Odkurzacze przemysłowe zasilane są z sieci elektrycznej, a ich pracą steruje silnik. Na rynku dostępne są urządzenia o różnej mocy. Do najpopularniejszych należą te o mocy między 1200 a 1600 W. Silnik w odkurzaczu przemysłowym musi być na tyle mocny, żeby poradził sobie z różnymi zanieczyszczeniami – nie tylko kurzem czy pyłem, ale także kawałkami gruzu czy, w wypadku odkurzaczy do czyszczenia na mokro, również z rozmaitymi płynami lub wilgotnymi pyłami. I tu dochodzimy do bardzo istotnego podziału odkurzaczy – na rynku dostępne są zarówno modele stworzone do pracy na sucho, jak i takie, które służą do usuwania wilgotnych zanieczyszczeń, przy czym te ostatnie mogą również służyć do sprzątania zanieczyszczeń suchych, zaś modeli do pracy na sucho nie wolno stosować do płynów – nie są one do takich prac przystosowane, i nie wyposaża się ich w odpowiednie zabezpieczenia. Używanie ich niezgodnie z przeznaczeniem może w najlepszym wypadku skutkować uszkodzeniem maszyny, ale także wypadkiem w czasie pracy.
Niezwykle istotnym elementem budowy odkurzacza, mającym bezpośredni wpływ na jakość środowiska pracy oraz zdrowie operatora, jest system filtrów. Dostępne na rynku profesjonalne odkurzacze przemysłowe wyposażane są w kilkustopniowy system filtracyjny w standardzie. To on odpowiedzialny jest za wychwytanie szkodliwych substancji powstających przy pracy elektronarzędziami, zwłaszcza podczas szlifowania czy wiercenia. Profesjonalni dostawcy odkurzaczy przemysłowych mają w ofercie odkurzacze z filtrami o różnych klasach przepuszczalności. Odkurzacze klasy L i M gwarantują stałą i dużą wydajność odsysania podczas obróbki powierzchni z tworzywa sztucznego, powierzchni ceramicznych, drewnianych i lakierowanych. Modele klasy M spełniają wymogi stawiane odkurzaczom przy odsysaniu szpachli mineralnych i materiałów wypełniających. W klasie L i M odkurzacze często wyposażone są w filtry z włókniny filtracyjnej PET, która ma tę praktyczną właściwość, że nie przywierają do niej zanieczyszczenia. Materiał ten można uprać, dzięki czemu zmniejszają się koszty eksploatacji. Przyjmuje się, że odkurzacze klasy L wyłapują 99 proc. zanieczyszczeń, zaś klasy M 99,9 proc. Niestety, dane te nie dotyczą modeli nierenomowanych firm, które zazwyczaj nie spełniają restrykcyjnych norm filtracji. Urządzenia klasy H powinny być wyposażone w skuteczny filtr zapewniający separację pyłów. Dzięki temu odsysanie takich zanieczyszczeń jak pleśń, azbest czy obróbka powierzchni zaimpregnowanych niebezpiecznymi środkami ochronnymi nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.
Dostępne na rynku odkurzacze zazwyczaj wyposażone są również w funkcje półautomatycznego lub automatycznego oczyszczania filtra. Opcja pierwsza pozwala na oczyszczanie filtra za pomocą przycisku umieszczonego na końcówce węża bez potrzeby odrywania się od pracy, natomiast w modelach wyposażonych w funkcję automatycznego oczyszczania otrząsanie filtrów uruchamia się, gdy siła ssania spada poniżej określonego poziomu. Taka funkcja przydaje się w szczególności podczas wielogodzinnych prac z dużą ilością zanieczyszczeń. Przerywanie pracy w celu wymiany filtra zawsze powoduje pewne utrudnienia w pracy i wpływa na jej efektywność.
© 2024 InfoMarket