Nowoczesne szuflady grzewcze i sous-vide

Nowoczesne szuflady grzewcze

Technika gotowania sous-vide polega na zamknięciu żywności w specjalnych workach próżniowych, a następnie gotowaniu jej na parze w temperaturze od 40 do 100 °C. Dzięki całkowicie szczelnej torebce zachowane zostają naturalne smaki, kolor i konsystencja, a także wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Wszystkie te czynności wykonamy wygodnie w specjalnych szufladach grzewczych, które, choć są nowością wśród sprzętów AGD, szybko zyskują na popularności. (Fot. ASKO)

Szuflady do zabudowy to nowe, ale już cieszące się ogromną popularnością sprzęty gospodarstwa domowego. Większość z nich wykorzystywana jest jako urządzenia do podgrzewania, ale na rynku znajdziemy również modele, których jedną z praktycznych funkcji jest pakowanie próżniowe. Szuflady grzewcze i do pakowania próżniowego mogą stanowić praktyczny zestaw z piekarnikiem, kuchenką mikrofalową lub ekspresem do kawy. Z tego sprzętu kuchennego będą zadowoleni zarówno dorośli, jak i dzieci, które będą mogły w niej z łatwością przygotować słodkie przysmaki, np. gorącą czekoladę.

Nowoczesne szuflady grzewcze

SIEMENS iQ700 BI630CNS1; AMICA AWDM6B Q-Type

Dla kogo szuflada grzewcza?

Urządzenie można wykorzystać do podgrzania naczyń, podtrzymania temperatury przygotowanej żywności, a nawet do gotowania i pieczenia potraw. Wszystko dzięki odpowiedniej cyrkulacji ciepłego powietrza. Z kolei urządzenia do pakowania próżniowego, których na rynku jest już bardzo wiele, różnią się przede wszystkim wielkością i mocą, ale łączy je jedno – są kompaktowe. Różnica między mniejszymi, czyli tradycyjnymi, urządzeniami do pakowania próżniowego a szufladą do próżniowego pakowania jest taka, że zabudowuje się ją w kuchni. Urządzenie staje się nieodłącznym elementem wyposażenia przestrzeni kuchennej, w dodatku bardzo praktycznym i niewidocznym.

Nowoczesne szuflady grzewcze

Szuflada grzewcza to wielofunkcyjne urządzenie, które można wykorzystać nie tylko do podgrzewania potraw, ale również zastawy stołowej, a przede wszystkim filiżanek, w których podawane jest szybko ochładzające się w zimnej porcelanie espresso. (Fot. Siemens)

Umiejscowienie szuflady do zabudowy?

O tym, że najlepszym miejscem do zabudowy szuflady grzewczej czy szuflady do próżniowego pakowania będzie przestrzeń kuchenna, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Warto dobrze zaplanować jej położenie w zabudowie meblowej, by w pełni wykorzystać jej możliwości wtedy, gdy będzie potrzebna. Z drugiej strony ważne jest, żeby była zamontowana w takim miejscu, w którym nieużywana nie będzie zabierać cennej przestrzeni. Wielu producentów sprzętów gospodarstwa domowego do zabudowy oprócz standardowych sprzętów, takich jak płyta, okap, piekarnik czy kuchenka mikrofalowa, ma w ofercie szufladę do próżniowego pakowania. To sprawia, że linie wzornicze są pełne, a klient może od razu wybrać wszystkie niezbędne sprzęty i mieć pewność, że nie tylko będą do siebie pasowały wzorniczo, ale również z łatwością będzie je można zestawić i funkcjonalnie wykorzystywać. W wypadku urządzania nowej kuchni lub gruntownego remontu i wyposażania przestrzeni do gotowania w nowe urządzenia warto wziąć pod uwagę, że taki praktyczny sprzęt na rynku cieszy się dużą popularnością, i wyposażyć swoją kuchnię w pełny zestaw.

Nowoczesne szuflady grzewcze

CONCEPT OZ-4022; FRANKE Mythos FMY 14 DRW BK

Praktyczne zestawienie z innymi sprzętami

Szuflady grzewcze i do pakowania próżniowego są tak skonstruowane, że z powodzeniem można je umieścić w standardowej zabudowie kuchennej. Będą idealnie pasowały, gdy zostaną umiejscowione pod piekarnikiem, np. kompaktowym. W zależności od producenta i modelu możemy wybierać spośród wersji o rozmaitej wysokości, a także pojemności. W ofercie producentów szuflad grzewczych do domowej zabudowy kuchennej dostępne są zwykle dwa rodzaje sprzętu, różniące się wysokością. Może to być 14 lub 29 cm. Dodatkowo marka Miele oferuje szufladę o wysokości 32 cm. Szerokość jest w tym wypadku raczej standardowa i wynosi ok. 60 cm. Dzięki temu szuflada idealnie współgra w kuchennej aranżacji z innymi zabudowanymi urządzeniami. Mniejszy model pozwala na podgrzanie zastawy stołowej dla ok. 6 osób. Doskonale sprawdzi się w kuchennej zabudowie, zwłaszcza w połączeniu z kompaktowym piekarnikiem lub ekspresem o wysokości 45 cm. Taki duet idealnie wpasuje się w standardową, 60-centymetrową, niszę kuchenną. Bardziej pojemne modele, o wysokości 29 cm, to z kolei świetne uzupełnienie dla standardowych urządzeń do zabudowy o wysokości 60 cm. Pozwalają na podgrzanie zastawy nawet dla 12 osób. Zestaw złożony z piekarnika w połączeniu z taką szufladą grzewczą będzie wówczas idealnym rozwiązaniem do montażu w ok. 90-centymetrowej niszy.

Nowoczesne szuflady grzewcze

Fot. Miele

Wybór odpowiedniej wielkości

Gabaryty szuflad grzewczych i do pakowania próżniowego przekładają się na ich nośność. Mniejsze modele są w stanie pomieścić ok. 15-kilogramowy załadunek, a większe nawet do 25 kg naczyń. Warto pamiętać, żeby nawet szuflada załadowana do pełna swobodnie się otwierała i zamykała. Jeżeli elementy załadunku będą wystawać, uniemożliwi to domknięcie sprzętu, a tym samym szuflada nie będzie w stanie utrzymać we wnętrzu odpowiedniej temperatury.

Nowoczesne szuflady grzewcze

GAGGENAU WSP222102; MIELE ESW 7020-1

Przeznaczenie szuflady a zakresy temperatury

Zakres temperatury, jaki oferują szuflady grzewcze, jest zależny od producenta i modelu urządzenia. Większość modeli standardowo dysponuje zakresem temperatury w przedziale od 40 do ok. 80 °C. Ponadto wartości temperatury są nieco inne dla różnych funkcji podgrzewania, jakie są dostępne w szufladzie. W innej temperaturze będą podgrzewane filiżanki, a w innej potrawy. W razie potrzeby temperaturę wewnątrz szuflady grzewczej można regulować, dostosowując ten parametr do własnych potrzeb. Regulacja temperatury może być płynna, czyli stopień po stopniu, lub skokowa, a więc np. co 5 °C. Niektóre modele wyposażone są w tzw. bezstopniową regulację temperatury, w której zamiast ustalonych wartości mamy określone jedynie przybliżone poziomy grzania, np. niski, średni i wysoki, a sterowanie tym parametrem odbywa się za pomocą ergonomicznego pokrętła.

Nowoczesne szuflady grzewcze

Fot. Samsung

Rodzaje szuflad grzewczych

Wśród szuflad grzewczych ze względu na ich funkcjonalność możemy wyróżnić przede wszystkim dwa rodzaje urządzeń, z których jedne przeznaczone są do pootrzymywania temperatury, a zatem do podgrzewania naczyń lub potraw, a drugie, oprócz podgrzewania, mogą też służyć do przygotowywania potraw.

Zastosowania praktycznego szuflad grzewczych do podgrzewania naczyń nie musimy szeroko opisywać. Warto podkreślić, że dotyczy to nie tylko użytkowania, ale przede wszystkim samego montażu. Decydując się na kompaktowy piekarnik, możemy wypełnić lukę pod nim właśnie taką praktyczną szufladą. Pod kątem użytkowania to niewielkie urządzenie ma wiele rozmaitych zastosowań. Służy do podgrzewania naczyń, ale przy tym ma zwykle kilka poziomów, na których można umieścić filiżanki oraz talerze, a panująca w niej temperatura osiąga nawet ok. 85 °C. Ostatni parametr oznacza, że możemy w niej np. rozpuścić czekoladę. Czyż to nie praktyczny pomocnik? Szczególnie dzieci ucieszą się z takiej funkcji.

Szuflady grzewcze do podgrzewania naczyń i przygotowywania potraw to z kolei urządzenia, które podgrzewają naczynia i dodatkowo poddają obróbce termicznej dania. Upraszczając, podgrzewamy w nich naczynia, a gotowe dania utrzymujemy w wysokiej temperaturze. Te szuflady oferują również gotowanie potraw w niskich temperaturach oraz bezpieczne i skuteczne rozmrażanie głęboko mrożonych produktów.

Nowoczesne szuflady grzewcze

AMICA AWDM6W X-Type; BOSCH BIC630NS1

2023-05-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket