Duże ekrany – sport, kino i gry

Duże ekrany

Duże ekrany to telewizory przede wszystkim 8K, których obraz powyżej 65 cali jest najlepszy ze względu na większą rozdzielczość matrycy. Warto też zwrócić uwagę na telewizory 4K i telewizory laser TV z największymi ekranami nawet do 120 cali, które są atrakcyjne cenowo. (Fot. TCL)

Klienci zauważyli, że emocje i wrażenia na dużym ekranie są jak w kinie, zyskują także na atrakcyjności widowiska sportowe i gry. Do wyboru są telewizory o dużych przekątnych 65, 75 i 85 cali oraz większe oferowane z różnymi wyświetlaczami o rozdzielczości matrycy Ultra HD 4K i Ultra HD 8K, co przekłada się na duże zróżnicowanie cenowe.

Przed zakupem telewizora z dużym ekranem warto zapoznać się z rodzajami wyświetlaczy, które decydują o jakości obrazu.

Duże ekrany

LG OLED77B23LA; TCL 85P735

Telewizory 8K dla Kowalskiego

Ceny telewizorów 8K spadają już do kupienia są od ok. 5,5 tys. zł. Wyświetlacz 8K ma rozdzielczość 7680 × 4320 pikseli (33 mln pikseli). To cztery razy więcej niż w 4K Ultra HD (UHD) i 16 razy więcej niż w wyświetlaczu Full HD (FHD). Zwiększona rozdzielczość wyświetlacza umożliwia wyraźniejsze odwzorowanie szczegółów oraz tworzy poczucie realizmu i głębi, które pozwala niemalże zanurzyć się w oglądanych treściach. Szczególnie będzie to widać na zdjęciach. Piksele stają się niemal niewidoczne dla ludzkiego oka. Większość widzów nie będzie w stanie odróżnić obiektów przedstawionych na ekranie od rzeczywistości. Wielka rozdzielczość umożliwia tworzenie wyjątkowo realistycznych obrazów. Przy oglądaniu filmów 4K znacznie będzie miało skalowanie obrazu do 8K. Najtańsze będą miały odświeżanie 50 Hz, droższe 100 Hz, zróżnicowane są systemy głośnikowe.

Posiadacze aparatów fotograficznych o rozdzielczości matrycy porównywalnej z liczbą pikseli matrycy telewizora 8K (33 mln) będą mogli zobaczyć w pełnym wymiarze zdjęcia, których realizm szczegółów jest nieporównywalny z dotychczasowymi wyświetlaczami.

Bardzo duża szczytowa jasność (luminancja), maksymalnie do 4000 nt, zapewnia najlepsze efekty HDR. Konwencjonalne telewizory 4K cechuje optymalna luminancja w zakresie od 1500 do 2000 nt.

Duże ekrany

HISENSE 75U9GQ

Co oglądać na telewizorach 8K?

Nadal praktycznie brak jest materiałów wideo 8K, dlatego materiały wideo 2K i 4K są skalowane do rozdzielczości 8K przy wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji. Największym źródłem filmów 8K, ale demonstracyjnych, przyrodniczych i podróżniczych, jest YouTube. Telewizory są wyposażone w złącza HDMI w najnowszej wersji specyfikacji HDMI 2.1, która umożliwia przesyłanie bez strat sygnału wideo 8K z przepustowością do 48 Gbit/s (HDMI 2.0 – 18 Gbit/s). To jest szczególnie ważne dla konsoli najnowszej generacji, odtwarzających gry 4K /120 Hz. Także do 8K będzie skalowany sygnał SD i HD z anten DVB-T2 i DVB-S2.

Duże ekrany

Samsung QE85QN900BTXXH, 85 – calowy TV z najlepszej serii Neo QLED 8K Excellence Line.

Kodeki wideo 8K – niezbędne wyposażenie

Do odtwarzania materiałów wideo 8K jest niezbędna obsługa kodeków wideo. Na YouTube filmy 8K są kodowane za pomocą kodeka AV1. Pozostałe kodeki, jakie znajdziemy w telewizorach, to HEVC i VP9. Nowością jest kodek H.266 (VVC Versatile Video Coding), który wspomoże streaming i spopularyzuje treści 8K. Został on opracowany przez niemiecką firmę Fraunhofer, będącą twórcą wcześniejszych wersji kodeków – H.264 i H.265. Nowy standard, H.266, stworzono specjalnie z myślą o streamingu w dużych rozdzielczościach. Zakodowany plik wideo 8K H.266 zajmuje w porównaniu z H.265 dwukrotnie mniej miejsca.

Duże ekrany

LG OLED88Z29LA

Telewizory LCD Ultra HD 4K

Jednak największą ofertę stanowią telewizory z dużymi ekranami Ultra HD 4K. Wspólną cechą wyświetlaczy telewizorów Ultra HD 4K jest liczba pikseli, która wynosi 3840 × 2160, cztery razy więcej niż Full HD (1920 × 1080 px).

Do wyboru mamy dwa rodzaje wyświetlaczy LCD Ultra HD 4K: zwykłe wyświetlacze Ultra HD, które jedynie mają ekran LCD LED o rozdzielczości 4K i podstawowe układy przetwarzania obrazu oraz ze zwiększonym zakresem odtwarzania kolorów (Wide Color Gamut). Oba rodzaje mogą mieć funkcję HDR.

Duże ekrany

SHARP 75EQ6EA

Podstawowe wyświetlacze Ultra HD LCD VA i IPS

W telewizorach klasy podstawowej ze zwykłymi wyświetlaczami 4K Ultra HD najczęściej są stosowane dwa rodzaje matryc LCD: VA i IPS. Według testów matryce VA mają lepszy kontrast, poziom czerni, ostrość. W wypadku dynamicznego ruchu obiektu na ekranie jego ostrość (brak smużenia) jest zależna nie tylko od matrycy, ale także skuteczności działania układów eliminujących smużenie. Matryca VA jest polecana oglądającym transmisje sportowe i filmy akcji.

Zdecydowane większe kąty odtwarzania obrazu bez pogorszenia kontrastu, jasności i barw mają matryce IPS. Najlepsze telewizory IPS z podświetleniem Direct LED (z miejscowym wygaszaniem) będą miały kontrast porównywalny z matrycami VA. W praktyce oznacza to, że warto kupować taki telewizor, jeżeli oglądamy telewizję całą rodziną. Matryce mogą mieć różną grubość, najcieńsze nazywane są slim. Mają także bardzo wąskie ramki, aby obraz wypełniał cały ekran. najwięcej modeli telewizorów z matrycami LCD typu IPS można znaleźć w ofercie firmy LG.

Duże ekrany

LG OLED77G23LA (Gallery Design) z wyświetlaczem OLED evo przylega do ściany, a ekran ma 5 lat gwarancji.

Telewizory LCD mini-LED 4K i 8K najwyższa półka

W tegorocznej generacji telewizorów LCD 4K i 8K Ultra HD zastosowano po raz pierwszy nowej generacji podświetlenie mini-LED, które zwiększa jasność obrazu (luminancję), kontrast i jednorodność podświetlenia, poziom czerni. Warstwa podświetlenia zawiera, zamiast dotychczasowych kilkuset LED, kilkanaście tysięcy mini-LED, znacznie mniejszych od zwykłej diody LED. Podzielenie ich na wiele stref umożliwia lokalne dynamiczne sterowanie nimi. Wszystkie strefy podświetlenia LED sterowane są oddzielnie w zależności od treści obrazu, co zapewnia najlepszy kontrast dynamiczny. W rezultacie w ciemnych i jasnych strefach uzyskuje się najgłębszą czerń i najwięcej odcieni bieli, co powoduje zwiększenie szczegółowości obrazu w tych obszarach. Podświetlenie mini-LED stosowane jest w najlepszych wyświetlaczach QLED (Samsung Neo QLED i TCL), NanoCell (LG QNED), Hisense ULED Mini LED i Philips .

Duże ekrany

HISENSE 75A7GQ

Telewizory Wide Color Gamut QLED, OLED i NanoCell

Poszerzony zakres kolorów uzyskuje się, stosując podświetlenie ze specjalną warstwą z kropkami kwantowymi, stosowaną w wyświetlaczach LCD QLED (TCL, TechniSat, Samsung, Hisense) i LCD NanoCell LED (LG) lub LED-y ze specjalnymi luminoforami o większym zakresie kolorów. Konkurują z nimi wyświetlacze OLED (LG).

W wyświetlaczach QLED, tak jak w zwykłym telewizorze LCD LED, źródłem światła są LED-y, ale zamiast białych są niebieskie. Oddzielna warstwa w postaci folii zawiera mieszaninę kropek kwantowych (nanokryształów), emitujących zielone i czerwone światło w momencie oświetlenia ich światłem niebieskim. W wyniku mieszania się ich światła ze światłem niebieskim cała warstwa świeci światłem białym o znacznie większym zakresie barw, czyli zawierającym więcej kolorów. Białe światło przechodzi przez filtry RGB poszczególnych subpikseli punktu obrazowego. Utworzone w ten sposób barwy mają znacznie większy zakres, wzbogacony o lepsze odtwarzanie czerwieni i zieleni.

Inną funkcję pełnią nanocząstki w wyświetlaczach NanoCell firmy LG. Nazwa ich pochodzi od materiału zawierającego absorbujące światło nanocząstki o średnicy ok.1 nm, które zastosowano w filtrze barwnym najnowszych matryc LG. Ważną zaletą jest filtrowanie kolorów podstawowych. Dla przykładu kolor zielony na ekranach konwencjonalnych telewizorów może zawierać domieszkę fal świetlnych o innych długościach, przez co staje się wyblakły i nabiera żółtawych lub turkusowych odcieni. Panel z filtrem z nanocząstkami pozwala na dokładne odwzorowanie kolorów przy jednoczesnej poprawie widoczności pod różnymi kątami widzenia.

Duże ekrany

HITACHI QLED 70HAQ7350

Matryca OLED

Według najnowszego raportu badań rynkowych (źródło Omdia) modele OLED będą w tym roku stanowiły 55 procent europejskiego rynku telewizorów premium, a do 2023 roku – 66 procent. Przewidywane jest również, że w bieżącym roku globalna sprzedaż telewizorów powyżej 70 cali wyniesie około 14,9 mln sztuk, zaś w przyszłym wzrośnie do prawie 17,1 mln. Dzięki poszerzającemu się portfolio modeli OLED z dużymi i bardzo dużymi ekranami, firma LG jest w stanie utrzymać swoją dominującą pozycję w segmencie telewizorów premium w Europie i na świecie.

Telewizory z ekranami OLED mają wiele zalet. Pierwsza to jakość obrazu, którego czerń osiąga poziom maksymalny, kolory są naturalne. Czas reakcji matrycy OLED jest znacznie krótszy niż w LCD. Jasność obrazu jest znacznie mniejsza niż w wyświetlaczach LCD, przez co należy oglądać filmy tak jak w kinie. Zjawisko smużenia obrazu szybko poruszających się obiektów na ekranie jest znacznie mniejsze, ale występuje. Kąt patrzenia na ekran może być dowolny bez pogorszenia jakości obrazu. Ekrany nie wymagają podświetlenia LED, jak jest to w telewizorach LCD, które wiąże się z niejednorodnością światła i wpływa na jakość obrazu. Źródłem światła jest sam materiał piksela – dioda organiczna LED (a nie półprzewodnikowa). Najnowszy wyświetlacz LG OLED evo z funkcją Brightness Booster Max ma o 30 proc. jaśniejszy obraz w serii G2 i o 20 proc. w serii C2.

2022-10-28
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket