Pompa

W urządzeniach wysokociśnieniowych stosuje się zazwyczaj pompy wykonane z kompozytu, aluminium lub mosiądzu.

Pompy kompozytowe

A właściwie głowice pomp wykonanych z tworzyw sztucznych, stosowane są w urządzeniach klasy podstawowej i kompaktowej. Kompozyty to obecnie jeden z najbardziej nowoczesnych i zaawansowanych materiałów, stosowanych m.in. w budownictwie, w technice lotniczej, w przemyśle środków transportu kołowego i szynowego, w produkcji części maszyn, urządzeń i sprzętu sportowego. Materiały kompozytowe stosuje się wszędzie tam, gdzie wymagana jest niewielka masa. Pompy kompozytowe stosuje się zazwyczaj w urządzeniach konsumenckich o maksymalnym ciśnieniu nieprzekraczającym 120 bar.

Budowa, funkcje i parametry pracy

Pompy aluminiowe

Zazwyczaj zbudowane są ze stopu zawierającego ten metal. Dla właściwego funkcjonowania pompy niezwykle ważne jest, aby stop ten zawierał jak najmniej łatwo utleniających się metali. Nagminnym błędem popełnianym przy wyborze urządzenia jest sugerowanie się jego masą jako gwarantem trwałości. Często jednak zdarza się, że to ze względu na zastosowany stop metali łatwo utleniających się urządzenie jest ciężkie. A kiedy metali tych jest zbyt dużo, pompa szybko ulegnie uszkodzeniu. Pompy aluminiowe najlepiej sprawdzają się w urządzeniach klasy średniej do pracy z ciśnieniem od 120 do 150 bar.

Budowa, funkcje i parametry pracy

Pompy mosiężne

Stosowane są w urządzeniach wysokociśnieniowych amatorskiej klasy premium oraz w myjkach przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych. Charakteryzują się niezwykła trwałością oraz możliwością pracy pod ciśnieniem przekraczającym 140 bar.

Budowa, funkcje i parametry pracy

Pompy wysokiego ciśnienia nie są odporne na działanie wysokiej temperatury (informację o maksymalnej wartości temperatury wody podawanej do pompy można znaleźć w instrukcji obsługi). Również uruchomienie myjki, do której nie zostało podłączone czynne źródło wody, innymi słowy uruchomienie urządzenia „na sucho”, grozi uszkodzeniem pompy. Dlatego producenci zazwyczaj wyposażają je w specjalny czujnik przepływu wody, który ma za zadanie wyłączyć urządzenie w razie przerwania dopływu wody. Podobnie rzecz się ma z wysoką temperaturą – na wypadek przekroczenia zalecanej przez producenta do danego modelu temperatury wody myjki wyposażane są w czujnik termiczny.

2016-12-15
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket