Pojemne zmywarki wolnostojące o szerokości 60 cm

Pojemne zmywarki wolnostojące

Zmywarki wolnostojące o szerokości 60 cm to bardzo popularna, a jednocześnie funkcjonalna grupa urządzeń. Tego typu modele pozwalają na umycie kilku kompletów naczyń jednocześnie. (Fot. Amica) 

Wolnostojące zmywarki o szerokości 60 cm uznawane są za tak zwane standardowe urządzenia, które z powodzeniem można zainstalować w niemal każdej kuchni bez przeprowadzania generalnego remontu.

Wolnostojące i funkcjonalne

Popularność tych urządzeń wzięła nie bez przyczyny. Z jednej strony dotyczy ona ich montażu, który jest bardzo prosty i nie wymaga remontu kuchni. Z drugiej strony mamy też do czynienia z bardzo dużą wydajnością i zaawansowaniem technologicznym. W jednym cyklu zmywania mogą wykorzystać rozmaite rozwiązania techniczne, w które zostały wyposażone, żeby zapewnić najwyższy komfort użytkowania i idealnie czyste naczynia. Zmywarki dziś nie tylko ułatwiają pracę w kuchni i zastępują ręczne zmywanie, ale do tego charakteryzują się dużą skutecznością i połączeniem wielu funkcji.

Pojemne-zmywarki-wolnostojace-o-szerokosci-60-cm-2024-3

AMICA DFM66C8EOiBH; SIEMENS SN23II08TE; SHARP QW-NA24F42DI

Pojemności zmywarek o szerokości 60 cm

Zmywaki o szerokości 60 cm, czyli tak zwane pełnogabarytowe, odznaczają się dużą pojemnością zmywania na 1 cykl, niezależnie od tego, czy wybierzemy urządzenie z jednym, dwoma czy trzema koszami. Pojemność zmywarki wyrażana jest w kompletach naczyń. W zależności od producenta i modelu zmywarki 60-centymetrowe pomieszczą od 11 do nawet 16 kompletów naczyń. Warto pamiętać, że jest to wielkość umowna, która będzie się zmieniać w zależności od wielkości naczyń, jakie umieścimy we wnętrzu urządzenia. Duże garnki, brytfanny czy patelnie zajmą większą powierzchnię, co z kolei będzie miało wpływ na liczbę naczyń, które można wraz z nimi umyć. Na ogólną pojemność zmywarki mają również wpływ szuflady i kosze, a także ich regulacja, co wyjaśnimy dalej.

Pojemne-zmywarki-wolnostojace-o-szerokosci-60-cm-2024-5

Fot. Bosch

Dostosuj pojemność do swoich potrzeb

Im większa rodzina, tym więcej brudnych naczyń uzbiera się każdego dnia. Zmywanie ręczne jest nie tylko czasochłonne, ale przede wszystkim drogie, ponieważ zużywamy do niego około 4 razy więcej wody niż podczas zmywania automatycznego. Czy zawsze większa zmywarka będzie lepszym wyborem? To zależy od liczby domowników. Na przykład 4-osobowa rodzina z powodzeniem może wstawić do kuchni zarówno zmywarkę 60-centymetrową, jak i mniejszą. Od czego to zależy? Od liczby przygotowywanych posiłków oraz wielkości wykorzystywanych do tego naczyń. Jeśli w kuchni spędzamy dużo czasu na przygotowywaniu posiłków, warto, żeby zmywarka była jak najpojemniejsza. Zwróćmy uwagę nie tylko na liczbę kompletów naczyń, które będziemy mogli umyć w jednym cyklu, ale również na to, czy pomieścimy w niej garnki i inne naczynia, z których korzystamy podczas gotowania.

Pojemne-zmywarki-wolnostojace-o-szerokosci-60-cm-2024-7

MIELE G 7410 SC; LG DF425HSS; KERNAU KFDW 6751.1 W

Ruchome kosze i dodatkowe funkcje

We wnętrzu zmywarki znajdują się specjalne kosze, których liczba i funkcjonalność będą się różniły w zależności od modelu i producenta. Ich konstrukcja, modułowość, a także przeznaczenie decydują o pojemności zmywarki oraz komforcie załadunku i rozładunku. Kosze dostępne w obecnie produkowanych modelach przystosowane są w większości do komfortowej regulacji ich wysokości. Służy to przede wszystkim temu, żeby dostosować wysokość kosza do rozmiaru naczyń, np. do wysokich talerzy, które w normalnym wypadku nie zmieściłyby się na stojąco. Zazwyczaj dzięki jednemu ruchowi ręki, kliknięciu czy podniesieniu elementu kosz przesuwa się w dół, zwiększając ogólną przestrzeń. Coraz częściej w zmywarkach, szczególnie tych o szerokości 60 cm, stosuje się specjalną szufladę na sztućce. Zwykle jest ona umieszczona na samej górze zmywarki i umożliwia wygodne i przejrzyste rozłożenie widelców, noży czy łyżek. W każdym czasie, jeśli wymaga tego sytuacja, możemy zarządzać wnętrzem zmywarki i taką szufladę wyjąć.

Pojemne-zmywarki-wolnostojace-o-szerokosci-60-cm-2024-9

Szczególną zaletą wolnostojących zmywarek o szerokości 60 cm jest ich duża pojemność, którą dodatkowo można powiększać za pomocą systemu regulacji koszy i szuflad. (Fot. Concept)

Automatyczne programy i funkcje

Zmywarki, dla komfortu użytkowania i wszechstronności zastosowania, wyposażone są w rozmaite programy automatyczne. Część z nich jest uniwersalna i dostępna w wielu modelach różnych producentów. Niektóre są opatentowane i wykorzystywane tylko przez jednego producenta, a jeszcze inne występują tylko w nielicznych urządzeniach. Przed wyborem sprzętu warto je przeanalizować i zapoznać z opisem oraz zaleceniami obsługi i użytkowania, by wybrać produkt, który w pełni odpowie na nasze potrzeby i oczekiwania. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie naczynia można myć nie tylko w danych programach, ale też w sposób zautomatyzowany. Przyczyny są różne: zbyt delikatny program nie domyje trudnych zabrudzeń, np. z garnków, a zbyt wysoka temperatura programu długiego może np. zniszczyć szkło lub porcelanę, nawet taką, której producent nie zabrania mycia w zmywarce. Wiele spośród dostępnych programów dostosowanych jest także do mycia szczególnego wyposażenia kuchni, np. srebra, kryształów czy blach.

2024-04-02
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket