Konserwacja

Należy dbać o czystość panelu fotowoltaicznego. Jego zabrudzenie spowodowane kurzem, liśćmi, ptasimi odchodami, zalegającym śniegiem, powoduje zmniejszenie produkcji prądu. Deszcz nie usunie wszystkich osadów. Zaleca się cykliczne mycie paneli minimum 1–2 razy w roku, najlepiej po okresie pylenia drzew. Należy używać profesjonalnych środków myjących i przyborów, które nie porysują powierzchni paneli.

Fotowoltaika

Klimatyzację także można zasilać energią słoneczną.

Gwarancja

Moduł fotowoltaiczny powinien pracować minimum 25 lat. Gwarancja na wykonanie wynosi zwykle od 2 do 10 lat. W okresie gwarancji wszelkie wady, jak np. pęknięcie, rozszczelnienie itd., pozwolą nam na wymianę modułu na nowy lub domaganie się rekompensaty. Istotna jest również gwarancja mocy – moduły fotowoltaiczne stopniowo tracą swoje właściwości. Z każdym rokiem użytkowania ich moc zmniejsza się. Producenci gwarantują spadek mocy nie mniejszy niż określona wartość, np. 90 proc. mocy maksymalnej po 10 latach i 80 proc. mocy po 25 latach.

Fotowoltaika

Od montażu paneli fotowoltaicznych zależy trwałość całej instalacji.

Dla kogo są instalacje fotowoltaiczne?

Klienci indywidualni decydują się na budowę instalacji fotowoltaicznej ze względu na możliwość dofinansowania i niezależność od sieci energetycznej. Część modernizuje dom, aby jego mieszkańcy mogli żyć ekologicznie. Wymieniane są tradycyjne kotły, oszczędza się na kosztach ogrzewania domu, ale jest to inwestycja z długim czasem zwrotu – ok. 8 lat. Dużymi klientami na instalacje fotowoltaiczne są samorządy jednostki oświatowe, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, szpitale, przychodnie, przedsiębiorcy, gastronomia i hotelarstwo, oczyszczalnie i składowiska odpadów. Tworzone są duże farmy fotowoltaiczne o mocy do 1 MW. Inwestorzy mogą korzystać z dofinansowania z programu OZE, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

2018-01-25
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket