Płyty indukcyjne mogą być wyposażone w funkcję rozpoznawania naczynia – zarówno jego obecności, jak i wielkości. Zwiększa to komfort użytkowania urządzenia, a dodatkowo pozwala efektywnie wykorzystać energię elektryczną. (Fot. Miele)
Producenci coraz częściej mają w swoich ofertach takie urządzenia indukcyjne, które automatycznie wykrywają rozmiar i kształt postawionego naczynia. Dzięki temu naczynia nietypowych gabarytów, takie jak podłużne brytfanny czy kwadratowe patelnie, nie są problemem. Może być tutaj wykorzystywany detektor, który zainstalowany jest w polu indukcyjnym. Odpowiada on za rozpoczęcie lub zatrzymanie pracy pola grzewczego, kiedy użytkownik postawi na płycie garnek lub go zdejmie. Oprócz dużego komfortu użytkowania można również mówić w tym miejscu o oszczędności, nie tracimy bowiem czasu ani energii elektrycznej. Kiedy stawiamy garnek na takiej płycie, detektor wykryje to i samoczynnie dostosowując rozmiar i kształt, włączy określony obszar.
Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń łączących funkcjonalność płyty grzewczej i okapu. Tego typu modele są nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim dają większą swobodę w aranżacji przestrzeni kuchennej. (Fot. Faber)
W wypadku płyty grzewczej istotna jest jej „współpraca” z okapem, który musi mieć odpowiednio dostosowaną szerokość i musi być zamontowany na odpowiedniej wysokości. To jednak nie wszystko! Coraz częściej producenci płyt grzewczych i okapów oferują systemy umożliwiające komunikowanie się tych dwóch urządzeń. Okap może włączyć się automatycznie po uruchomieniu zasilania płyty grzewczej. Wraz ze wzrostem mocy grzania okap samoczynnie zwiększa moc pochłaniania, a kiedy zmniejszamy moc, automatycznie zmniejsza się również moc pochłaniania okapu. Dzięki temu możemy poświęcić się w całości sztuce kulinarnej, zapominając o konieczności obsługiwania okapu. Rozwiązanie to wykorzystuje łączność bezprzewodową, np. Wi-Fi lub Bluetooth (zależnie od producenta i wykorzystywanych modeli). Ważne przy tym, aby zarówno płyta, jak i okap obsługiwały to rozwiązanie i były ze sobą kompatybilne.
Fot. Elica
Fot. Ciarko
© 2024 InfoMarket