Są to zamienniki sprzętu instalowanego seryjnie w samochodach o rozmiarach i kształtach dopasowanych do konkretnej marki i modelu. Muszą one mieć takie same mocowania oraz gniazda połączeniowe do instalacji elektrycznej samochodu jak radio instalowane seryjnie. Istotna może być również kompatybilność oprogramowania. Takie radioodtwarzacze muszą być w stanie skutecznie zastąpić radia fabrycznie montowane w samochodach. Czasem nie wystarczy znajomość marki i modelu samochodu, ważny bywa także rocznik jego produkcji.
Głośniki, a więc końcowe ogniwo przetwarzania sygnału audio, to niezwykle istotne elementy nagłośnienia samochodowego. Uwzględniając zakres częstotliwości przetwarzanych przez nie, wyróżniamy konstrukcje: szerokopasmowe, wysokotonowe, średniotonowe oraz niskotonowe (subwoofery i skrzynie basowe). Różnorodne konstrukcje wynikają nie tylko z rozmiaru głośnika, ale także z miejsca jego przeznaczenia. Do najpopularniejszych konstrukcji możemy zaliczyć modele stożkowe, kopułkowe oraz koaksjalne. Głośniki stożkowe mają charakterystyczny odwrócony stożek umieszczony w środku membrany. Modele kopułkowe charakteryzują się lekką i wypukłą membraną. Z kolei konstrukcje koaksjalne to modele wielodrożne, powstałe z połączenia kilku głośników w jeden – pozwala to zmniejszyć powierzchnię montażową. Można spotkać nawet trzyi więcej drożne głośniki koaksjalne, w których oprócz głośnika wysokotonowego montuje się jeszcze dwa lub więcej głośników odpowiedzialnych za przetwarzanie poszczególnych części pasma akustycznego.
Jak sama nazwa wskazuje, służą one do wzmacniania sygnału źródłowego. Sygnał z radioodtwarzacza samochodowego, odpowiednio wzmocniony, jest przekazywany do głośników. Podstawowym sposobem klasyfikacji wzmacniaczy samochodowych jest podział ze względu na dostępną w ich konstrukcji liczbę kanałów. Od tego, jak bardzo rozbudowany jest wzmacniacz, zależy także dalsza możliwość rozbudowy systemu audio. Do najpopularniejszych należą wzmacniacze jednokanałowe, dwukanałowe, czterokanałowe oraz wielokanałowe (z pięcioma i więcej kanałami wzmacniającymi sygnał audio). Jeżeli użytkownik planuje stworzenie w samochodzie systemu pokroju kina domowego, niezbędny będzie nie tylko wielokanałowy wzmacniacz, ale także odpowiedni radioodtwarzacz samochodowy z różnorodnymi złączami. Przy zakupie wzmacniacza do samochodowego systemu nagłośnienia warto zwrócić uwagę nie tylko na liczbę kanałów, ale także na podstawowe parametry techniczne wzmacniaczy, np. moc lub pasmo przenoszenia.
© 2024 InfoMarket