Grzejnik Trotec TRH 25 E po wyłączeniu jeszcze do 30 minut będzie oddawał zgromadzone ciepło. (Fot. Trotec)
Do najważniejszych funkcji należą przełącznik mocy grzania i termostat do regulacji temperatury. Grzałki mogą być podzielone na dwie lub trzy sekcje, co umożliwia szybkie zwiększenie lub zmniejszenie mocy grzania. W tym celu na obudowie są przełączniki mechaniczne sekcji grzałki. Od mocy grzałki zależy, jak szybko zostanie osiągnięta nastawiona temperatura. Termostat utrzymuje temperaturę grzejnika o ustalonej wartości, który włącza i wyłącza grzałki. Dokładność termostatu wynosi 2 – 3 °C. W najtańszych modelach grzejników temperaturę ustawia się za pomocą pokrętła termostatu. Lampki kontrolne sygnalizują wybrany tryb pracy. Gasną w momencie osiągnięcia ustalonej temperatury. Duża bezwładność cieplna oleju powoduje, że termostat będzie się włączał rzadziej, oszczędzając energię. Po wyłączeniu prądu będzie jeszcze oddawał ciepło do momentu, kiedy temperatura oleju i powietrza się zrównają.
TROTEC TRH 28 E; CONCEPT RO3311
W droższych modelach w obsłudze pomocny będzie wielofunkcyjny wyświetlacz LED do nastawiania parametrów grzania. Zawiera on podświetlone ikony funkcji i wyświetla nastawioną temperaturę. Najlepsze modele mają pilot, który umożliwia sterowanie funkcjami grzejnika z fotela. Ustawia się nim temperaturę na termostacie, ustala moc grzałki i obsługuje timer. Timer włączy i wyłączy grzejnik o określonej godzinie, programowany np. w 1-godzinnych odstępach do 12 lub 24 godzin.
Adler AD 7811 to grzejnik olejowy z 13 żeberkami i z zabezpieczeniem przed przegrzaniem. (Fot. Adler)
W domach letniskowych przydatna jest funkcja ochrony przed mrozem – ogrzewanie włącza się, gdy temperatura spadnie w pomieszczeniu poniżej 5 °C, np. chroniąc instalację wodną przed zamarzaniem.
RAVANSON OH-11; ADLER AD 7816
Ze względu na dużą masę do ich przemieszczania niezbędne są kółka. Warto sprawdzić, jaką mają konstrukcję. Im bardziej kółka wystają poza obudowę, tym grzejnik będzie stabilniejszy i trudno będzie go przewrócić. Ważny jest także uchwyt w obudowie do transportu. Praktyczny uchwyt na obudowie umożliwia przenoszenie grzejnika. W obudowie można schować przewód elektryczny, który zazwyczaj ma długość do 2 m.
Grzejnik olejowy Gorenje OR2000E z wyświetlaczem LED, zdalnym sterowaniem i ochroną przed przewróceniem. (Fot. Gorenje)
Nowością są grzejniki z funkcja wentylatora, który szybciej rozprowadzi powietrze, ale większe jest zużycie prądu. Moc silnika wentylatora wynosi ok. 400 W. Można regulować jego prędkość obrotową.
Jednym z zabezpieczeń jest wyłącznik termiczny. W razie przegrzania wyłączy się automatycznie zasilanie grzejnika. W niektórych modelach nastąpi także automatyczne wy łączenie grzejnika w wypadku jego przewrócenia. Grzejnik olejowy skutecznie ogrzewa pomieszczenia nawet o metrażu 40 – 60 m2. Są energooszczędne, prawie w 100 proc. przekształcają energię elektryczną w ciepło. Cena zależna jest od liczby żeberek i wyposażenia.
© 2024 InfoMarket