Na rynku pojawiają się także nowe rozwiązania do systemów wielokanałowych, w tym m.in. system Auro-3D firmy Auro Technologies. Swoje nowe systemy zaproponowały także wspomniane już firmy Dolby Laboratories i DTS Inc. Są to odpowiednio Dolby Atmos i DTS:X, poniekąd konkurencyjne dla siebie formaty. Ich zadaniem jest zwiększenie przestrzenności odtwarzanego sygnału audio nie tylko w płaszczyźnie poziomej, ale też pionowej i sprawienie, że użytkownik będzie miał wrażenie znajdowania się niemal w samym centrum filmowej akcji. Wspomniane systemy różnią się m.in. sposobem rozstawienia i wykorzystania kolumn głośnikowych.
Obsługa systemu DTS:X przez niektóre modele amplitunerów wielokanałowych może być dostępna dopiero po aktualizacji oprogramowania urządzenia.
System Dolby Atmos w kinach publicznych został wprowadzony już w 2012 r. To właśnie dźwięk z klasycznego kina z dużym ekranem i rozbudowanym systemem dźwiękowym jest punktem odniesienia pod względem wrażeń dźwiękowych i wizualnych, jakie odbiera użytkownik. System Dolby Atmos został zaakceptowany przez główne studia filmowe z Hollywood, które tym samym zdecydowały się na współpracę z Dolby. Wspólne działania polegają na opracowywaniu wersji filmów z dźwiękiem w Dolby Atmos przystosowanych do odtwarzania w systemach kina domowego. W dużym uproszczeniu, ścieżki dźwiękowe w systemie Dolby Atmos powstają przez dodanie do tradycyjnej ścieżki wielokanałowej 5.1 trzeciego wymiaru – wysokości dźwięku (w sensie przestrzennym, nie tonalnym). W rezultacie otrzymujemy realistyczny dźwięk filmowy.
Obecnie materiałów audio-wideo z dźwiękiem w Dolby Atmos dostępnych dla użytkownika jest niewiele, jednak należy zakładać, że wraz z popularyzacją tego standardu w systemach kina domowego zwiększy się również zapotrzebowanie na materiały ze ścieżką dźwiękową zrealizowaną w systemie Dolby Atmos. Dolby Laboratories podjęło współpracę także z twórcami muzyki i gier, co pozwoli zwiększyć wachlarz zastosowań systemu Dolby Atmos w domowych systemach dźwiękowych. Obecnie urządzenia obsługujące system Dolby Atmos mają w swojej ofercie m.in. tacy producenci sprzętu audio-wideo jak Denon, Marantz, Pioneer, Yamaha, Onkyo oraz Sony.
© 2024 InfoMarket