Pralki i pralkosuszarki normalnogabarytowe o pojemności powyżej 10 kg

Pralki i pralkosuszarki normalnogabarytowe

Duża pojemność bębna pralki czy pralkosuszarki pozwala prać rzadziej. Dzięki temu oszczędzamy wodę i energię elektryczną, a tym samym pieniądze i czas. Na tym jednak nie koniec, ponieważ zwiększona pojemność oznacza większe możliwości w zakresie prania i suszenia różnego rodzaju materiałów, tkanin i ubrań. (Fot. Bosch)

Coraz częściej producenci pralek i coraz popularniejszych pralkosuszarek, oferują modele o pojemności powyżej 10 kg. Wynika to z potrzeb klientów i jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na ten konkretny parametr. Pojemność sprzętów pralniczych od samego początku ich trafienia do gospodarstw domowych jest jednym z determinantów wyboru modelu.

Pralki-i-pralkosuszarki-normalnogabarytowe-o-pojemnosci-powyzej-10-kg-1

SIEMENS WG56B2AXPL; AMICA WA3C1114ALiSEB; SHARP ES-NFH014CWA-PL

Jakie pojemności oferują producenci?

Wolnostojące pralki normalnogabarytowe to najpopularniejsze sprzęty pralnicze wybierane do gospodarstw domowych. Coraz częściej do domów trafiają też pralkosuszarki, które stanowią praktyczne rozwiązanie miedzy oszczędnością przestrzeni, a potrzebami rodziny. Standardowe pralki i pralkosuszarki normalnogabarytowe oferują załadunek na poziomie od 7 do 8 kg. Nieco większe, ale uznawane już za bardzo pojemne, są te, których ładowność sięga 9 kg. Do niedawna były to najpojemniejsze na rynku urządzenia pralnicze, a teraz coraz częściej producenci oferują urządzenia o ładowności powyżej 10 kg. Największe dostępne na rynku urządzenia pralnicze, które są również przeznaczone do użytku domowego, oferują pojemność wynoszącą aż 18 kg.

Pralki-i-pralkosuszarki-normalnogabarytowe-o-pojemnosci-powyzej-10-kg-3

Urządzenia pralnicze można ze sobą zestawiać. W wypadku większej przestrzeni sprawdzi się zestawienie pralki i suszarki.
Pralkoszuszarki będą idealnym dopełnieniem mniejszej łazienki. (Fot. Gaggenau)

Korzyści z dużej pojemności bębna

Podczas wyboru modelu o dużej pojemności, przekraczającej 10 kg, warto przygotować się na większy wydatek, bowiem zwiększona pojemność będzie też oznaczała wyższą cenę za sprzęt. Cenę należy rozpatrywać raczej jako inwestycję niż koszt. Inwestycja polega na możliwości prania rozmaitych rodzajów tkanin i ubrań, które w przeciwnym razie musielibyśmy zanieść do profesjonalnej pralni. Pralki o dużej ładowności nie tylko upiorą ubrania z całego dnia wieloosobowej rodziny, ale również z powodzeniem pomieszczą koce, kołdry, puchowe kurtki czy duże pluszowe zabawki. Obok tego, że dana rzecz zmieści się w bębnie, warto też zwrócić uwagę, czy dany model dysponuje odpowiednim programem wspomagającym czyszczenie tego typu materiałów.

Pralki-i-pralkosuszarki-normalnogabarytowe-o-pojemnosci-powyzej-10-kg-5

SAMSUNG WW10T654DLH; GAGGENAU WM260164; LG F6WV910PS2E

Praktyczne rozwiązanie oszczędzające przestrzeń

Pralkosuszarki to bardzo praktyczne urządzenia, które oszczędzają cenną przestrzeń. Możemy je umiejscowić w zabudowie kuchennej, w łazience, pralni, a nawet w przedpokoju, krótko mówiąc: wszędzie tam, gdzie uznamy, że będzie nam wygodnie, a do tego będziemy w tym miejscu dysponować odpowiednimi przyłączami.

Pralkosuszarki występują w wersji wolnostojącej i do zabudowy. Decydując się na sposób montażu, w każdym przypadku należy zadbać o zachowanie dodatkowych przestrzeni. Co więcej, jeśli planujemy sprzęt w zabudowie, zwróćmy uwagę na sposób otwierania bębna. Powinien bez żadnego oporu otwierać się na całą jego szerokość. To szczególnie ważnie, gdy dodatkowo zabudujemy sprzęt drzwiczkami w stylu pozostałej zabudowy meblowej. Równie ważne będzie swobodne otwieranie szuflady na płyn i proszek oraz specjalnej klapki, za którą kryje się filtr.

Pralki-i-pralkosuszarki-normalnogabarytowe-o-pojemnosci-powyzej-10-kg-7

Fot. Concept

Cechy szczególne pralkosuszarek

Pralkosuszarka oszczędza przestrzeń, czas i energię. Modele normalnogabarytowe, a więc o standardowej głębokości, są urządzeniami, które łączą w sobie funkcje prania i suszenia w jednej bryle, zapewniając przy tym dużą pojemność prania i suszenia. Producenci oferują również urządzenia w wersji slim, do jeszcze lepszej aranżacji przestrzeni, która w małych mieszkaniach może być na wagę złota. Rzadkością wśród pralkosuszarek są modele do zabudowy, choć występują, oczywiście, na polskim rynku. Znacznie więcej jest w ofercie producentów modeli wolnostojących. Wybierając model odpowiedni do naszych potrzeb, warto zwrócić uwagę na szczególne parametry, którymi się charakteryzują i które mogą okazać się niezbędne w naszym gospodarstwie domowym.

Pralki-i-pralkosuszarki-normalnogabarytowe-o-pojemnosci-powyzej-10-kg-9

Fot. Amica

Kto wybierze pralkosuszarkę?

Pralkosuszarki cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ z powodzeniem sprawdzają się w miejscach, gdzie nie mamy możliwości montażu dwóch oddzielnych urządzeń – pralki i suszarki automatycznej.

Niezależnie od parametrów i funkcji, w które wyposażone będzie wybrane przez nas urządzenie, zacznijmy od określenia przestrzeni, jaką dysponujemy. Dokonajmy pomiarów i sprawdźmy, czy po montażu sprzętu zachowamy wygodne ciągi komunikacyjne. Nie tylko należy uwzględnić dodatkowe centymetry z tyłu na przyłącza, ale również po bokach urządzenia.

Pralki-i-pralkosuszarki-normalnogabarytowe-o-pojemnosci-powyzej-10-kg-11

Pralkosuszarki, z uwagi na podwójne zastosowanie znajdują miejsce nawet w małych łazienkach, co sprawia,
że są doskonałym kompromisem między funkcjonalnością i oszczędnością cennej przestrzeni. (Fot. Bosch)

Wsad prania i suszenia na 1 cykl

Podczas wyboru sprzętu jednym z kluczowych parametrów, oprócz tego, czy ma to być model wolnostojący, czy do zabudowy, powinna być jego pojemność. To od niej będzie zależała wydajność pralkosuszarki pod względem użyteczności w danym gospodarstwie domowym. Jeśli mieszkamy sami, w zupełności wystarczy nam sprzęt o pojemności prania do 5 kg oraz suszenia do 3 kg. Czteroosobowa rodzinna potrzebuje większego wsadu i powinna zdecydować się na bęben o pojemności prania od 7 do 10 kg oraz suszenia w przedziale od 5 do 7 kg. Ten parametr powinien być dopasowany do potrzeb użytkownika, a zatem do częstości prania i ilości pranej i suszonej odzieży.

Pralki-i-pralkosuszarki-normalnogabarytowe-o-pojemnosci-powyzej-10-kg-13

Fot. Concept

Panele sterowania w pojemnych sprzętach

Jednym z kluczowych parametrów wpływających na codzienną obsługę i użytkowanie pralki jest jej uruchamianie, a zatem sterowanie urządzeniem. Obecnie w urządzeniach pralniczych ładowanych od frontu mamy przede wszystkim do czynienia ze sterowaniem elektronicznym. Mogą to być panele sterujące wyposażone w pokrętło, za pomocą którego odbywa się wybór niemal wszystkich opcji i programów oferowanych przez urządzenie. Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest panel elektroniczny z wyświetlaczem (LCD lub LED), na którym prezentowane są wszelkie konfigurowane przez użytkownika ustawienia sprzętu. Trzecią, zaawansowaną technicznie opcją są panele z wyświetlaczem dotykowym. Wybór funkcji, opcji czy programu prania odbywa się w tym wypadku za pomocą dotknięcia odpowiednich ikon, ukazujących się bezpośrednio na ekranie wyświetlacza. Zwykle na panelu sterowania liczba przycisków (oprócz przycisku włączenia pralki) zostaje zredukowana do minimum, ale za to centralnie umiejscowiony jest wyświetlacz, dzięki któremu regulowane są wszelkie parametry pracy urządzenia. Można więc ustawić w sposób dotykowy temperaturę prania, optymalny program, a także regulację wirowania i inne opcje. Wiele modeli pralek i pralkosuszarek wyposażonych jest w sterowanie mieszane, w którym występują zarówno dotykowy wyświetlacz, jak i pokrętło do sterowania oraz diodowe wskaźniki.

Pralki-i-pralkosuszarki-normalnogabarytowe-o-pojemnosci-powyzej-10-kg-15

Fot. Samsung

Innowacyjne sterowanie bezprzewodowe

Najnowocześniejsze modele pralek i pralkosuszarek normalnogabarytowych wyposażone są w tak zwane sterowanie bezprzewodowe. Tego rodzaju sterowanie dotyczy również innych sprzętów z segmentu AGD. Te modele urządzeń wyposażone są w łączność Wi-Fi, co pozwala na bezprzewodową, zdalną konfigurację parametrów ich pracy. Dzięki aplikacjom mobilnym użytkownik wysyła polecenia, a pralka je odbiera. Można na odległość wybrać program prania czy suszenia, regulować prędkość wirowania, ustawiać opcje dodatkowe, a nawet monitorować zużycie energii. Wystarczy zainstalować pralkę i sparować ją z lokalną siecią Wi-Fi, a uruchomiania lub zatrzymywania pracy urządzenia będzie można dokonywać z poziomu urządzenia mobilnego. Oprócz funkcji zdalnego sterowania pralki i pralkosuszarki mają możliwość tzw. diagnozy serwisowej, która dzięki aplikacji pozwala kontrolować stan urządzenia i informować o wszelkich błędach i nieprawidłowościach. Takie rozwiązanie daje użytkownikom możliwość szybkiego rozpoznania błędu lub awarii, nawet bez konieczności przyjazdu serwisanta.

2024-02-25
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket