Moduł grzewczy

Wyposażone są w niego myjki gorącowodne. Podgrzewacze wody, które zwiększają zdolności myjki ciśnieniowej, spotykane są właściwie tylko w urządzeniach profesjonalnych. Woda pod ciśnieniem rozgrzana do ponad 100 °C zamienia się częściowo w parę wodną, która oprócz dobrych właściwości myjących pełni też funkcję środka dezynfekcyjnego, i to bardzo ekologicznego. Głównym elementem podgrzewacza wody jest wężownica, czyli spiralnie skręcona długa rura, którą przepływa woda pod ciśnieniem. Wężownica ogrzewana jest ciepłem pochodzącym ze spalania paliwa (najczęściej oleju opałowego) lub generowanym przez elektryczną grzałkę. Częściej stosowane jest to pierwsze rozwiązanie. Dlaczego? Spalanie oleju lub gazu pozwala uzyskać bardzo szybko wysoką temperaturę, a poza tym eksploatacja takiego urządzenia jest tańsza niż myjki z pełnym zasilaniem elektrycznym. Podgrzewacze wody także wymagają okresowej kontroli.

Budowa, funkcje i parametry pracy

System przechowywania akcesoriów umieszczony na obudowie myjki, jak w prezentowanych modelach marki Michelin, ułatwia ich przechowywanie i sprawia, że potrzebny osprzęt zawsze jest pod ręką.

Filtr wody

Nie wszystkie myjki są w niego wyposażone, jednak jego brak jest niezwykle rzadki. Warto zwrócić na niego uwagę, zwłaszcza jeśli planujemy stosować w myjce wodę ze zbiorników stałych, w których nietrudno o zanieczyszczenia. Odpowiedni filtr zatrzymuje zanieczyszczenia, ograniczając możliwość przedostania się ich do pompy, przewodów i lanc. Jak już wcześniej było wspomniane, zanieczyszczenia, które przedostaną się do pompy, mogą ją nieodwracalnie uszkodzić, natomiast te, które utkną w przewodzie lub lancy, uniemożliwią pracę nią, zatykając ją. Niezbędne jest wtedy wyczyszczenie zatkanych elementów, co jest dość czasochłonne w przeciwieństwie do wymiany filtra.

Poza tymi podstawowymi elementami myjki ciśnieniowe mogą być wyposażone w wiele pomocnych akcesoriów i zawierać elementy wyposażenia dodatkowego, m.in. lance i szczotki, dysze, pojemniki na detergent, pianownice. Informacje o tych elementach można znaleźć na kolejnych stronach niniejszego poradnika. Warto jednak wspomnieć jeszcze o tych częściach myjki, które wpływają na wygodę jej użytkowania, a mianowicie o kołach, uchwytach i rolce na wąż wodny. Nie są to, co prawda, elementy niezbędne do funkcjonowania tych urządzeń jednak zdecydowanie ułatwiają i przyśpieszają nie tylko pracę nimi, ale także ich przemieszczanie. Stabilne koła mają szczególne znaczenie w wypadku urządzeń o masie przekraczającej 20 kg. Uchwyt ułatwia przenoszenie urządzenia, a jeśli jest teleskopowy, także jego przechowywanie. Rolka do zwijania przewodu wodnego pozwala dostosować jego długość do aktualnych potrzeb, minimalizując w ten sposób ryzyko zaplątania się w niego podczas pracy, a tym samym ryzyko upadku.

2016-12-15
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket