Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

AKPO

Dynamiczny rozwój marki i firmy

Dynamiczny rozwój

Akpo jest w Polsce jedną z najbardziej pożądanych marek w segmencie okapów kuchennych. Pod względem udziałów w rynku plasuje się na drugim miejscu z robiącym duże wrażenie wolumenem sprzedaży, tak od strony wartościowej, jak i ilościowej. Ostatnie dziesięciolecie jest przy tym dla firmy okresem niezwykle dynamicznego rozwoju.

I to pod wieloma względami. Spółka z blisko 30-letnią tradycją notuje obecnie dwucyfrowe wzrosty produkcji i sprzedaży swych wyrobów zarówno w kraju, jak i za granicą. Stale inwestuje także w park maszynowy i rozbudowę fabryk. W ostatnich dwóch latach powstały imponujące hale produkcyjne, laboratorium, biuro projektowe oraz nowe magazyny i dział logistyki. Akpo dokonało przy tym niebywałego skoku technologicznego, wyposażając swój park maszynowy w najnowocześniejsze urządzenia laserowe i cyfrowe. Firma samodzielnie wytwarza dziś także wiele komponentów, o czym warto wiedzieć i czemu warto się przyjrzeć z bliska.

Dynamiczny rozwój marki i firmy 2

▲▼Zakład produkcyjny Akpo zajmuje ponad 3 ha. Znajdują się w nim m.in. park maszynowy z robotami laserowo-cyfrowymi, a także nowe hale magazynowe. Najnowszym „dzieckiem” producenta jest linia do wytwarzania elementów z granulatu tworzywa sztucznego.

Dynamiczny rozwój marki i firmy 3
Dynamiczny rozwój marki i firmy 4

Ogromny teren, ogromne możliwości

Może niewielu z Państwa wie, gdzie leży Sońsk. Jednak zlokalizowana niedaleko Ciechanowa niepozorna, aczkolwiek niezwykle czysta i przytulna wieś może pochwalić się wyjątkowym w skali kraju zakładem produkcyjnym. Dostarcza on do ponad 30 krajów świata najbardziej zaawansowane produkty do kuchni (płyty i okapy). To tutaj razem z Pawłem Mieszkowskim, dyrektorem handlowym firmy Akpo, odkrywaliśmy, jak wygląda proces produkcyjny oraz jak, przez kilka lat naszej nieobecności, została zmodernizowana fabryka. A wszystko to robi naprawdę oszałamiające wrażenie, zwłaszcza jeśli zestawi się to z nieodległym okresem sprzed kilku jedynie lat.

Zakłady w Sońsku jak na ten segment produkcyjny rynku zajmują gigantyczny obszar. Ma on ponad trzy hektary, czyli grubo powyżej 30 tys. m2. Wymowne przeliczanie na liczbę boisk piłkarskich robi tu wyjątkowe wrażenie: na terenach Akpo zmieściłoby się ich aż 5. Same hale produkcyjne mają powierzchnię ok. 10 000 m² i pracuje w nich już prawie 300 osób. Prezentując obiekt, Paweł Mieszkowski podkreślił, że wielu pracowników pracuje w firmie od samego początku. A to wiele znaczy – tak w sferze relacji międzyludzkich, jak i w odniesieniu do jakości i powtarzalności produkcji, w której specjalizacja i doświadczenie to aspekty kluczowe.

Gwoli przypomnienia, Akpo funkcjonuje na rynku od 1989 r. Początkowo firma wytwarzała okapy w Starych Babicach i tylko dla polskich klientów. Jednak przekształcenia ustrojowe i gospodarcze, jakie miały miejsce, nie tylko stworzyły, ale wręcz wymusiły (jak się dziś okazuje) niezwykle korzystne ramy dla rozwoju przedsiębiorstwa. Zniesienie barier handlu międzynarodowego dało firmie szansę wybicia się poza granice rodzimego kraju i walki o kolejne rynki zbytu. I stało się. Od tego czasu Akpo zwiększyło produkcję, a także mapę ekspansyjną firmy. Dziś jej produkty dostępne są m.in. Niemczech, we Francji, w Rosji, na Ukrainie, w Czechach czy Europie Środkowej i Wschodniej. Niezaprzeczalnym sukcesem firmy są nowe rynki zbytu, m.in. w Skandynawii, w której Akpo debiutuje jako dostawca urządzeń do największej sieci sprzedaży – Electro AGD. Dodatkowo znaczący wzrost sprzedaży widoczny jest w krajach Beneluksu (Belgii, Holandii i Luksemburgu).

Akpo spełnia wszelkie wymagania norm EN ISO 9001:2000, a każdy z okapów schodzących z taśmy ma znak „CE”, zezwalający na sprzedaż na terenie Unii Europejskiej i poza nią.

Ogromny teren, ogromne możliwości 2

▲▼W fabryce Akpo są także dwie lakiernie, magazyn wysokiego składowania oraz dział logistyki.

Ogromny teren, ogromne możliwości 3
Ogromny teren, ogromne możliwości 4

Znaczące nakłady na modernizację zakładu

Tak dynamiczny rozwój firmy i skala produkcji liczona w setkach tysięcy sztuk sprawiły, że musiano podjąć wcale niełatwe decyzje o wielomilionowych inwestycjach w urządzenia i maszyny czy budowę nowych obiektów.

W zakładzie znajdują się dziś wyspecjalizowane linie produkcyjne, odpowiedzialne za poszczególne procesy tworzenia okapu. Przemieszczając się po poszczególnych sekcjach fabryki, widzimy szereg nowoczesnych, zaawansowanych urządzeń i laserów (w tym samodzielnych robotów!) do cięcia blach, spawania okapów, a także niezbędne zaginarki, stanowiska kontroli jakości, spawalnie oraz najnowszej generacji linie lakiernicze do malowania proszkowego. Nowością w Akpo są także ogromny magazyn i pakownia, z których gotowe wyroby trafiają wprost na ciężarówki dostarczające okapy do konkretnych klientów. Jednakże tym, czym firma pochwaliła się niedawno, jest nowa taśma produkcyjna (powstała w zaledwie kilka miesięcy), na której wytwarza się m.in. własne elementy z granulatu tworzywa sztucznego (m.in. obudowy wentylatorów). Z pewnością jest to nie tylko ograniczenie kosztów, ale także 100-procentowa kontrola jakości gotowego wyrobu – a co za tym idzie, kontrola nad kosztami serwisowymi (ich znaczną minimalizacją), ale też prestiżem. Wiadomo, swoje komponenty łatwiej projektować, kontrolować i unowocześniać. Niweluje się tutaj także błędy czynników ludzkich, na które ma się realny wpływ. Ważkość problemu opisuje Paweł Mieszkowski, wyjaśniając: – Wcześniej, jak zamawialiśmy te elementy u dostawcy, to niestety, nie byliśmy w stanie ich w 100 proc. kontrolować. W tej chwili mamy pełną pieczę nad elementami z tworzyw, które stanowią bardzo ważną część okapu – np. turbiny czy przełączniki. Na tę chwilę mamy już ponad 100 własnych form, z których wytwarzamy gotowe komponenty.

Do nowych hal dostarczono także najnowocześniejsze niemieckie maszyny, znane z jakości i solidności: wycinarkę laserową, prasy krawędziowe oraz wspomniane w pełni zautomatyzowane wtryskarki do produkcji komponentów z tworzywa – jedna z manipulatorem przemysłowym, czyli mówiąc jaśniej… automatycznym robotem. Przyglądanie się jego niezwykle precyzyjnej, powtarzalnej pracy i procesom towarzyszącym naprawdę zapiera dech w piersiach. Ponoć każdemu, kto widzi to cudo inżynierii technicznej po raz pierwszy, towarzyszy myśl, jak zdolną istotą jest człowiek i jak wyjątkowe rzeczy umie dziś stworzyć. Robot jest na tyle dokładny, że nigdy nie ustawi elementu jednego na drugim z inną siłą, niż należy. Niby błahostka, ale nawet minimalnie odkształcona turbina podczas procesu produkcji, kiedy stygnie tworzywo, ma wpływ na całe „dorosłe życie” okapu – jego sprawność, efektywność, trwałość czy emitowany hałas. Szybko więc pojęliśmy, czemu przy tej akurat maszynie zatrzymaliśmy się na dłużej.

Na koniec warto przytoczyć kilka liczb. Modernizacja zakładu i nowa hala produkcyjna, która została oddana do użytku na przełomie maja i czerwca zeszłego roku, pochłonęły kilkanaście milionów złotych i pozwoliły zwiększyć wydajność zakładu o ok. 30 proc. Wszystko to dla ustawiającej się licznie kolejki zarówno starych, jak i nowych odbiorców. Otwarcie obiektu dało też zatrudnienie nowym osobom, a to wyjątkowo ważne dla lokalnej społeczności Sońska.

Znaczące nakłady na modernizację zakładu 2

▲▼Ważnym miejscem zakładu w Sońsku jest dział badań i rozwoju nad produktem. To tutaj, przewrotnie, wszystko zaczyna się i kończy – projektanci nadają graficznie wstępny kształt i wygląd, a na końcu testują jego możliwości przy pomocy nowoczesnej aparatury.

Znaczące nakłady na modernizację zakładu 3

Jakość i wydajność maszyn – klucz do sukcesu

Dynamiczny rozwój Akpo zawdzięcza jakości i wszechstronności produkcji. Poza niezbędną specjalizacją i tzw. know-how ważne są także maszyny. To one odpowiadają za precyzję, powtarzalność i najważniejsze etapy tworzenia okapu – od cięcia blach, przez ich zaginanie, spawanie, po wytwarzanie elementów z tworzywa. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu oraz najwyższej klasy parkowi maszynowemu Akpo może z powodzeniem konkurować z najnowocześniejszymi zakładami nie tylko w Europie, ale i na świecie. Obecnie spółka wytwarza około 100 wersji okapów w różnych kolorach i wymiarach.

Jakość i wydajność maszyn
Jakość i wydajność maszyn – klucz do sukcesu 2
Jakość i wydajność maszyn – klucz do sukcesu 3

Paweł Mieszkowski, dyrektor handlowy marki Akpo

Paweł Mieszkowski,

Nowa hala produkcyjna jest odpowiedzią na stale rosnący popyt na nasze wyroby. Dzięki tej inwestycji jesteśmy w stanie zaspokoić rosnące potrzeby obecnych klientów oraz rozpocząć kolejne, ciekawe projekty. Jednym z nich jest zostanie kluczowym dostawcą największej sieci handlowej elektro w Skandynawii. Planujemy również rozwój sprzedaży w największej sieci handlowej w Rosji. Dodatkowo zostaliśmy dostawcą OEM dla jednej z wiodących włoskich marek okapów z klasy premium. Nasza produkcja w roku 2017 wzrosła o 20 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Klienci na całym świecie doceniają bardzo wysoką jakość oraz rozsądną cenę naszych wyrobów, dlatego też ścieżka rozwoju, którą obraliśmy wiele lat temu, polegająca na ciągłym inwestowaniu w najnowsze technologie, jest drogą, którą będziemy podążać również w przyszłości. Właśnie zakupiliśmy nowy automat do szlifowania okapów, a na początku 2018 planujemy kolejne inwestycje w park maszynowy. Pozwoli nam to po raz kolejny zwiększyć naszą produkcję o kilkanaście procent. Wzrost zainteresowania naszymi produktami – zarówno okapami, jak i płytami, których sprzedajemy coraz większe ilości (sprzedaż rośnie w tempie dwucyfrowym) wymaga od nas nieustannych inwestycji. W przyszłym roku przymierzamy się do wyprodukowania 400 tys. sztuk okapów i kilkunastu tysięcy płyt.

2018-01-04
mstrzykalska

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket