„Inteligentne”

Dzięki marce Samsung możemy korzystać na odległość z piekarnika DualCook czy najnowszej serii zdalnie sterowanych pralek AddWash. Rewolucyjnym produktem, na który czekamy, jest lodówka Family Hub 2.0 z 21,5-calowym wyświetlaczem i możliwością robienia zakupów on-line.

Cyfrowe, duże AGD

Trend, który pozwala na komunikację sprzętów ze sobą nawzajem, z każdym rokiem jest ulepszany i rozbudowywany o nowe urządzenia. Duży sprzęt AGD „rozmawia ze sobą”, czyli wysyła informacje o statusie, aktywności czy zużyciu energii. W ten sposób optymalizuje energochłonność i wpływa na większy komfort użytkownika. Obecnie w Polsce kilka marek zaprezentowało w swojej ofercie choćby jeden produkt z możliwością obsługi zdalnej za pośrednictwem Wi-Fi czy Wi-Fi i GSM. Mowa o Amice, Candy, Whirlpoolu czy Samsungu. Inne czołowe marki i koncerny, takie jak Miele, Bosch, Siemens czy Beko, oferują takie funkcje albo w wersji prototypowej, albo dostępne są one na innych rynkach, tym niemniej ich dostępność u nas jest kwestią czasu. Wprowadzenie wielu platform ze sprzętami zdalnie sterowanym planowane jest na trzeci lub czwarty kwartał 2017 r. lub początek roku 2018. Główną funkcją wszystkich tych urządzeń jest zdalna obsługa z poziomu telefonu lub tabletu wyposażonego w specjalną aplikację przygotowaną przez producenta. Aplikacja pomaga włączyć urządzenie, zmienić parametry pracy, wyłączyć je, a nawet podglądać stan działającego urządzenia, włącznie z monitorowaniem zużycia energii czy efektywności sprzętu. W kilku wypadkach aplikacja też jest narzędziem do sprawdzenia, czy urządzenie jest w ogóle podłączone do zasilania lub czy zostało odłączone (np. z powodu awarii czy braku prądu). Należy nadmienić w tym miejscu, że nie wszystkie urządzenia można obsługiwać bezprzewodowo – nie tylko z powodu braku odpowiednich protokołów komunikacji, ale także z powodu zabezpieczeń i czysto praktycznych zasad działania – regulują to przepisy unijne. Dotyczy to m.in. płyt elektrycznych, które bez nadzoru mogłyby wywołać pożar. Wówczas w takiej platformie zdalnie sterowanych urządzeń faktycznie płyta opisywana jest jako „zdalnie sterowana”, jednak w praktyce można w niej jedynie monitorować funkcje lub sprawdzać, które z pól grzania jest aktualnie działające.

„Inteligentne”

Szczególnie w pralnictwie doświadczamy technicznego „boomu”. Urządzenia dbają o komfort obsługi oraz nasz czas – pralki marek Siemens i Bosch pozwalają na automatyczne dozowanie dzięki systemowi i-Dos i umożliwiają odświeżanie tkanin przy pomocy aktywnego tlenu.

Pierwsze polskie AGD z Wi-Fi

Najpopularniejszym urządzeniem wyposażonym w Wi-Fi jest piekarnik. W linii np. Amica IN. jest on „sercem” systemu podłączonych urządzeń, z którymi komunikuje się bezprzewodowo. Zdalne sterowanie piekarnikiem daje możliwość stałego monitorowania parametrów pracy, począwszy od włączenia i wyłączenia urządzenia, przez wybór rodzaju grzania, temperatury czy czasu pracy, po przeglądanie przepisów, pogody czy nawet słuchanie muzyki dzięki wbudowanemu głośnikowi. W linii Amica IN. dostępne są także okapy współpracujące z płytami, lodówka i zmywarka, które wyświetlają się w aplikacji jako aktywne, działające i podłączone do sieci, a także specjalny adapter Link-In, dzięki któremu możemy kontrolować także drobne AGD bez żadnego modułu komunikacji bezprzewodowej – wystarczy podłączyć adapter do gniazdka, a drobne AGD, np. żelazko czy czajnik – do niego. W ten sposób w aplikacji widzimy dodatkowe podłączone urządzenie (nasz adapter), które możemy włączyć lub wyłączyć, czyli blokować dostęp do zasilania.

2017-03-16
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket