Sterowanie

Sterowanie

KÄRCHER. WD 6 P Premium

Kupując odkurzacz do warsztatu lub firmy, warto zastanowić się, co tak naprawdę jest najważniejsze poza odpowiednią wydajnością: łatwe manewrowanie urządzeniem, duży zasięg pracy, wygodna obsługa czy praktyczne przechowywanie? Na każde z tych zagadnień producenci mają swoje odpowiedzi.

Na wygodę użytkowania niewątpliwy wpływ ma sposób sterowania funkcjami odkurzacza. Standardem w odkurzaczach są możliwość regulacji mocy ssania, a także dodatkowe ułatwienia, w postaci np. wskaźników, system automatycznego zwijania przewodu oraz uruchomienia urządzenia. Dzięki możliwości zmiany mocy łatwiej jest dostosować jej wysokość do rodzaju czyszczonej powierzchni oraz usuwanych zanieczyszczeń. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje sterowania:

  • manulane,
  • elektroniczne.

W wypadku sterowania manualnego regulacja mocy ssania najczęściej odbywa się za pomocą suwaka lub np. pokrętła. Za pomocą przycisków uruchamia się również automatyczne zwijanie przewodu, a także włącza i wyłącza samo urządzenie. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest sterowanie elektroniczne, któremu często towarzyszy wyświetlacz, pokazujący poziom mocy, dodatkowe funkcje czy konieczność wymiany worka. Dodatkowe wskaźniki powoli stają się już standardem. Są obowiązkowym elementem dla tych, którzy nie mają głowy do pamiętania o wymianie filtra czy worka. Nowoczesne modele same „wiedzą” najlepiej, co i kiedy należy zrobić, by nadal sprawnie służyły. Dlatego warto przyjrzeć się temu, co podpowiada nam odkurzacz. Wskaźniki mają różne zastosowanie i w zależności od stopnia zaawansowania urządzenia mogą być mechaniczne lub elektroniczne.

Wskaźnik zapełnienia worka – jest obowiązkowo stosowany w odkurzaczach workowych. Wskaźniki mechaniczne najczęściej mają postać niewielkiej klepsydry, umieszczonej w korpusie, która obrazuje stopień zapełnienia worka. Bardziej skomplikowane są modele elektroniczne, które informują o konieczności wymiany worka za pomocą specjalnych ikonek. Całkowite przysłonięcie wskaźnika zapełnienia worka przysłoną koloru czerwonego lub ciągłe świecenie się lampki, kiedy ssawka lub szczotka jest uniesiona nad czyszczoną powierzchnią, informuje, że zachodzi konieczność opróżnienia lub wymiany worka. Wskaźnik zapełnienia worka kurzem może zadziałać w wypadku zapchania węża ssącego lub połączonych z nim elementów wyposażenia. W razie zmniejszenia wydajności urządzenia należy nastawić maksymalną moc ssania i trzymać ssawkę nad podłogą – jeśli wskaźnik nadal będzie pokazywał konieczność wymiany worka, wtedy należy go po prostu wymienić.

Wskaźnik stopnia zabrudzenia filtra – informuje o konieczności wymiany filtra wylotowego. Dzięki specjalnym czujnikom zabrudzenia filtra przy zbyt dużym zabrudzeniu zapala się lampka, która np. świeci pulsacyjnie, a silnik samoczynnie przechodzi na słabsze parametry. Dzięki temu rozwiązaniu łatwiej jest utrzymać właściwy poziom filtracji, która ma tak duże znaczenie np. dla alergików.

Wskaźnik przegrzania silnika – to stosunkowo rzadkie rozwiązanie. Niektóre modele są chronione przed przegrzaniem przez ogranicznik temperatury. Jeśli przewód zostanie zatkany, po krótkim czasie silnik wyłączy się automatycznie i uaktywni kontrolkę zabezpieczenia termicznego na korpusie. Po usunięciu przyczyny i odczekaniu krótkiego czasu urządzenie jest ponownie gotowe do pracy.

Budowa funkcje i parametry pracy

NILFISK. Buddy II 18T

2016-12-21
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket