Odnawialne źródła energii elektrycznej są doskonałym sposobem na zasilanie ekologicznego domu. Energię elektryczną można otrzymać za pomocą instalacji fotowoltaicznych.
Każdy obywatel czy firma dysponująca odpowiednimi funduszami (także dzięki dotacjom z Unii Europejskiej) może produkować energię elektryczną przy pomocy paneli fotowoltaicznych dla siebie lub na sprzedaż do sieci energetycznej. W artykule opisano podstawowe rozwiązania techniczne systemów fotowoltaicznych i wymagania, jakie powinna spełniać instalacja.
Fotowoltaika to tłumaczenie angielskiego terminu PhotoVoltaics (photo – światło i volatics – napięcie). Jest to zjawisko fizyczne polegające na powstaniu siły elektromotorycznej (napięcia) w ciele stałym pod wpływem promieniowania świetlnego, a prościej mówiąc: zmiana energii promieniowania słonecznego bezpośrednio w energię elektryczną. Ogniwo fotowoltaiczne wykorzystuje półprzewodnikowe złącza p-n, w których foton promieniowania świetlnego wytwarza prąd w półprzewodniku. Z reguły pojedyncze ogniwo wytwarza prąd o napięciu ok. 0,5 V i 2 W mocy, dlatego aby uzyskać bardziej użyteczne napięcie i większą moc, ogniwa są łączone. Z połączenia od kilku do kilkunastu, a czasem nawet kilkudziesięciu ogniw uzyskujemy moduł (panel), którego napięcie wynosi 12 V, a moc nie przekracza 80 W. W instalacjach fotowoltaicznych wykorzystuje się duże panele o napięciu 24 V i więcej, których moc może przekraczać nawet 200 W.
Moduły fotowoltaiczne są produkowane ze związków krzemu. Wyróżniamy moduły z krzemem: polikrystalicznym (sprawność 15 proc.), monokrystalicznym (sprawność 16 proc.) i quasi-monokrystalicznym (15,5 proc.). Mimo że różnica w sprawności jest niewielka, jeżeli weźmiemy pod uwagę wiele lat użytkowania, te o największej sprawności wytworzą więcej energii elektrycznej, ale są droższe.
Wadą paneli fotowoltaicznych jest zależność sprawności od temperatury. Im wyższa temperatura, tym mniej wytwarzane jest energii. A więc w gorące lata uzyskamy mniej energii elektrycznej. Ilość energii elektrycznej najbardziej jest zależna od liczby słonecznych dni.
Panel fotowoltaiczny umieszcza się w specjalnej ramie z przyłączem elektrycznym i jest zabezpieczony hartowaną szybą przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak grad, mróz czy śnieg.
Panele fotowoltaiczne sprzedawane są w trzech klasach jakościowych:
Za skazy uważane są niewielkie uszkodzenia mechaniczne i mikropęknięcia, tzw. gorące punkty, które będą się silnie nagrzewać, nawet do 250 °C, co może powodować ich uszkodzenie, są one niewidoczne „gołym okiem”.
Panel fotowoltaiczny powinien spełniać wymagania norm. Panele powinny być:
Warto sprawdzać certyfikaty potwierdzające jakość panelu fotowoltaicznego.
© 2024 InfoMarket