Złącze USB i czytnik kart pamięci

Coraz częściej w radioodtwarzaczach można spotkać złącze USB oraz czytnik kart pamięci. Zwykle w urządzeniu występuje jedno złącze USB, które pozwala na podłączenie przenośnych pamięci flash i odtwarzanie zamieszczonych na nich plików multimedialnych. Niektóre radioodtwarzacze umożliwiają dzięki złączu USB współpracę z iPodami czy iPhone’ami. W niektórych modelach można spotkać dodatkowe złącze USB. Wówczas może ono służyć do podłączenia zewnętrznego modułu Bluetooth, co pozwoli zwiększyć funkcjonalność radioodtwarzacza. Złącze USB znajduje się najczęściej na przednim panelu, jeżeli jednak zostało umieszczone z tyłu urządzenia, można wtedy posłużyć się dodatkowym kablem i wyprowadzić je np. do schowka pasażera. Zaletą złącza USB umieszczonego z przodu jest z kolei łatwiejsza dostępność, jednak łatwiej w tym wypadku o uszkodzenie umieszczonego w nim pendrive’a lub też samego złącza.

Niektóre radioodtwarzacze zamiast złącza USB (lub oprócz niego) mogą być wyposażone w czytnik kart pamięci – najczęściej kart typu SD. Karta pamięci i czytnik spełniają podobne zadanie jak port USB i pendrive. Karta umieszczona jest cała w czytniku, dzięki temu nie ma ryzyka uszkodzenia mechanicznego złącza czy też samej karty pamięci. Czytnik może być widoczny z zewnątrz lub ukryty pod zdejmowanym panelem radioodtwarzacza. Urządzenie może umożliwiać obsługę różnych standardów kart SD, np. SDHC i SDXC, które różnią się m.in. maksymalną pojemnością na dane. Warto sprawdzić w instrukcji obsługi urządzenia, jaki standard jest w stanie obsłużyć radioodtwarzacz.

Funkcje i rozwiązania w radioodtwarzaczach samochodowych

Złącze USB w radioodtwarzaczu samochodowym umożliwia odtwarzanie muzyki z przenośnych pamięci flash. Niektóre modele z wykorzystaniem tego złącza mogą również współpracować z urządzeniami mobilnymi.

Odtwarzane formaty plików multimedialnych

Oprócz możliwości odtwarzania płyt CD lub DVD radioodtwarzacze pozwalają na odczyt różnorodnych formatów audio-wideo z innych nośników danych, np. pendrive’ów czy kart pamięci. Do najpopularniejszych formatów możemy z pewnością zaliczyć MP3 i WMA. Warto przy tym wspomnieć, że są to formaty charakteryzujące się stratną kompresją i różną wartością przepływności bitowej, co ma swoje odzwierciedlenie w jakości dźwięku. Pomocne mogą okazać się wówczas różnorodne systemy poprawy jakości brzmienia skompresowanych plików audio. Jeżeli jednak jakość pliku MP3 jest bardzo słaba, wtedy nawet najlepszy algorytm poprawiający jakość skompresowanej muzyki nie da zadowalających rezultatów. Oprócz formatów MP3 i WMA radioodtwarzacze samochodowe mogą odtwarzać takie formaty audio jak AAC i WAV. Oczywiście, jeżeli radioodtwarzacz samochodowy będzie wyposażony w moduł Bluetooth, wówczas nie ma znaczenia to, jakie formaty audio obsługuje. W takiej sytuacji będzie to zależało od urządzenia wysyłającego sygnał, np. smartfona czy odtwarzacza osobistego. Wśród urządzeń obsługujących pliki wideo najpopularniejszym formatem jest DivX. Odtwarzacze tego typu pozwalają często także na odczyt plików grafi cznych w formacie JPEG.

2016-12-12
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket