Komponenty zestawu komputerowego

Komponenty zestawu komputerowego

Każdy komputer, czy to stacjonarny, czy przenośny, wyposażony jest w podzespoły, które umożliwiają jego działanie. Od ich wydajności zależy to, z jakimi zadaniami urządzenie będzie sobie radzić.

Do najważniejszych elementów należy procesor. Jest układem scalonym, który pobiera dane z pamięci, interpretuje je oraz wykonuje jako rozkazy. Podstawowe parametry procesora, które mają wpływ na jego wydajność, to częstotliwość taktowania pojedynczego rdzenia, liczba rdzeni i pojemność pamięci cache. Wybór procesora jest ściśle uzależniony od wyboru płyty głównej i znajdującego się na niej gniazda. Obecnie standardem są procesory dwurdzeniowe, jednak niektórzy producenci oferują już nawet jednostki ośmiordzeniowe, przeznaczone do komputerów domowych. Oczywiście, sama liczba rdzeni nie przesądza z góry o wydajności procesora. Obecnie na rynku procesorów przeznaczonych do komputerów domowych prym wiodą dwie firmy: Intel oraz AMD, które mają swoje sztandarowe serie urządzeń. Praktycznie wszystkie dostępne procesory wykorzystują 64-bitową architekturę.

Procesory AMD

Ofertę firmy najlepiej rozpatrywać pod kątem trzech podstawek, jakie oferuje. AM1 i dostępne na nią procesory Athlon i Sempron przeznaczone są dla najmniej wymagających użytkowników, można je wykorzystać np. do budowy zestawu mini-PC. Wyposażone są w zintegrowane układy graficzne.

Kolejna z podstawek – Socket FM2 powstała z myślą o procesorach APU z serii A. Są one wyposażone w relatywnie wydajne układy graficzne. Jest to rozwiązanie przeznaczone dla użytkowników, którzy poszukują komputera z wydajnym zintegrowanym układem graficznym. Socket AM3+ to podstawka obsługująca procesory z serii FX, najwydajniejsze dostępne w ofercie AMD. Dostępne są w wersjach cztero-, sześcio- lub ośmiordzeniowych. Rekomendowane przez producenta do wymagających gier oraz zastosowań profesjonalnych, m.in. stacji roboczych. Należy jednak zaznaczyć, że procesory te wykonane są w litografii 32 nm, przez co cechuje je dosyć duże zużycie energii. Ostatnie modele z tej serii trafiły na rynek w 2014 r. Poza niewielkimi poprawkami bazują one na rozwiązaniach opracowanych w 2012 r. (nazwa kodowa Vishera). W praktyce są to więc procesory bazujące na czteroletnich rozwiązaniach technicznych, a w tej branży to szmat czasu.

Komponenty zestawu komputerowego

Core 6 generacji, Intel

Procesory Intel

Obecnie Intel ma w ofercie najwydajniejsze procesory, przeznaczone zarówno dla użytkowników domowych, jak i profesjonalnych. Dostępne są na różne podstawki, my jednak skupimy się na tych, które współpracują z najbardziej uniwersalną – LGA 1151. Jest to już szósta generacje procesorów z rodzinny Core. Wykonane są w litografii 14 nm, co gwarantuje oszczędność energii. Ich nazwa kodowa to Skylake. Procesory wyposażone są w zintegrowany układ graficzny, który umożliwia wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 4K przy częstotliwości 60 Hz.

W segmencie low-end Intel oferuje dwurdzeniowe procesory Celeron oraz Pentium Dual Core. Idealnie nadają się jako baza komputera typu media center, do zadań biurowych czy do mniej wymagających gier. Bardziej wymagający użytkownicy powinni zainteresować się procesorami Core i3, które mają zintegrowany wydajniejszy układ graficzny. Podobnie jak wspomniane wcześniej są procesorami dwurdzeniowymi, jednak wyposażono je w funkcję Hyper-Threading, znaną już od czasów procesorów Pentium IV. Dzięki niej jeden procesor fizyczny może pracować równocześnie nad dwoma wątkami, przez co w systemie operacyjnym jest widoczna podwojona liczba rdzeni. Znacząco zwiększa to wydajność i poprawia jakość pracy. Core i3 nadają się zarówno do gier, jak i pracy. Core i5 oraz Core i7 to najwydajniejsze procesory dla użytkowników domowych stworzone przez Intela. Pierwsze z nich są procesorami czterordzeniowymi, jednak pozbawionymi funkcji Hyper-Threading, w Core i7 funkcja ta występuje. Procesory te można polecać użytkownikom, którzy poszukują wydajnej maszyny do pracy, zabawy oraz zastosowań profesjonalnych, jak chociażby obróbka i tworzenie grafiki.

2016-08-02
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket