Tego typu urządzenia to nieoceniona pomoc dla każdego podróżującego, zwłaszcza w dalekie, nie do końca znane mu trasy. Do najpopularniejszych systemów nawigacyjnych należą modele samochodowe, motocyklowe oraz turystyczne. Nawigacje GPS mają z reguły zainstalowane mapy pewnych obszarów (np. Polski, Europy Wschodniej lub Centralnej). Jeżeli urządzenie nie ma wgranych map, wówczas użytkownik może sam zdecydować, z jakich map i jakiego oprogramowania będzie korzystał, dokupując je osobno. Zasada działania nawigacji GPS z punktu widzenia użytkownika jest niezwykle prosta. Wystarczy wpisać cel podróży i podążać do niego zgodnie ze wskazówkami, których udziela oprogramowanie. Pamiętajmy jednak, że są to jedynie pewnego rodzaju podpowiedzi. Oprogramowanie może nie odzwierciedlać dokładnie wszystkich dróg lub szlaków, zwłaszcza jeśli jest ono nieaktualne. To właśnie dokładność map oraz dostępność i ceny ich aktualizacji są jednymi z ważniejszych kryteriów przy wyborze odpowiedniego systemu nawigacyjnego.
To niezwykle przydatne urządzenia. Pozwalają zarejestrować zdarzenia drogowe, których możemy być świadkiem lub uczestnikiem. Takie nagranie może w razie wypadku posłużyć jako dowód dla firmy ubezpieczeniowej. Wideorejestrator montowany jest najczęściej na desce rozdzielczej i zasilany z gniazda zapalniczki. Zwykle wyposażony jest w akumulator, co umożliwia nagrywanie nawet przy wyłączonym silniku. Większość wideorejestratorów oprócz obrazu rejestruje także dźwięk. Maksymalna długość nagrania ograniczona jest pojemnością pamięci. Do dyspozycji użytkownika dostępny jest zwykle jeden z kilku trybów nagrywania, które różnią się jakością rejestrowanego obrazu (m.in. rozdzielczością).
W samochodowych instalacjach audio-wideo wykorzystuje się różnorodne kable zasilające, sygnałowe i głośnikowe. Kable zasilające, łączące np. wzmacniacz i akumulator, muszą charakteryzować się odpowiednim przekrojem. Im dłuższy kabel i większy pobór prądu, tym przekrój kabla powinien być większy. Zbyt mały przekrój może spowodować przepalenie instalacji. Kable powinny być ponadto stosunkowo miękkie i elastyczne, co znacznie ułatwi ich rozprowadzenie. Kable zasilające dobrze jest poprowadzić w dodatkowych osłonach.
Kable sygnałowe służą, jak sama nazwa wskazuje, do transmisji sygnału ze źródła do wzmacniacza lub wzmacniaczy. Są one najczęściej zakończone wtykami RCA. Im lepszej jakości kabel, tym mniejsza podatność transmitowanego sygnału na zakłócenia. Aby jeszcze bardziej zminimalizować wpływ różnego typu zniekształceń i interferencji, kable sygnałowe i prądowe powinny być położone jak najdalej od siebie. Bardzo istotne jest także odpowiednie wytłumienie wnętrza samochodu, ponieważ w wielu wypadkach hałas wynikający z pracy silnika znacznie bardziej negatywnie wpływa na słyszalną jakość sygnału niż zniekształcenia wytwarzane przez sam kabel sygnałowy.
Kable głośnikowe, łączące wzmacniacz z głośnikami, przekazują do nich odpowiedni prąd. Podobnie jak w wypadku kabli zasilających ważny jest ich przekrój. Do głośników wysokotonowych wystarczy kabel o przekroju 1,5 mm2, natomiast do połączenia wzmacniacza z subwooferem dobrze jest wykorzystać kabel o znacznie większym przekroju.
© 2024 InfoMarket