Fotowoltaika

Cała powierzchnia dachu zagospodarowana panelami fotowoltaicznymi.

Montaż paneli fotowoltaicznych

Najważniejszym elementem zestawu fotowoltaicznego jest prawidłowa instalacja z odpowiedniej jakości elementami zapewniającymi bezpieczeństwo użytkowania i trwałość instalacji. Konstrukcja musi wytrzymać 30 lat. Dlatego powinna się składać się z najlepszej jakości aluminium i stali nierdzewnej, nie należy bezpośrednio łączyć stali ocynkowanej oraz aluminium, gdyż zachodzi wtedy zjawisko korozji galwanicznej. Musi być odporna na skrajne warunki atmosferyczne (śnieg, mróz, wiatr, grad i burze).

Do działania systemu fotowoltaicznego ważny jest sposób zamocowania, na który składają się profile, łączniki, klemy, bloki fundamentowe, uchwyty oraz szyny montażowe. Dobrze wykonana konstrukcja montażowa zapewnia odpowiednie nachylenie panelu fotowoltaicznego w celu uchwycenia promieni słonecznych, a także jego bezpieczne funkcjonowanie. Optymalnie jest, gdy system fotowoltaiczny można zamontować na dachu skośnym lub płaskim – wtedy nie zabiera się miejsca na działce. Jeden panel ma z reguły wymiary 1×1,6 m i masę ok. 19 kg, dochodzi jeszcze aluminiowa konstrukcja mocowania, w sumie zestaw jest lżejszy od zalegającego śniegu.

Precyzyjnie ustala się kąt nachylenia panelu dla danej strefy geograficznej. W Polsce optymalny kąt nachylenia paneli wynosi ok. 30– 35° w stosunku do powierzchni Ziemi. Drugi ważny kąt to skierowanie paneli na południe. Nachylenie paneli powoduje także, że śnieg szybciej zsuwa się z ich powierzchni. Jeżeli mamy działkę o dużej powierzchni, można skorzystać z systemów mocowania wolnostojącego z mocowaniem do fundamentów z płyt betonowych.

Fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne zasilają silniki rolet.

2018-01-25
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket