Przykłady standardów przewodowych

EIB/KNX

System EIB/KNX (European Installation Bus) powstał na początku lat 90. i od tej pory jest stale rozwijany i udoskonalany. Europejska Magistrala Instalacyjna to ogólnoeuropejski standard zrzeszający ponad 200 producentów dostarczających urządzenia techniczne, co jest gwarancją dużego wyboru sprzętu różniącego się zarówno ceną, jak i wszechstronnym designem. standard EIB ma nazwę KNX – od nazwy organizacji i standardu Konnex, łączącego trzy najpopularniejsze systemy europejskie: BatiBus, EIB i EHS. KNX wykorzystuje do komunikacji zarówno przeznaczone do tego okablowanie (para przewodów), jak i okablowanie zasilające. Standard przewiduje również rozszerzenie o komunikację radiową oraz TCP/ IP. Możliwe jest łączenie różnych mediów w ramach jednego wdrożenia. Stan urządzenia jest widoczny przez zmienne (Group Value). Zmiana stanu jest przekazywana do „zainteresowanych” urządzeń, które mogą podjąć na tej podstawie autonomiczną decyzję. EIB/KNX to automatyczny system służący do załączania, sterowania, regulacji i nadzoru urządzeń technicznych. System ten potrafi automatycznie sterować oświetleniem, ogrzewaniem, roletami, markizami, bramami, systemami bezpieczeństwa itp. Dzięki dużym możliwościom integracji instalacji EIB/KNX jest w stanie współpracować z systemami klimatyzacji i wentylacji, teletechnicznymi i alarmowymi. Ten nowoczesny system automatyzacji budynków pozwala na szerokie zastosowanie funkcji centralnych, to znaczy wykonanie wielu działań po otrzymaniu jednego rozkazu. Dużą zaletą systemu KNX/ EIB jest fakt, iż przez przewód płynie bezpieczny prąd o napięciu 24 V. Wyższe napięcie jest doprowadzone tylko do odbiorników prądu (urządzenia, lampy, gniazdka elektryczne), przy czym okablowanie to jest pod napięciem tylko w trakcie użytkowania (załączenia) odbiornika. Odłączenie napięcia następuje na poziomie urządzenia wykonawczego (najczęściej w rozdzielnicy). Na dowolne tworzenie scen i sterowania pozwala możliwość swobodnego programowania elementów takich jak klawisze i urządzenia wykonawcze. Pozwala to na oddzielenie sterowania od przesyłu energii.

HomePlug

HomePlug to rodzina specyfikacji opisujących przesyłanie danych po liniach sieci energetycznej (PLC). Obejmują one różne zastosowania przesyłania danych – od IPTV czy Internetu do niewielkich danych sterujących i pomiarowych. Założeniem techniki HomePlug jest wykorzystanie istniejących sieci energetycznych. Dzięki temu nie jest konieczne instalowanie dodatkowego okablowania. System ten pozwala na połączenie w jedną sieć urządzeń AGD, komputerów, telewizorów etc. Komunikacja między urządzeniami jest zabezpieczona. Standard HomePlug AV i kolejne używają 128–bitowego algorytmu AES, starsze wersje używają mniej bezpiecznego algorytmu DES. HomePlug AV wykorzystuje modulację OFDM w zakresie 2–28 MHz. Najnowszą wersją jest HomePlug AV2, który zapewnia efektywną przepustowość 80 Mbit/s w warstwie MAC i wykorzystywać będzie także wyższe częstotliwości – powyżej 30 MHz.

LonWorks

LonWorks może używać do komunikacji wydzielonego okablowania (para przewodów) lub kabli zasilających (Power Line Communication). W tym drugim wypadku wykorzystywane są pasma CELENEC B oraz C. Możliwa jest implementacja systemu mieszanego, gdzie część urządzeń komunikuje się przez przeznaczone do tego okablowanie, a część przez kable zasilające. Rozwiązanie nie nakłada ograniczeń na topologię sieci. Dopuszczalna topologia to: szyna, gwiazda, pierścień oraz topologia mieszana. Każde urządzenie w sieci LonWorks jest widoczne jako zestaw zmiennych (np. temperatura, stan przełącznika). Urządzenia mogą odczytywać wartości zmiennych w innych urządzeniach i na tej podstawie podejmować akcje (np. sterownik ogrzewania podłogowego może odczytywać temperaturę z innych urządzeń).

Smart, czyli co jest inteligentne?

Instalacja domowej automatyki zrealizowana w przewodowym standardzie KNX, jest uważana za najbardziej niezawodną.

2017-03-15
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket