Budowa funkcje i parametry pracy

Budowa funkcje i parametry pracy

Odpowiednio dobrany odkurzacz przemysłowy czy warsztatowy pozwoli zadbać o porządek, i bezpieczne środowisko pracy. Czym jednak różni się taka maszyna od zwykłego domowego urządzenia? Czy warto inwestować w taki sprzęt? Jak go optymalnie wykorzystać? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu? Spróbujmy znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Odkurzacz warsztatowy należy, jak każde elektronarzędzie, dobrać do rodzaju pracy i środowiska, w którym ma pracować. Na rynku dostępna jest bardzo szeroka gama modeli różniących się zastosowanymi w nich rozwiązaniami technicznymi, przeznaczeniem i oczywiście ceną. Jednak kategoria ceny powinna być ostatnią, jaką bierze się pod uwagę podczas zakupu. Na jakości bowiem nie warto oszczędzać, a odpowiednio dobrany sprzęt będzie służył przez lata, ułatwi pracę i ochroni zdrowie operatora.

Jak działa odkurzacz?

Ogólnie rzecz ujmując, silnik w odkurzaczach wytwarza siłę ssania, dzięki której zanieczyszczenia zbierane są do zbiornika na kurz lub worka, do którego trafi ają przez szczotkę lub ssawkę, system rur oraz wąż. Materiał wykonania poszczególnych elementów oraz stopień ich izolacji w dużym stopniu wpływają na skuteczność pracy urządzeń.

Budowa funkcje i parametry pracy

BEST. OW1S20L

Na pierwszy rzut oka

Można sądzić, że odkurzacz przemysłowy jest nieco większym bratem tego domowego. I rzeczywiście, wiele cech budowy i wyglądu ma on wspólnych ze sprzętem domowym. Na pierwszy rzut oka widzimy oczywiście obudowę. W korpusie najczęściej umieszczone są elementy sterowania, uchwyt ułatwiający przenoszenie czy system zwijania przewodu. Wszystkie mają duże znaczenie dla użytkownika: albo ułatwiają, albo utrudniają obsługę urządzenia. W przedniej części odkurzacza znajduje się otwór złączki węża, do którego podłączona jest rura. Warto zwrócić uwagę na ten element. To właśnie od niego zależą „elastyczność” i mobilność odkurzacza, a także jego szczelność, która wpływa na siłę ssania. Zbyt sztywne połączenie utrudnia manewrowanie urządzeniem w trakcie sprzątania i sprawia, że wąż i rury są mało praktyczne. Dlatego też coraz popularniejszym rozwiązaniem są modele mające obrotowe połączenie rury (360°), które umożliwia dużą zwrotność urządzenia i zapobiega wypadnięciu węża. Warto jednak pamiętać, że warsztat, magazyn czy plac budowy to nie zacisze mieszkania czy domu, więc sprzęt musi być mocny, trwały i wytrzymały na różnego typu uszkodzenia mechaniczne. Aby nie martwić się o ewentualne awarie sprzętu, warto wybrać urządzenie znanej i renomowanej firmy, która gwarantuje sprawny serwis, fachową pomoc i szybką naprawę. Wygląd zewnętrzny może bardzo wiele powiedzieć o danej maszynie, dlatego zanim zagłębimy się w temat, warto zwrócić uwagę na to, co widać na pierwszy rzut oka: materiały, z jakich wyprodukowano dane urządzenie, jakość wykonania, szczelność urządzenia to istotne jego cechy. Ważna jest wielkość pojemnika na odpady – na rynku dostępne są urządzenia o pojemności od 30 do nawet 75 l, warto jednak dokładnie sprawdzić, ile zanieczyszczeń konkretnego rodzaju jest on w stanie pomieścić. Renomowani producenci podają zazwyczaj nie tylko pojemność pojemnika brutto, ale także pojemność netto dla pyłu i wody. Na przykład model o pojemności pojemnika brutto 35 l można bezpiecznie wypełnić 25 l pyłu lub 22 l wody itp. Na wygodę użytkowania duży wpływ ma również długość węża oraz kabla zasilającego, gdyż parametry te wpływają na zasięg pracy danym urządzeniem. Warto też sprawdzić, czy odkurzacz jest wygodny w użytkowaniu, czy nie jest zbyt ciężki lub, w wypadku dużej masy, czy wyposażono go w odpowiedni wózek ułatwiający transport.

2016-12-21
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket