Wśród dostępnych na rynku zintegrowanych wzmacniaczy stereofonicznych nie brakuje modeli hybrydowych, które do wzmocnienia sygnału audio wykorzystują zarówno lampy, jak i tranzystory. (Fot. TAGA Harmony)
W sprzęcie stereo może być dostępna, podobnie jak w modelach do systemów kina domowego, korekcja akustyki pomieszczenia. Dostosowuje ona dźwięk wytwarzany przez poszczególne kolumny do sposobu ich rozstawienia, właściwości akustycznych wnętrza oraz do miejsca odsłuchowego, względem którego dokonujemy korekcji. Systemy te wykorzystują specjalny dookólny mikrofon, który rejestruje sygnały testowe emitowane przez kolumny zestawu. Są to najczęściej krótkie sygnały szumowe, dzięki którym możliwe jest wysterowanie parametrów dla poszczególnych kanałów amplitunera, np. jeśli chodzi o korekcję brzmienia czy czas opóźnienia dźwięku docierającego z kolumn do miejsca odsłuch. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsze systemy korekcji akustyki pomieszczenia nie zdadzą egzaminu, jeśli ustawienie kolumn głośnikowych będzie nietypowe lub akustyka wnętrza będzie charakteryzowała się zbyt długim czasem pogłosu.
W systemie audio opartym na wzmacniaczach czy amplitunerach ważne jest dopasowanie ich parametrów technicznych z parametrami kolumn głośnikowych, które są do nich podłączone. Mowa tutaj, oczywiście, o dopasowaniu pod względem mocy i impedancji.
Dla kolumn głośnikowych znacznie bardziej szkodliwy jest wzmacniacz o zbyt małym wzmocnieniu. Aby uzyskać odpowiednio głośny sygnał, musi on pracować często niemal na górnej granicy wzmocnienia. Konsekwencją tego jest przesterowanie sygnału wychodzącego ze wzmacniacza, co w rezultacie może spowodować wzrost obciążenia i uszkodzenie kolumn głośnikowych lub poszczególnych głośników je tworzących. „Ofiarami” takiego zjawiska padają najczęściej głośniki wysokotonowe. Z kolei, jeśli moc wzmacniacza będzie zbyt duża, wówczas uszkodzeniu mogą ulec głośniki średnio- i niskotonowe w kolumnie głośnikowej.
Jeśli chodzi o dopasowanie pod względem impedancyjnym, sprawa wydaje się znacznie prostsza. Teoretycznie impedancja kolumn głośnikowych powinna być równa bądź większa od impedancji wzmacniacza. Jednakże obecnie produkowane kolumny głośnikowe i wzmacniacze są tak konstruowane, że w większości wypadków po zakupie wzmacniacza czy amplitunera i zestawu kolumn nie powinno być problemu z dopasowaniem impedancyjnym tych elementów.
PRIMARE I25 Prisma
ANTHEM MCA 225 Gen 2
CAMBRIDGE AUDIO AXR100D
© 2024 InfoMarket