Komfortowe mrożenie

Zamrażarka do zabudowy w połączeniu z odpowiednio dobraną chłodziarką mogą stanowić zestaw, który będzie doskonałym odpowiednikiem lodówki typu side by side. (Fot. Gaggenau)

Głośność pracy

Parametr ten może być marginalizowany, zwłaszcza w modelach do zabudowy. W pewnych warunkach (kuchnia otwarta na salon) ma on jednak ogromne znaczenie. Warto pamiętać, że urządzenie, choć jest ciągle włączone, największy hałas emituje podczas wyrównywania temperatury wewnątrz. Producenci są tego świadomi, dlatego też emisja hałasu urządzenia jest przez nich często eksponowana jako konkretna zaleta. W stabilnej i cichej pracy pomagają nowe rozwiązania, np. No Frost, silnik inwerterowy itp.

Emitowany przez zamrażarki hałas o natężeniu ok. 40 dB(A) jest porównywany do szumu wentylatora w komputerze, jest więc niemal niesłyszalny. Trzeba pamiętać jednak, że wartość podana przez producenta na karcie produktu, czy też etykiecie efektywności energetycznej to dźwięk badany laboratoryjnie, w ściśle określonych warunkach pomiarowych. Dlatego więc, aby sprzęt nie pracował o kilka decybeli głośniej w domu, dużą wagę trzeba przywiązywać do prawidłowego montażu czy wypoziomowania nóżek. Urządzenia przeznaczone do zabudowy mają tę zaletę, że dzięki wmontowaniu ich w meble (zamaskowaniu ich) są mniej słyszalne.

Zawiasy i wentylacja

Większość modeli do zabudowy umożliwia montaż drzwi tak, aby otwierały się lewą lub na prawą stronę, zależnie od potrzeb użytkownika. Kierunek otwierania drzwi jest niezwykle istotny z uwagi na miejsce instalacji urządzenia w kuchennej zabudowie i późniejszy komfort korzystania z zamrażarki.

W wypadku zamrażarki do zabudowy bardzo istotną kwestią jest zapewnienie właściwego przepływu powietrza (cokół, kratki wentylacyjne). Źle wentylowane urządzenie niewłaściwie pracuje, a przy tym może zużywać znacznie więcej energii elektrycznej. Dobra wentylacja to podstawa prawidłowego funkcjonowania urządzenia. Nie wolno zakrywać otworów lub kratek wentylacyjnych. Szczeliny wentylacyjne muszą być zawsze odkryte.

W tradycyjnych urządzeniach chłodniczych system wentylacyjny umiejscowiony jest najczęściej z tyłu. Dla zapewnienia prawidłowego obiegu powietrza podczas zabudowywania takiego modelu niekiedy konieczna jest instalacja kratki wentylacyjnej pod urządzeniem. W niektórych modelach urządzeń chłodniczych system wentylacji znajduje się w podstawie i jest wówczas ukrywany za listwą dekoracyjną.

2021-05-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket