Pojemne-zmywarki-wolnostojace-o-szerokosci-60-cm-2024-2-20

Fot. Miele

Ważna energooszczędność sprzętów domowych

Zmywarki, tak samo jak inne sprzęty gospodarstwa domowego, mogą być ekonomiczne i oszczędne. Oszczędzać możemy zarówno cenną energię, jak i wodę, a także czas. Wiąże się to z rozmaitymi udogodnieniami, w które producenci wyposażają ten sprzęt. Jednym z takich udogodnień w zmywarkach jest tak zwana połowa załadunku. To analogiczna funkcja do stosowanej w pralkach funkcji połowy wsadu. Duża, pełnogabarytowa zmywarka na kilkanaście kompletów naczyń w przypadku, gdy zostaliśmy sami w domu na wakacje, podczas gdy nasze dzieci wyjechały na kolonie, może nie zapełniać się tak szybko, żebyśmy w ciągu nawet kilku dni zapełnili ją naczyniami. Warto wtedy skorzystać z funkcji połowy załadunku, dzięki której możemy myć naczynia oszczędnie bez obawy, że zmywarka zużyje tyle samo wody, jak przy pełnym wsadzie. To rozwiązanie nazywane jest również myciem strefowym.

Pojemne-zmywarki-wolnostojace-o-szerokosci-60-cm-2024-2-23

CONCEPT MN3360wh; BOSCH SMS4EKC06; SAMSUNG Bespoke DW60CB895UAPET

Higieniczne funkcje parowe

Wśród modeli o szerokości 60 cm na rynku dostępne są również zmywarki, które w cyklu zmywania wykorzystują parę. Ma ona doskonałe właściwości myjące i dezynfekujące. Wytworzenie pary, która wspomaga rozprowadzanie wody przez ramiona spryskujące, gwarantuje najlepszą możliwą jakość zmywania, nawet w wypadku bardzo delikatnych elementów zastawy. Para wodna jest jednym z najlepszych „detergentów”. Skutecznie rozpuszcza tłuszcz i uporczywe zabrudzenia, a dodatkowo dezynfekuje naczynia. Usprawnia więc znacząco proces mycia. Co ważne, wykorzystywana jest także do suszenia naczyń. Na rynku jest coraz więcej dostępnych zmywarek z funkcją pary, która gwarantuje doskonałe rezultaty zmywania i pomaga zadbać o bezpieczeństwo domowników. Zmywarka wykorzystująca parę w większości modeli usuwa do 99,9 proc. niebezpiecznych bakterii i wirusów, a także uciążliwych dla zdrowia alergenów. Para pozwala również na delikatne, ale efektywne usuwanie nawet wyjątkowo uporczywych zabrudzeń bez konieczności wcześniejszego namaczania czy opłukiwania naczyń. Cząsteczki pary wodnej wykorzystane podczas suszenia naczyń pomagają zredukować zacieki na szklankach, kieliszkach czy innych elementach zastawy.

Pojemne-zmywarki-wolnostojace-o-szerokosci-60-cm-2024-2-25

Wolnostojące zmywarki z powodzeniem i każdym czasie można zainstalować w niemal każdej kuchni bez przeprowadzania generalnego remontu. (Fot. Bosch)

Głośność pracy zmywarek wolnostojących

Tak w przypadku zmywarki, jak i innych sprzętów gospodarstwa domowego istotnym parametrem technicznym jest jej głośność podczas pracy. Wśród modeli wolnostojących o szerokości 60 cm dostępnych jest wiele urządzeń, które zapewniają ciche i skuteczne zmywanie. Jakie zatem wartości decybeli będą odpowiednie? Zmywarki o poziomie hałasu poniżej 55 dB(A) możemy uznać za ciche, a poniżej 50 dB(A) za bardzo ciche. Należy jednak pamiętać, że hałas jest wartością logarytmiczną, a zatem nierównomierną, i każdy z nas odbiera go inaczej, tak samo jak jest wyczulony na inne jego zakresy. O wiele ważniejsze od poziomu hałasu deklarowanego przez producenta są odpowiedni montaż, wypoziomowanie czy podłączenie węża do syfonu. Na przykład tylko niepoprawna instalacja może zwiększyć emisję hałasu nawet o kilka decybeli, co w praktyce oznacza znacznie większą głośność pracy sprzętu.

Pojemne-zmywarki-wolnostojace-o-szerokosci-60-cm-2024-2-27

Fot. Miele

Praktyczne podłączenie do ciepłej wody

Niektóre zmywarki wolnostojące, oprócz standardowej możliwości podłączenia do wody zimnej, mogą być podłączone do wody uprzednio ogrzanej, jednak do temperatury nie wyższej niż do 60 °C. Wtedy oszczędzamy zarówno energię elektryczną do podgrzania wody, jak i przeznaczony na to czas. Czas zmywania skraca się więc o kilkanaście minut, ponieważ zmywarka potrzebuje tyle czasu na aktywowanie grzałek elektrycznych i nagrzanie wody. Warto wiedzieć, że ogrzana woda może pochodzić z instalacji z wodą ciepłą, a także być podgrzana z pomocą instalacji solarnej, pompy ciepła czy chociażby kominka z płaszczem wodnym. I tutaj zaobserwujemy największą oszczędność, tym bardziej że w porównaniu ze zwykłym bojlerem elektrycznym wymienione źródła najtaniej ogrzewają wodę. W konsekwencji takiego podłączenia oszczędzamy pieniądze. Jeśli zależy nam na takim rozwiązaniu, zwróćmy uwagę, czy dany model zmywarki możemy w ten sposób podłączyć. Jest to ważna cecha, którą producenci szczególnie chętnie komunikują na opakowaniu, karcie produktu i w opisie sprzętu.

Pojemne-zmywarki-wolnostojace-o-szerokosci-60-cm-2024-2-29

Fot. Siemens

Jak dbać o czystość zmywarki?

Regularne czyszczenie i konserwacja sprzętów gospodarstwa domowego to ważne aspekty poprawnego działania urządzeń. Dotyczy to również zmywarki i ma ogromny wpływ na jej prawidłowe działanie i bezawaryjność. Usprawnia przepływ wody w obiegu zmywarki i wpływa na zachowanie higieny komory zmywania, jak i samych naczyń. Należy więc zadbać o stałe czyszczenie i odtłuszczanie filtrów głównych, przewodów wewnętrznych, uszczelek, a na końcu panelu sterowania i samego frontu urządzenia. Do zakresu konserwacji zaliczyć należy też cykliczne uzupełnianie soli do zmiękczania wody i nabłyszczacza. Oczywiście, można teoretycznie zmywać bez nich, ale rezultat z pewnością nie będzie zadowalający, a dodatkowo narazimy sprzęt na usterki.

2024-04-02
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket