Grzejniki olejowe

Grzejnik Trotec TRH 25 E po wyłączeniu jeszcze do 30 minut będzie oddawał zgromadzone ciepło. (Fot. Trotec)

Użyteczne funkcje w grzejnikach

Do najważniejszych funkcji należą przełącznik mocy grzania i termostat do regulacji temperatury. Grzałki mogą być podzielone na dwie lub trzy sekcje, co umożliwia szybkie zwiększenie lub zmniejszenie mocy grzania. W tym celu na obudowie są przełączniki mechaniczne sekcji grzałki. Od mocy grzałki zależy, jak szybko zostanie osiągnięta nastawiona temperatura. Termostat utrzymuje temperaturę grzejnika o ustalonej wartości, który włącza i wyłącza grzałki. Dokładność termostatu wynosi 2 – 3 °C. W najtańszych modelach grzejników temperaturę ustawia się za pomocą pokrętła termostatu. Lampki kontrolne sygnalizują wybrany tryb pracy. Gasną w momencie osiągnięcia ustalonej temperatury. Duża bezwładność cieplna oleju powoduje, że termostat będzie się włączał rzadziej, oszczędzając energię. Po wyłączeniu prądu będzie jeszcze oddawał ciepło do momentu, kiedy temperatura oleju i powietrza się zrównają.

Grzejniki olejowe

TROTEC TRH 28 E; CONCEPT RO3311

Wyświetlacz i pilot

W droższych modelach w obsłudze pomocny będzie wielofunkcyjny wyświetlacz LED do nastawiania parametrów grzania. Zawiera on podświetlone ikony funkcji i wyświetla nastawioną temperaturę. Najlepsze modele mają pilot, który umożliwia sterowanie funkcjami grzejnika z fotela. Ustawia się nim temperaturę na termostacie, ustala moc grzałki i obsługuje timer. Timer włączy i wyłączy grzejnik o określonej godzinie, programowany np. w 1-godzinnych odstępach do 12 lub 24 godzin.

Grzejniki olejowe

Adler AD 7811 to grzejnik olejowy z 13 żeberkami i z zabezpieczeniem przed przegrzaniem. (Fot. Adler)

Ochrona przed mrozem

W domach letniskowych przydatna jest funkcja ochrony przed mrozem – ogrzewanie włącza się, gdy temperatura spadnie w pomieszczeniu poniżej 5 °C, np. chroniąc instalację wodną przed zamarzaniem.

Grzejniki olejowe

RAVANSON OH-11; ADLER AD 7816

Transport grzejnika olejowego

Ze względu na dużą masę do ich przemieszczania niezbędne są kółka. Warto sprawdzić, jaką mają konstrukcję. Im bardziej kółka wystają poza obudowę, tym grzejnik będzie stabilniejszy i trudno będzie go przewrócić. Ważny jest także uchwyt w obudowie do transportu. Praktyczny uchwyt na obudowie umożliwia przenoszenie grzejnika. W obudowie można schować przewód elektryczny, który zazwyczaj ma długość do 2 m.

Grzejniki olejowe

Grzejnik olejowy Gorenje OR2000E z wyświetlaczem LED, zdalnym sterowaniem i ochroną przed przewróceniem. (Fot. Gorenje)

Grzejniki olejowe z wentylatorem

Nowością są grzejniki z funkcja wentylatora, który szybciej rozprowadzi powietrze, ale większe jest zużycie prądu. Moc silnika wentylatora wynosi ok. 400 W. Można regulować jego prędkość obrotową.

Bezpieczeństwo pracy

Jednym z zabezpieczeń jest wyłącznik termiczny. W razie przegrzania wyłączy się automatycznie zasilanie grzejnika. W niektórych modelach nastąpi także automatyczne wy łączenie grzejnika w wypadku jego przewrócenia. Grzejnik olejowy skutecznie ogrzewa pomieszczenia nawet o metrażu 40 – 60 m2. Są energooszczędne, prawie w 100 proc. przekształcają energię elektryczną w ciepło. Cena zależna jest od liczby żeberek i wyposażenia.

2022-11-07
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket