Artykuły

Zwrotnice głośnikowe

Zwrotnice głośnikowe

2017-06-08

Kolumna głośnikowa przetwarza szeroki zakres częstotliwości pasma akustycznego. Zwykle jest to jednak nie jeden przetwornik elektroakustyczny, a zespół głośników, odpowiedzialnych za odtwarzanie poszczególnych pasm częstotliwości i razem tworzących spójną brzmieniowo całość. Aby zapewnić wyrównane brzmienie, w kolumnach stosuje się zwrotnice głośnikowe.

Czytaj więcej...
Klasyfikacja

Klasyfikacja kolumn głośnikowych

2016-11-25

W domowych systemach audio wykorzystywane są różnego typu kolumny głośnikowe – od niewielkich modeli aktywnych, przez klasyczne konstrukcje podłogowe i podstawkowe, aż po modele naścienne i do zabudowy.

Czytaj więcej...
Problemy

Problemy z instalacją i odsłuchem

2016-11-25

Wybór odpowiednich kolumn głośnikowych to nie wszystko. Trzeba zadbać również o ich rozstawienie. Nie należy przy tym zapominać o ich właściwościach kierunkowych i odpowiedniej akustyce pomieszczenia odsłuchowego.

Czytaj więcej...
Zastosowanie

Zastosowanie kolumn głośnikowych

2016-11-25

Różnorodność konstrukcji kolumn głośnikowych wiąże się z ich zastosowaniem w różnych dziedzinach życia. Inne rozwiązania konstrukcyjne sprawdzają się na estradzie, inne w studiu nagrań, a jeszcze inne w domu, np. w zestawie stereo, kina domowego czy w ogrodzie.

Czytaj więcej...
Uchwyty

Uchwyty i podstawki

2016-11-24

Zastosowanie odpowiednich uchwytów lub podstawek do kolumn głośnikowych pozwala nie tylko zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu, ale też pomaga odpowiednio je w nim ustawić. Ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku kolumn kina domowego, gdy mamy do czynienia z dodatkowymi kolumnami surround.

Czytaj więcej...
Nietypowe

Nietypowe konstrukcje

2016-11-24

Wśród dostępnych na rynku kolumn głośnikowych możemy spotkać wiele różnorodnych konstrukcji. Na uwagę zasługują m.in. modele elektrostatyczne, a także bezprzewodowe. Specyficzną budową charakteryzują się ponadto soundbary.

Czytaj więcej...
Elementy konstrukcyjne

Elementy konstrukcyjne kolumn głośnikowych

2016-11-21

Głośnik to tylko jeden z elementów konstrukcyjnych całej kolumny. Niezbędne są jeszcze chociażby terminale głośnikowe, a w modelach wielodrożnych zwrotnice. Niezwykle istotna jest również odpowiednia obudowa.

Czytaj więcej...
Głośnik dynamiczny -

Głośnik dynamiczny - najpopularniejsza konstrukcja

2016-11-21

Podstawowym elementem zdecydowanej większości dostępnych na rynku kolumn jest głośnik dynamiczny, czyli przetwornik elektroakustyczny. Zamienia on sygnał elektryczny, jaki jest do niego dostarczany, na fale akustyczne, które jesteśmy w stanie usłyszeć.

Czytaj więcej...
Najważniejsze

Najważniejsze parametry techniczne

2016-11-21

Dokonując wyboru kolumn głośnikowych, należy kierować się nie tylko ich brzmieniem, ale także parametrami technicznymi. Ich znajomość pozwoli uniknąć późniejszych problemów, chociażby dotyczących właściwej współpracy kolumn ze wzmacniaczem czy amplitunerem.

Czytaj więcej...
Determinanty kolumn głośnikowych

Determinanty kolumn głośnikowych

2016-10-01

Jakie są cechy dobrych kolumn głośnikowych? Z pewnością powinny one charakteryzować się dobrej jakości brzmieniem. Na to składa się jednak wiele istotnych czynników, takich jak wykorzystywane przetworniki czy typ obudowy. Równie ważne z punktu widzenia użytkownika jest wzornictwo kolumn głośnikowych.

 

Czytaj więcej...
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket