Płyta wielkogabarytowa to taka, której szerokość wynosi więcej niż 60 cm. To ją różni od płyt standardowych. A co jeszcze? Z uwagi na dużą powierzchnię gotowania może być wyposażona w dodatkowe akcesoria, jak np. Wok, a także okap. (Fot. Gaggenau)
Płyty wielkogabarytowe, które charakteryzują się dużą powierzchnią gotowania, są dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie posiłki przygotowywane są dla większej liczby osób lub z dużą częstotliwością. Taka płyta wyposażona dodatkowo np. w okap jest nieoceniona pod względem komfortu obsługi, ponieważ zwykle automatycznie dostosowuje swoją pracę do wybranej mocy grzania płyty, a tym samym skutecznie skraca czas ustawiania parametrów obu urządzeń.
Wybór takiego sprzętu zwykle jest podyktowany dużymi potrzebami w zakresie przestrzeni gotowania i smażenia, ale nie tylko. Tego rodzaju płyty są także montowane w kuchniach, gdzie zwyczajnie pozwala na to przestrzeń. Najczęściej płyty wielkogabarytowe montowane są na kuchennych wyspach, których funkcjonalność często nie ogranicza się tylko do gotowania. Dodatkowo taka wyspa wyposażona może być w okap, a w niższych partiach także w piekarnik, mikrofalę do zabudowy czy szufladę grzewczą.
Możliwości płyt wielkogabarytowych mogą być ogromne. Wszystko zależy od producenta, zastosowanych technologii, a także indywidualnych potrzeb użytkownika.
Wśród płyt wielkogabarytowych do zabudowy wyróżniamy kilka rodzajów. Najpopularniejsze są płyty indukcyjne wyposażone zwykle w więcej niż 4 pola grzejne. Zdarzają się także modele, które zamiast pól oferują duże strefy gotowania i smażenia, a także można przygotowywać posiłki na całej ich powierzchni. To zwykle te rodzaje płyt są dodatkowo wyposażane w zintegrowany wyciąg. Kolejnym rodzajem są płyty gazowe. Cechą charakterystyczną gazowych płyt o większych rozmiarach jest duży palnik Wok umiejscowiony w centralnej części urządzenia. Zwykle posiada on nie jedną, a dwie lub nawet trzy korony płomienia, co sprawia, że pod patelnią szybko wytwarza się bardzo wysoka temperatura, która jest odpowiednia do przygotowywania dań kuchni chińskiej i azjatyckiej. Warto też dodać do wymienionych konstrukcji urządzenia kombinowane, czyli takie, które posiadają dwa źródła zasilania. Najczęściej są to płyty, w których po jednej stronie znajdują się palniki gazowe, a po drugiej pola indukcyjne. Takie płyty wyposażone są w oddzielne panele sterowania dla każdej ze stron.
Płyty grzejne z wbudowanymi okapami są nie tylko funkcjonalne, ale również ciekawe wzorniczo. (Fot. Ciarko Design)
Płyty gazowe są wybierane przez użytkowników ze względu na energooszczędność. Producenci tych urządzeń starają się nieustannie, aby gotowanie na gazie było coraz bardziej komfortowe, a przy tym przyjazne dla portfela. W ostatnim czasie na popularności zyskały zwłaszcza płyty gazowe szklane. Są one bardzo gustowne i eleganckie. Taki projekt dostarcza kuchni z jednej strony nowoczesny blask, z drugiej – komfort przyrządzania potraw tradycyjną metodą za pomocą ognia. To także daje klientom wygodę, jeśli chodzi o czystość urządzenia. Modele typu „gas on glass” mają także jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę – wyjątkowo zaprojektowane ruszty. To właśnie szczególnie pozostawia ogromne pole do popisu dla projektantów. Wciąż niesłabnącą popularnością wśród użytkowników cieszą się tez płyty emaliowane i stalowe.
SIEMENS ED851HSB1E; MIELE KM 7879 FL
W płytach gazowych, również wielkogabarytowych, do kontroli nad wielkością płomienia stosowane są zwykle duże, ergonomiczne pokrętła. W standardowych modelach nie ma możliwości precyzyjnego sterowania poziomem grzania. W ofercie niektórych producentów można jednak znaleźć sprzęt wykorzystujący rozwiązania, które sprawiają, że płytę gazową można obsługiwać niemal jak model indukcyjny. Użytkownicy płyt gazowych wyposażonych w taką regulację mogą sterować poziomem grzania w sposób zbliżony do tego, jaki mają do dyspozycji użytkownicy płyt indukcyjnych.
Fot. Miele
Szklana powierzchnia płyt kombinowanych wygląda bardzo gustownie i elegancko. W większości właśnie takie powierzchnie oferują producenci praktycznych, wielofunkcyjnych, a także eleganckich płyt kombinowanych. Tak wykończona powierzchnia i przemyślana konstrukcja zapewnia nie tylko nowoczesny akcent w kuchennej przestrzeni, ale również komfort użytkowania i przyrządzania potraw tradycyjną metodą za pomocą ognia wydobywającego się z palników gazowych. Warto dodać, że szklane powierzchnie płyt grzejnych do niedawna wykorzystywane były wyłącznie w konstrukcjach indukcyjnych. Szklana powierzchnia ma jeszcze jedną ważną cechę szczególną. Dotyczy ona łatwego utrzymania sprzętu w czystości. W kwestii designu modele typu „gas on glass” wyróżniają się dodatkowo wyjątkowo zaprojektowanymi rusztami.
BOSCH PXY875KW1E; MIELE KM 2034 G
Ważnym parametrem przy wyborze płyty grzejnej, nie tylko gazowej, jest jej rozmiar. Modele szersze niż standardowe, które często wyposażone są w palnik wok, mogą osiągnąć szerokość nawet 90 cm.
Modele typu domino, z których możemy samodzielnie „zbudować” naszą płytę, bo i takie znajdziemy wśród płyt gazowych, mają szerokość ok. 30 lub 40 cm. Moc poszczególnych stref dostępnych na płycie określa, z jaką mocą muszą pracować palniki, by przekazać optymalne ciepło postawionym na nich garnkom. Małe palniki gazowe pobierają od 1 nawet do 1,5 – 1,75 kW, a większe od 2,5 do ok. 3 kW mocy. W płycie gazowej palniki mogą być wyposażone np. w systemy redukujące nadmierne spalanie gazu.
Fot. Siemens
Płyty gazowe wielkogabarytowe charakteryzują się dodatkowymi udogodnieniami czy też funkcjonalnościami. Coraz częściej standardem w tego rodzaju urządzeniach jest tzw. palnik wok. Oferowane są różne warianty tego rozwiązania, np. z potrójną lub podwójną koroną (odpowiednio: potrójnym lub podwójnym płomieniem). W zależności od producenta i modelu płyty gazowej może być dostępna regulacja mocy dla wszystkich kręgów płomienia jednocześnie lub niezależna regulacja mocy grzania dla każdego z nich. Palnik wok ułatwia szybsze ogrzanie nawet dużego naczynia, choć najczęściej używa się specjalnej patelni. Dzięki niemu możemy szybciej przygotować potrawę czy chociażby zagotować wodę, ponieważ charakteryzuje się on dużą mocą grzania.
Płyty wielkogabarytowe, niezależnie od źródła zasilania, z uwagi na rozmiary, nierzadko montowane są na kuchennej wyspie w taki sposób, że użytkownik ma do nich dostęp z każdej strony. (Fot. Gaggenau)
Płyty grzejne kombinowane to sprzęt do zabudowy, a więc nie tylko funkcje i rozwiązania techniczne będą tu miały znaczenie, ale również wymiary – te rzeczywiste i te montażowe (ważne z punktu widzenia instalatora). Gabaryty urządzenia przekładają się z kolei na liczbę i rozmiary dostępnych pól grzejnych danego typu. Niektórym użytkownikom wystarczają modele z dwoma polami, a dla niektórych i cztery pola grzejne będą niewystarczające (np. dwa gazowe i dwa indukcyjne), ale i na ten problem znajdą się rozwiązania i modele.
© 2024 InfoMarket