Instalacje przewodowe – wady i zalety

O ile w nowo budowanych obiektach prowadzenie kabli nie stanowi większego problemu, to w wypadku budynków już wykończonych wiąże się to z kuciem ścian i układaniem okablowania lub stosowaniem sufitów podwieszanych. Dokładnie trzeba zaplanować instalację, liczbę urządzeń i ich miejsca rozmieszczenia, gdyż w przeciwnym razie konieczne będzie kolejne kucie ścian. Początkowo do sterowania przekaźnikami wymagane było prowadzenie grubych wiązek przewodów. Wraz z postępem elektroniki możliwe było stopniowe ograniczanie liczby przewodów potrzebnych do sterowania tą samą liczbą urządzeń. Powstały systemy magistralne, bazujące na pojedynczej szeregowej magistrali łączącej wszystkie urządzenia wykonawcze.

Najbardziej niezawodnym sposobem przesyłania sygnałów są specjalne przewody danych zainstalowane i służące wyłącznie do tego celu. Przykładem takiego rozwiązania jest KNX-TP. Ewentualne zakłócenia mogą wystąpić tylko wtedy, gdy więcej niż jedno urządzenie próbuje nadawać i dochodzi do kolizji pakietów na magistrali. Wadami są duże koszty i niemały wysiłek, aby zaplanować i zainstalować przewody wszędzie tam, gdzie mogą okazać się potrzebne. Standard EIB/KNX-TP wykorzystuje „skrętkę czterożyłową” (TP = Twisted Pair). Okablowanie takie musi być jednak wcześniej zaplanowane i ułożone razem z instalacją elektryczną. To wada w stosunku do systemów bezprzewodowych (radiowych), ale zaletą jest bezsprzeczna pewność transmisji. Innym sposobem przesyłania danych są linie elektroenergetyczne, lecz dane są bardziej narażone na zakłócenia, których źródłem są zasilacze komputerowe, sprzęt AGD itp. urządzenia emitujące sygnały zakłócające. Ponadto projekt instalacji zasilającej z reguły nie jest zbyt odpowiedni do transmisji danych. Należy zagwarantować, aby dane docierały do wszystkich urządzeń końcowych, a jeśli jedno urządzenie jest na jednej fazie, a inne na drugiej fazie, to te dwa urządzenia nie mogą komunikować się nawzajem.

UWAGA! Sterowanie kablowe jest rozwiązaniem najodporniejszym na wszelkiego rodzaju zakłócenia, zapewnia również zasilanie podłączonym do magistrali urządzeniom.

Zaletami systemów bezprzewodowych są brak kabli i możliwość dowolnego rozmieszczenia urządzeń. Są one na ogół modularne, co oznacza, że mogą być dowolnie rozbudowywane o nowe funkcje.

UWAGA! Istotne jest oszacowanie kosztów wykonania obu typów instalacji. W systemach bezprzewodowych nie ponosi się kosztów ułożenia magistrali.

Smart, czyli co jest inteligentne?

Tym małym pilotem Fibaro KeyFob można sterować większością domowych urządzeń.

Instalacje bezprzewodowe – wady i zalety

Urządzenia bezprzewodowe są stale modernizowane. Pojawiają się nowe rozwiązania. Praktycznie zrezygnowano ze sterowania podczerwienią (głównie przez piloty), ponieważ nie sprawdziło się z uwagi na bardzo ograniczony zasięg i konieczność „widzenia się” nadajnika z odbiornikiem w tym samym pomieszczeniu. Rozwiązaniem tego problemu jest wprowadzenie systemów sterowania radiowego. Sygnał radiowy przechodzi przez ściany, a zasięg jest na tyle duży, że umożliwia sterowanie z jednego miejsca wszystkimi urządzeniami w całym budynku. Jednak może być tłumiony w zależności od rodzaju materiału i grubości ścian. Transmitowanie danych w powietrzu na ogół jest bardziej złożone i bardziej podatne na zakłócenia niż transmisja przewodowa. Możliwe jest „zagłuszanie” systemu przez „wrogi” nadajnik, niemniej taki atak może być łatwo rozpoznany i np. aktywować alarm sabotażu.

Sieci typu mesh (węzłowe/kratowe) są bardziej niezawodne niż zwykłe sieci typu punkt-punkt. Przy transmisji np. w paśmie 868 MHz dostępne jest tylko wąskie pasmo, zatem systemy działają tylko na jednym kanale. Z kolei w paśmie 2,4 GHz mogą występować interferencje z siecią Wi-Fi. Odpowiedni dobór systemu jest kluczowy dla bezpieczeństwa nieruchomości i mieszkańców. Instalacja bezprzewodowa, w przeciwieństwie do przewodowej, wysyła informacje w przestrzeń wokół siebie. W prostych systemach z niewystarczającą ilością zabezpieczeń dane takie mogą zostać łatwo odebrane przez inne urządzenia czy komputery osób przez nas nieuprawnionych.

UWAGA! Większość czujników, nadajników i odbiorników wymaga własnego zasilania w postaci baterii, które się zużywają i wymagają wymiany.

2017-03-15
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket