Grzejniki olejowe w różnych zastosowaniach

Grzejniki olejowe

W chłodniejsze dni przed sezonem grzewczym sięgamy po grzejniki, które pozwalają na utrzymanie w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury. W czasach drogiej energii elektrycznej do ogrzewania pomieszczeń sprawdzą się grzejnikami elektryczne olejowe, które po nagrzaniu i wyłączeniu prądu oddają ciepło jeszcze przez dłuższy czas. (Fot. Trotec)

Z grzejników olejowych często korzystamy wtedy, gdy sezon grzewczy nie został jeszcze rozpoczęty lub moc grzejników stałych jest niewystarczająca albo, gdy ze względów konstrukcyjnych montaż grzejników jest niemożliwy. Dobrze sprawdzają się także w pomieszczeniach, w których nie ma na stałe instalacji ogrzewania, w warsztatach, garażach, sklepach, małych biurach, domach letniskowych. Są w stanie ogrzać powierzchnię 40 - 60 m2.

Zalety grzejników olejowych

Grzejniki olejowe dzięki termostatowi mają precyzyjną regulację temperatury. Zatem jest to bardzo dobre rozwiązanie do dogrzania wilgotnych łazienek oraz pomieszczeń kuchennych. Dużą zaletą jest bezgłośna praca, a więc polecane są do sypialni. Nie powodują wysuszania powietrza, co jest korzystne dla układu oddechowego człowieka. Są one również dobrym rozwiązaniem dla alergików. Nie powodują ruchów powietrza, kurzu, a tym samym przemieszczania się alergenów.

Grzejniki olejowe

CAMRY CR 7820; BELDRAY EH0564SSTK

Właściwości grzewcze oleju

Zastosowany olej w grzejnikach ma kilka właściwości, dzięki czemu idealnie nadaje się do kumulacji ciepła. Ma wysoką temperaturę wrzenia i dużą pojemność cieplną znacznie większą niż woda. Oznacza to, że substancja w grzejniku magazynuje dużą ilość ciepła, nie ulegając przy tym wrzeniu. Olej jest podgrzewany przez grzałki i nagrzewa ścianki obudowy, a potem długo utrzymuje temperaturę w pomieszczeniu, nawet po wyłączeniu z gniazdka. Nie zmniejsza się jego ilość w czasie użytkowania, więc nie musi być uzupełniany. Niestety, także wolno się nagrzewa, dlatego też wybierając grzejniki tego typu, należy pamiętać, że dopiero po kilkunastu minutach nagrzewają się w sposób odczuwalny.

Grzejniki olejowe

Ravanson OH-07 z termostatem i dwoma przełącznikami mocy. (Fot. Ravanson)

Grzejniki olejowe ciężkie, ale efektywne

Z wyglądu przypominają typowe kaloryfery zbudowane z żeberek, których liczba jest różna w zależności od konkretnego modelu. Od ich liczby zależy powierzchnia grzejna, a więc ilość wytwarzanego ciepła. Są też grzejniki panelowe, ale ich powierzchnia grzejna jest mniejsza. Mogą być one wieszane na ścianie. To grzejniki energooszczędne, ponieważ najdłużej oddają ciepło po wyłączeniu zasilania. Nagrzewanie można przyspieszyć, wybierać grzejnik z jak największą liczbą żeberek, a w czasie grzania ustawiając maksymalną moc grzałek. W zależności od liczby żeberek zależy masa, np. 5 żeberek 7 kg a 13 żeberek to już masa ok. 14 kg.

Grzejniki olejowe

MPM MUG-21; CONCEPT RO3307

Jak dobrać moc grzejnika olejowego?

Aby stworzyć komfortowe warunki cieplne w pomieszczeniu, trzeba ogrzać ściany do temperatury min. 18 °C i powietrze do 20 – 24 °C. Potrzebna wielkość mocy grzejnika jest zależna od kubatury pokoju i izolacji cieplnej budynku. Przyjmuje się, że w dobrze zaizolowanym, energooszczędnym budynku mieszkalnym o typowej wysokości pokoju 2,8 m zapotrzebowanie wynosi 85 – 100 W/m2, aby uzyskać temperaturę ok. 20 °C. Oznacza to na przykład, że w pomieszczeniu o powierzchni 20 m2 należy zamontować grzejnik o mocy 1700 – 2000 W. Taką mocą dysponują grzejniki olejowe. Grzałki mogą mieć moc od 600 do 2500 W. Dla optymalnego przepływu powietrza nie należy ustawiać żadnych przeszkód (meble, grube zasłony) w odległości mniejszej niż 50 cm przed urządzeniem, gdyż zasłonięte grzejniki to 50 proc. straconego ciepła.

Grzejniki olejowe

RAVANSON OH-09; GORENJE OR2000M

Podstawowe parametry techniczne

Przy wyborze grzejnika olejowego warto zwrócić uwagę na następujące parametry techniczne:

  • zakres temperatury grzania [°C] – regulowany płynnie w zakresie 15 – 35 °C;
  • moc maksymalna [W] – określona mocą grzałek. Zazwyczaj regulowana jest skokowo za pomocą przełącznika;
  • liczba żeberek – s ą to poszczególne moduły, z których składa się grzejnik, które w zależności od producenta różnią się kształtem i powierzchnią grzania;
  • masa [kg] –. grzejniki olejowe mają dużą masę, zależną od materiału, z którego wykonano żeberka, i ilości oleju;
  • klasa ochrony – w wypadku grzejnika do łazienki obudowa powinna mieć ochronę przed bryzgami wodnymi IP20;
  • wymiary [cm] – podawane są wysokość, szerokość, długość obudowy z kółkami.

2022-11-07
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket