Chłodziarkozamrażarki jednodrzwiowe wolnostojące

Chłodziarkozamrażarki jednodrzwiowe

Do niedawna chłodziarkozamrażarki jednodrzwiowe uznawane były za modele przede wszystkim do małych kuchni. Obecnie oferowane sprzęty wyposażone są nie tylko w najnowocześniejsze systemy i funkcje, które wspomagają prawidłowe przechowywanie żywności, ale również charakteryzują się ciekawym wzornictwem. (Fot. Bosch)

Chłodziarkozamrażarki jednodrzwiowe to duży segment rynku chłodniczego, cieszący się niemałą popularnością. Tego typu modele mają często niewielkie gabaryty, jednak doskonale sprawdzą się zarówno w niewielkiej kuchni, jak i dużym domu. Największą grupę stanowią tutaj modele w stylu retro i vintage.

Pojemność jednodrzwiowego sprzętu

Jednym z najważniejszych parametrów, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru chłodziarkozamrażarki jest jej pojemność. Niemniej ważne jest jej praktyczne wykorzystanie w zależności od wymagań użytkownika. Dla singla mieszkającego w niewielkim mieszkaniu duża lodówka może okazać się niefunkcjonalna, z kolei duża rodzina w dużym domu, robiąca duże zakupy – bez wątpienia będzie też potrzebowała do ich przechowywania większej przestrzeni chłodniczej. Warto dodać, że pomimo pojawienia się na ryku lodówek o dużych i bardzo dużych pojemnościach producenci coraz śmielej oferują również urządzenia tradycyjne, które chociaż gabarytowo niewielkie, odznaczają się stosunkowo dużą pojemnością użytkową. Dzieje się to za sprawą pomniejszonych ścianek lodówki, które zwiększają przestrzeń w komorze chłodzenia i mrożenia.

Chlodziarkozamrazarki-jednodrzwiowe-wolnostojace-3

AMICA FM126.4; SHARP SJ-UF088M4B-EU; MPM MPM-200-CJ-19/E; RAVANSON LKK-90

Regulacja temperatury chłodzenia i mrożenia

Modele jednodrzwiowe bardzo często wykorzystują sterowanie mechaniczne. Zwykle jest to pokrętło, które umożliwia regulację temperatury, z jaką ma pracować urządzenie. Największą zaletą tego rozwiązania jest łatwość obsługi, jednak nie daje ono dużych możliwości w kwestii zarządzania pracą urządzenia. Podobnie jest z przyciskami mechanicznymi. Znacznie większe możliwości daje sterowanie elektroniczne, którego wyróżniamy dwa główne rodzaje. Pierwszy z nich to przełączniki współpracujące ze wskaźnikami diodowymi. Drugi to wykorzystanie wyświetlacza LCD, który najczęściej jest umieszczony na drzwiach urządzenia. Jest to duża zaleta, ponieważ podczas regulacji parametrów nie trzeba otwierać lodówki, tym samym nie wpływamy na temperaturę jej wnętrza, a urządzenie oszczędza energię. Panele z wyświetlaczami, oczywiście, są wielofunkcyjne, co daje szereg dodatkowych opcji, np. możliwość wygodnej regulacji temperatury w poszczególnych komorach, włączanie i wyłączanie dostępnych funkcji, a także cała masa wskaźników, które informują o aktualnym stanie urządzenia.

Chlodziarkozamrazarki-jednodrzwiowe-wolnostojace-5

Nowoczesne modele jednodrzwiowe mogą być wyposażone w oddzielną komorę do przechowywania owoców i warzyw, a także specjalne komory zero i komory świeżości, w których można zaprogramować zarówno temperaturę, jak i wilgotność. (Fot. Amica)

Specjalne komory do przechowywania żywności

W modelach jednodrzwiowych wyposażonych w szuflady mogą być dostępne tzw. komory niskich temperatur, nazywane też zerowymi (ze względu na temperaturę w nich panującą). Temperaturę i wilgotność utrzymuje się na ściśle określonym poziomie, tak aby warunki były idealne do przechowywania delikatnych produktów. W temperaturze biskiej 0 °C warzywa i owoce zachowują składniki odżywcze, witaminy, delikatny aromat, idealny wygląd i świeżość nawet do trzech razy dłużej. I chociaż u wielu producentów dostępne są tzw. komory 0 °C, to uzyskanie dokładnie tej wartości temperatury nie jest możliwe. Zwykle waha się ona od –2 do nawet 1 °C. Niemniej jednak w tego typu szufladach i tak mamy gwarancję, że warzywa czy owoce morza mają dobre warunki. Warto pamiętać, że zmiana temperatury w komorze zerowej lodówek nie powinna przekraczać 0,5 – 1 °C. Większe wahania mogą zaburzyć proces przechowywania żywności, dlatego należy wybierać sprawdzone modele chłodziarkozamrażarek, które są w stanie zagwarantować tę stabilność. W zależności od producenta komory i wykorzystywanych w niej rozwiązań, mogą one przybierać różne nazwy, ale spełniają podobną funkcję.

Chlodziarkozamrazarki-jednodrzwiowe-wolnostojace-7

AMICA FM140.4X; CONCEPT LT3047bc; KERNAU KFR 08253.1 W

Wyposażenie komór i ich pojemność

W wielu modelach standardem są metalowe półki żeberkowe, które może nie są najwygodniejsze w czyszczeniu, jednak zapewniają naprawdę dobry przepływ powietrza, a przy tym nie zabierają wiele miejsca w komorze chłodzenia. W modelach z chłodzeniem statycznym jest to duża zaleta.

Popularnym rozwiązaniem obecnie są szklane półki. Mogą być one wykonane ze szkła hartowanego lub zwykłego. Przewaga tych pierwszych to, oczywiście, większa wytrzymałość, ale za to wyższa jest także cena urządzenia. Dużymi zaletami półek szklanych są ich łatwiejsze czyszczenie i większa stabilność. Dodatkowo po rozlaniu produktu nie zabrudzi on całej lodówki. Oprócz tego na szklanych półkach mogą być zastosowane specjalne bariery na brzegach, które zabezpieczą przed zalaniem całego wnętrza komory chłodzenia. Najbardziej zaawansowane modele wykorzystują rozmaite systemy łatwego demontażu półek, a także regulacji ich wysokości.

Chlodziarkozamrazarki-jednodrzwiowe-wolnostojace-9

Fot. Sharp

Systemy wspomagające odszranianie

W modelach jednodrzwiowych, choć w kompaktowych rzadziej, jednym z podstawowych rozwiązań jest system No Frost. Jest to recepta na osadzanie się szronu w chłodziarce czy zamrażarce. Polega na zapewnieniu we wnętrzu lodówki stałego ewakuacyjnego obiegu powietrza. W ten sposób lodówka pozbywa się wilgoci, która jest odparowywana poza komorę chłodzenia lub zamrażania. Ponieważ powietrze jest suche, nie ma możliwości, aby gromadził się lód. Oprócz tego dzięki mniejszej wilgotności produkty dłużej zachowują świeżość, a te przechowywane w zamrażarce nie przymarzają do siebie ani do półek. Produkty takie jak mięso, owoce, warzywa czy ryby należy jednak przechowywać w opakowaniach lub specjalnych strefach (np. w szufladach), ponieważ No Frost może „wyciągać” z nich wilgoć i powodować wysychanie.

Chlodziarkozamrazarki-jednodrzwiowe-wolnostojace-11

W chłodziarkozamrażarkach jednodrzwiowych zamrażalniki nie są tak pojemne,
jak w modelach z oddzielną komorą zamrażania, jednak w wielu zastosowaniach mogą okazać się wystarczające.

Energooszczędność urządzeń chłodniczych

Specyfiką lodówki jest fakt, że urządzenie działa nieustannie. W rezultacie jest jednym z urządzeń w domowym budżecie, które zużywają najwięcej energii. Producenci prześcigają się więc w oferowaniu modeli w najwyższych klasach efektywności energetycznej oraz rozwiązań, które energię tę oszczędzają. Przykładem może być tryb wakacyjny. Jak wskazuje sama nazwa, rozwiązanie to przydaje się podczas wyjazdów, kiedy przez dłuższy czas nie ma nas w domu, a chłodziarka nie jest używana. Rozwiązanie przydatne jest również wtedy, kiedy w lodówce jest bardzo mało produktów, a my nie chcemy urządzenia całkowicie wyłączać. Dzięki niemu, możliwe jest zaoszczędzenie energii i przy okazji zredukowanie powstawania brzydkich zapachów. Wynika to z faktu, że utrzymywana temperatura w zamrażarce jest standardowa, w końcu produkty są w niej przechowywane długoterminowo. Zwiększa się za to temperatura we wnętrzu chłodziarki, co pozwala na zmniejszenie zużycia energii. Źródłem strat energii może być, oczywiście, również częste otwieranie drzwi lodówki.

Chlodziarkozamrazarki-jednodrzwiowe-wolnostojace-13

Fot. MPM

Concept w stylu retro

Firma Concept ma w ofercie kilkanaście lodówek utrzymanych w stylu retro. Różnią się pojemnością, funkcjonalnością, a także kolorystyką. Występują one w rozmaitych wersjach kolorystycznych, a także gabarytach i kształtach. Wśród urządzeń marki Concept w stylu retro wyróżniają się dwa modele chłodziarkozamrażarek jednodrzwiowych: LTR3047bc i LTR3047wh. Są to lodówki kompaktowe oraz podblatowe. Dostępne są zarówno w wersji klasycznej bieli, jak i nowoczesnej czerni. Chłodziarkozamrażarki Concept LTR3047bc i LTR3047wh mają te same parametry, a różnią się wyłącznie wybarwieniem obudowy. Z uwagi na detale i szczegóły charakterystyczne dla stylistyki retro w urządzeniach chłodniczych tego typu nie jest możliwa zmiana kierunku otwierania drzwi. Lodówki marki Concept to tak zwane sprzęty chłodnicze z wewnętrzną niewielką przestrzenią nazywaną strefą niskich temperatur. Strefa niskotemperaturowa osiąga najniższą temperaturę -1 °C i służy do szybkiego schładzania potraw i napojów. Urządzenia są wyjątkowo ciche. Poziom hałasu wytwarzanego podczas pracy nie powinien przekraczać 41 dB. Sprzęty marki Concept to chłodziarki w stylu retro z charakterystycznymi zaokrąglonymi bokami. Idealnie pasują do domów urządzonych w stylu vintage, ale będą również pasowały do nowoczesnych wnętrz i nadadzą im zupełnie inny i nowy wymiar. Dzięki kompaktowym wymiarom lodówki doskonale sprawdzą się w mniejszych kuchniach, biurach, akademikach, aneksach kuchennych, a także pokojach hotelowych i domkach letniskowych.

Concept
2024-02-24
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket