Budowa, funkcje i parametry pracy myjki ciśnieniowej

Budowa, funkcje i parametry pracy

Myjki ciśnieniowe wielokrotnie zwiększają ciśnienie wody przepływającej przez podłączony do nich wąż, zwiększając efektywność czyszczenia.

Aby myjka ciśnieniowa spełniała swoją funkcję, niezbędne jest źródło zasilania oraz wody. Urządzenie podłącza się za pomocą węża do ujęcia wody. Większość myjek po zastosowaniu odpowiedniego filtra i węża zasycającego może również pobierać wodę ze zbiornika (staw, beczka), co jest istotne zwłaszcza z punktu widzenia ekologii. Jednak przy pobieraniu wody ze zbiornika trzeba zwrócić uwagę na czystość wody, gdyż zanieczyszczona ciecz może uszkodzić filtr, a nawet pompę urządzenia.

Zasilana silnikiem pompa, znajdująca się w korpusie urządzenia, wytwarza odpowiednie ciśnienie cieczy, a ta tłoczona jest do pistoletu natryskowego za pomocą specjalnego wysokociśnieniowego węża. Pełny schemat budowy przedstawia zdjęcie na następnej stronie. Warto jednak w skrócie przedstawić zasadę działania. W myjkach ciśnieniowych napęd z silnika zostaje przeniesiony na pompę wysokiego ciśnienia za pomocą przekładni lub bezpośrednio. Następnie ciecz pod dużym ciśnieniem, które można w wielu modelach regulować, zostaje przetransportowana wężem wysokociśnieniowym do lancy. Kiedy zawór zostaje otwarty, przez dyszę znajdującą się na końcu pistoletu zostaje wyrzucona na zewnątrz.

Parametry pracy myjek ciśnieniowych

Pracę myjek ciśnieniowych charakteryzuje kilka mniej lub bardziej specyficznych parametrów.

Ciśnienie wody

Ciśnienie wody

Parametr ten podawany jest w barach [bar] oraz megapaskalach [MPa]. Wskazuje on, z jaką mocą strumień wody uderzy w zabrudzoną powierzchnię. Odpowiedni dobór ciśnienia wody może sprawić, że zwiększona temperatura czy detergenty okażą się zbędne, a pracę wykonamy szybko i niemal bez wysiłku. Na rynku znajdziemy modele myjek, których ciśnienie robocze (zwracajmy uwagę na ten właśnie zakres, a nie na ciśnienie maksymalne) wynosi od 50 do ponad 200 bar.

Wydajność

Wydajność

To wartość podawana w litrach na godzinę [l/h]. Duża wydajność pompy ma szczególne znaczenie wtedy, gdy myjka stosowana jest często i przez długi czas, gdyż zdecydowanie skraca czas pracy. W urządzeniach do zastosowań domowych parametr ten nie przekracza zazwyczaj 500 l/h, a najczęściej oscyluje w granicach 350 l/h. Urządzenia profesjonalne mogą tłoczyć nawet 2000 litrów wody na godzinę.

2016-12-15
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket