Chlodziarki-zamrazarki-i-chlodziarkozamrazarki-do-zabudowy-2-20

Producenci sprzętu chłodniczego do zabudowy oferują tak skonstruowane modele urządzeń, aby można je było zestawić w praktyczny tandem typy side by side. (Fot. Gaggenau)

Superchłodzenie i supermrożenie

Częste otwieranie chłodziarki, dokładanie nowych produktów (zwłaszcza po zakupach) sprawiają, że poziom temperatury we wnętrzu urządzenia nieustannie się waha. Dobrym rozwiązaniem, które spotkamy już niemal u wszystkich producentów, są opcje szybkiego chłodzenia i mrożenia. Superchłodzenie sprawdza się doskonale w sytuacji, kiedy do komory chłodzącej włożymy dużą ilość produktów. Są one szybko chłodzone, a kiedy temperatura uzyska swój stały poziom, funkcja jest automatycznie wyłączana. Funkcja supermrożenia w bardzo krótkim czasie obniża temperaturę w komorze zamrażarki, dzięki czemu nawet po włożeniu do niej dużej ilości nowych produktów temperatura w zamrażarce nie rośnie. Warto dodać, że wspomniane funkcje występują coraz częściej również w modelach podblatowych. Podyktowane jest to troską producentów o energooszczędność i zachowanie wysokich standardów sprzętu w zakresie ochrony środowiska.

Chlodziarki-zamrazarki-i-chlodziarkozamrazarki-do-zabudowy-2-23

SAMSUNG BRZ22700EWW/EF; LG GR-N266LLR; GAGGENAU RF410304

Zdolność przechowywania w razie awarii

Na wypadek awarii zasilania lub usterki urządzenia znaczenie ma tzw. zdolność przechowywania produktów w zamrażarce, czyli czas utrzymania temperatury. To bardzo istotny parametr. Określa on, przez ile godzin po odłączeniu zasilania sieciowego urządzenie może utrzymać niską temperaturę. Daje to komfort i czas potrzebny do zapewnienia bezpieczeństwa przechowywanych produktów. Pod tym względem szczególnie brylują zamrażarki skrzyniowe. Niektóre modele mają zdolność przechowywania wynoszącą nawet 76 godzin, a więc ponad 3 dni! Ze względów konstrukcyjnych nie należy oczekiwać takich wyników od chłodziarkozamrażarek do zabudowy. W tych modelach czas utrzymania temperatury w wypadku braku zasilania jest bardzo różny, zależnie od producenta i modelu lodówki. Może wynosić od ok. 10 do nawet 24 godz.

Chlodziarki-zamrazarki-i-chlodziarkozamrazarki-do-zabudowy-2-25

Fot. Miele

Energooszczędne oświetlenie komory chłodzenia

Na zużycie energii przez chłodziarkę wpływa też rodzaj zastosowanego w niej oświetlenia. Tradycyjne żarówki nie tylko pobierają więcej energii, ale część z niej oddają w postaci ciepła, które wpływa na temperaturę we wnętrzu lodówki. Dlatego obecnie jako źródło światła stosowane są najczęściej diody lub listwy LED. Mają one dużą sprawność energetyczną i mogą emitować światło o bardziej naturalnej barwie. Dodatkowo niewielkie rozmiary dają producentom swobodę w aranżacji i umiejscowieniu oświetlenia. Zaletą jest również trwałość LED-ów, szacowana na dziesiątki tysięcy godzin.

Chlodziarki-zamrazarki-i-chlodziarkozamrazarki-do-zabudowy-2-27

CONCEPT LKV5560; FRANKE FCB 320 NE F; BOSCH KIN86ADD0

Nowoczesne oświetlenie w zamrażarce

Producenci również w zamrażarkach stosują różnego rodzaju oświetlenie. Ze względu na mniejsze zużycie energii elektrycznej obecnie sięgają chętnie po panele LED-owe. Ich zastosowanie pozwala ponadto na uzyskanie równomiernego rozłożenia światła we wnętrzu komory zamrażania, bez nieprzyjemnego efektu oślepiania użytkownika. Oświetlenie LED może ponadto pozostać sprawne praktycznie przez cały okres eksploatacji urządzenia. Innowacyjne modele zamrażarek szufladowych do zabudowy mogą mieć zainstalowane LED-y także w komorach przeznaczonych do przechowywania warzyw i owoców. Diody, które się tam znajdują, emitują światło o odpowiednio dobranej barwie (najczęściej niebieskiej), co ma przedłużać świeżość produktów umieszczonych w szufladzie.

Chlodziarki-zamrazarki-i-chlodziarkozamrazarki-do-zabudowy-2-29

Fot. Samsung

Właściwa wentylacja sprzętu

W wypadku urządzenia chłodniczego do zabudowy bardzo istotną kwestią jest zapewnienie właściwego przepływu powietrza (cokół, kratki wentylacyjne). Źle wentylowane urządzenie niewłaściwie pracuje, a przy tym może pochłaniać znacznie więcej energii elektrycznej. Dobra wentylacja to podstawa prawidłowego funkcjonowania urządzenia. Nie wolno zakrywać otworów lub kratek wentylacyjnych. Szczeliny wentylacyjne muszą być zawsze odkryte. Ponadto im większy przekrój odpowietrznika, tym energooszczędnej może pracować urządzenie. Jaką lodówkę do zabudowy wybrać, żeby zapewnić odpowiednią wentylację? W tradycyjnych urządzeniach chłodniczych system wentylacyjny umiejscowiony jest najczęściej z tyłu lodówki. Dla zapewnienia prawidłowego obiegu powietrza podczas zabudowywania takiego modelu należy zamontować kratkę wentylacyjną pod urządzeniem. W niektórych modelach lodówek system wentylacyjny znajduje się w podstawie i jest wówczas ukrywany za listwą dekoracyjną. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność montażu mało estetycznie wyglądającej kratki wentylacyjnej pod urządzeniem.

Chlodziarki-zamrazarki-i-chlodziarkozamrazarki-do-zabudowy-2-31

MIELE FNS 7770 E; SAMSUNG BRB30615EWW

Kompaktowe konstrukcje do zabudowy

Ciekawym rozwiązaniem w segmencie urządzeń chłodniczych do zabudowy są tak zwane modele podblatowe. Mogą występować zarówno jako chłodziarki, jak i chłodziarkozamrażarki z wewnętrznym zamrażalnikiem. To praktyczne urządzenia, wykorzystywane nie tylko w domach czy mieszkaniach, ale przede wszystkim komercyjnie. Pomimo niewielkiej pojemności są idealnymi sprzętami do pokoi hotelowych, pensjonatów, domków letniskowych, a nawet akademików. Możliwość zabudowy sprawia, że idealnie komponują się z zabudową kuchenną. Co więcej, w niewielkich przestrzeniach taki sposób montażu okazuje się jedynym możliwym rozwiązaniem, aby pomieszczenie było funkcjonalne, nowoczesne i praktyczne. Modele podblatowe mogą być wyposażone w szereg funkcji, do których zaliczyć należy energooszczędne oświetlenie czy komfortowe półki ułatwiające przechowywanie produktów. Dodatkowe wygodne i praktyczne półki i balkoniki mogą znajdować się również na drzwiach. Można na nich przechowywać m.in. napoje, a także jajka. W komorze chłodzenia dostępne są także pojemniki na warzywa.

Chlodziarki-zamrazarki-i-chlodziarkozamrazarki-do-zabudowy-2-33

Urządzenia chłodnicze do zabudowy, tak samo, jak chłodziarki wolnostojące, mogą być wyposażone w specjalne stojaki do bezpiecznego przechowywania butelek, a także balkoniki na drzwiach do przechowywania wysokich butelek. (Fot. Miele)

Prawidłowe przechowywanie w zamrażarce

Produkty tym dłużej zachowają swą świeżość, zapach i smak, im użytkownik bardziej zadba o optymalne warunki ich przechowywania. Ważne są segregowanie produktów, przygotowanie ich do mrożenia oraz układanie na odpowiednich półkach i w szufladach. Zasady te dotyczą wszystkich modeli, nawet jeśli wyposażone są w dynamiczne czy bezszronowe systemy chłodzenia. Niezmiernie ważne jest przy tym sortowanie i przygotowywanie do zamrażania produktów (np. blanszowanie). Przypomina nieco segregowanie ubrań do prania w pralce i w praktyce ma niebagatelne znacznie. Nie mniej ważne jest stosowanie się do zaleceń producentów urządzeń chłodniczych. Nie lubimy tego, a to błąd. Bardzo często w instrukcji znaleźć możemy znakomite rady. Higieniczność mrożenia oraz zachowanie względów bezpieczeństwa są dziś bardzo ważne. Po pierwsze, nie należy zamrażać ponownie już lekko lub całkowicie rozmrożonych produktów. Można zamrozić je znowu dopiero po przygotowaniu (ugotowaniu lub usmażeniu). Zakupione mrożonki warto wkładać od razu do toreb termoizolacyjnych. Przedłużą one niską temperaturę produktów. Świeże produkty takie jak warzywa, owoce, krewetki, potrawy typu ravioli czy pierogi warto mrozić na najwyższej półce (tam panuje zwykle najniższa temperatura). Aby warzywa zachowały pełnię wartości odżywczych, przed zamrożeniem należy je blanszować (nie dotyczy to np. papryki, cukinii czy szparagów). Po włożeniu produktów do zamrażania warto włączyć funkcję szybkiego mrożenia. Średnio w ciągu 5 godz. produkty zamrożą się bez utraty witamin, smaku, wyglądu czy wartości odżywczych.

Chlodziarki-zamrazarki-i-chlodziarkozamrazarki-do-zabudowy-2-35

Fot. Gaggenau

Czy wszystko można mrozić?

Zamrażanie wstrzymuje rozwój i działanie drobnoustrojów powodujących psucie żywności i wywołujących zatrucia. Dzięki niskiej temperaturze znacznie zwalnia się przebieg reakcji chemicznych oraz procesów enzymatycznych i biochemicznych, jakie zachodzą w żywności niezamrożonej. Zamiana wody w lód przy jednoczesnym zwiększeniu stężenia substancji rozpuszczalnych stwarza warunki, w których drobnoustroje nie mogą się rozwijać. Zimno zamrażarki, choć w gospodarstwie domowym niezbędne, nie dla wszystkich rodzajów żywności jest wskazane. Dlatego też producenci żywności często informują na opakowaniach, w jakich warunkach powinien być przechowywany produkt.

Chlodziarki-zamrazarki-i-chlodziarkozamrazarki-do-zabudowy-2-37

Fot. Bosch

Panele sterowania i zmiana parametrów

Dziś w nowoczesnych sprzętach chłodniczych coraz rzadziej spotkać możemy sterowanie mechaniczne. Zwykle było to pokrętło, które umożliwiało regulację temperatury, z jaką miało pracować urządzenie. Największą zaletą tego rozwiązania była łatwość obsługi, jednak nie dawało ono dużych możliwości w kwestii zarządzania pracą urządzenia. Podobnie jest z przyciskami mechanicznymi. Znacznie większe możliwości daje sterowanie elektroniczne, którego wyróżniamy dwa główne rodzaje. Pierwszy z nich to przełączniki współpracujące ze wskaźnikami diodowymi. Drugi to wykorzystanie wyświetlacza LCD, który może być umieszczony np. na drzwiach urządzenia. Jest to duża zaleta, ponieważ podczas regulacji parametrów nie trzeba otwierać lodówki, tym samym nie wpływamy na temperaturę jej wnętrza, a urządzenie oszczędza energię. W wypadku urządzeń do zabudowy takie rozwiązanie nie jest możliwe, ponieważ uniemożliwiałoby to zabudowanie frontu płytą meblową. W tego rodzaju sprzętach sterowanie jest zwykle ukryte wewnątrz urządzenia w jego górnych partiach. W nowoczesnych modelach znajdziemy też wyświetlacze.

2024-04-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket