Odtwarzanie wielostrefowe

Wydawałoby się, że wielostrefowe odtwarzanie dźwięku to domena przede wszystkim domowych zestawów audio stereo i kina domowego. Nic bardziej mylnego. Możliwość dwustrefowego odtwarzania dźwięku możemy spotkać również w multimedialnych radioodtwarzaczach samochodowych. Dzięki temu pasażerowie podróżujący z tyłu mogą korzystać z innego źródła dźwięku niż kierowca i pasażer siedzący z przodu. Może być to przydatna funkcja, np. gdy z tyłu zamontowane są monitory podłączone do zestawu DVD. Pozwala to na niezależne oglądanie filmu i korzystanie z radia lub nawigacji z dźwiękiem odtwarzanym z głośników przednich. Niestety, to rozwiązanie, z uwagi na ograniczoną przestrzeń, wymaga zastosowania słuchawek stereofonicznych dla jednego ze źródeł dźwięku.

Funkcje i rozwiązania w radioodtwarzaczach samochodowych

Do niektórych modeli samochodów dostępne są stacje, pozwalające na indukcyjne ładowanie baterii kompatybilnych smartfonów. Tego typu rozwiązanie oferuje m.in. firma Alpine.

Korekcja brzmienia

Regulacja brzmienia dźwięku pozwala skorygować niedoskonałości nagłośnienia samochodowego. W tańszych urządzeniach polega na wyborze jednego z kilku dostępnych zaprogramowanych ustawień, nazywanych najczęściej od różnych gatunków muzyki i do nich przystosowanych, np. Rock, Pop. Ustawienie Flat oznacza brak korekcji. Tego typu korekcja nie jest jednak w stanie dokładnie skorygować brzmienia dźwięku. Niektóre modele mogą być wyposażone w dwu- lub trzyzakresowy korektor. Pozwala to na wzmocnienie lub tłumienie poszczególnych zakresów częstotliwości. W najprostszym ujęciu są to częstotliwości niskie (często nazywane Bass) oraz wysokie (Treble), a w wypadku korektora trójzakresowego także Middle, czyli korekcja środka pasma akustycznego. W droższych urządzeniach może być dostępny bardziej zaawansowany korektor, np. pięciolub dziesięciozakresowy, co pozwoli znacznie lepiej ukształtować charakter brzmienia odtwarzanego materiału audio. W niektórych modelach radioodtwarzaczy samochodowych zaawansowana korekcja brzmienia pozwala na regulację parametru dobroci (Q), a więc szerokości pasma, które jest tłumione lub wzmacniane. Im węższe pasmo, tym bardziej szczegółowo można skorygować dane częstotliwości. Niektóre radioodtwarzacze pozwalają na regulację konturu (Loudness). Umożliwia to zmianę wzmocnienia skrajnych części pasma. Większość urządzeń umożliwia ponadto regulację proporcji między lewą a prawą stroną (Balance) oraz między przednimi i tylnymi kanałami (Fader). Należy pamiętać, aby nie przesadzić z nadmiernym wzmocnieniem najniższych i najwyższych częstotliwości. W wypadku głośników oraz wzmacniaczy kiepskiej jakości może to doprowadzić do ich uszkodzenia.

2016-12-12
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket