Domowe oczyszczacze powietrza do różnych zastosowań

Domowe oczyszczacze powietrza

Współczesne oczyszczacze różnią się między sobą funkcjami i sposobem filtracji powietrza usuwającym różnego rodzaju zanieczyszczenia: pyły, alergeny, zapachy, gazy, bakterie, wirusy i pleśnie. Coraz częściej są wyposażone w nawilżacz powietrza, czy osuszacz. Przyjmują też atrakcyjne formy wzornicze.

W zależności od zaawansowania modelu znaleźć w nich można różne rozwiązania i funkcje dodatkowe. Ich konstrukcja jest uzależniona od powierzchni i kubatury pomieszczenia. Domowy oczyszczacz powietrza to urządzenie o niewielkich rozmiarach, który można postawić w dogodnym miejscu. Oczyszczacze są mobilne, często mają uchwyt do przenoszenia i kółka transportowe. Nie wymagają żadnych dodatkowych instalacji i mogą działać wszędzie tam, gdzie jest możliwe podłączenie do gniazdka elektrycznego. Najmniejsze są stawiane na biurku, większe na podłodze. Biorąc po uwagę, że żyjemy nadal w czasie zagrożenia różnymi mutacjami wirusa COVID 19 czy grypy warto poznać, jak oczyszczacze mogą likwidować bakterie i wirusy.

Jaki oczyszczacz wybrać do walki z wirusami i bakteriami?

Ważne jest, aby oczyszczacz miał kilka rodzajów filtracji. Podstawowe modele wykorzystują filtrację wieloetapową z zestawami filtrów mechanicznych, zazwyczaj trzech. Należą do nich filtry: wstępny, węglowy oraz HEPA. Filtr wstępny służy do zatrzymywania największych cząstek znajdujących się w powietrzu, a także pyłków, włosów lub sierści. Filtry węglowy usuwa zanieczyszczenia gazowe i nieprzyjemne zapachy. Filtr HEPA zatrzymuje przeszło 99,97 proc. pyłów zawieszonych PM2,5, a nawet mniejszych (0,01 – 0,3 μm) znajdujących się w powietrzu w zależności od klasy filtra. Są w stanie zneutralizować mikroorganizmy takie jak bakterie czy wirusy. Filtry mogą być oddzielne, lub mogą tworzyć jeden moduł np. HEPA i węglowy.

Według przeprowadzonych testów przez producentów oczyszczaczy drobne aerozole, które zawierają zakaźne wirusy, jak np. SARS-CoV, MERS-CoV lub SARS-CoV-2/Covid-19 lub wirus grypy, zostają odfiltrowane filtrem HEPA klasy H14 zgodnie z normą EN 1822 ISO ( dane Trotec).

Przykładowo wyniki testów przeprowadzone przez markę Stadler Form wykazały, że oczyszczacz powietrza Stadler Form Roger big 2 jest w stanie usunąć z powietrza 99,9 proc. aktywnych wirusów SARS- -CoV-2, które wywołują COVID-19 oraz skutecznie filtruje 99,9 proc. wirusów grypy.

Domowe oczyszczacze powietrza

CONCEPT OV1200; SHARP UA-KIL60E-W; VESTFROST VP-A1M30WH

Jony Plasmacluster chronią przed SARS-CoV-2

Firma Sharp potwierdziła skuteczność działania jonów Plasmacluster na SARS-CoV-2. W wyniku testu z próbką powietrza zawierającego koronawirusa zredukowano o 90 proc. liczbę cząsteczek wirusa. Zdaniem japońskich naukowców w przypadku infekcji za pomocą aerozoli (mikrokropelek), istnieje niewiele skutecznych środków zaradczych, poza maskami. W tym przypadku wykazano skuteczną inaktywację SARS-CoV-2 w kroplach unoszących się w powietrzu za pomocą technologii Plasmacluster. Można by oczekiwać, że jest ona przydatna do zmniejszenia ryzyka infekcji w zaludnionych pomieszczeniach, w tym w biurach, domach, placówkach medycznych i pojazdach. A więc wybierając oczyszczacz powietrza, warto uwzględnić generator jonów Plasmacluster, które są w stanie poradzić sobie z różnymi rodzajami wirusów i bakterii.

Domowe oczyszczacze powietrza

Beldray EH3347EU7 to oczyszczacz nabiurkowy wyposażony w dotykowy wyświetlacz z niebieską lampką nocną. (Fot. Beldray)

Promieniowanie UV-C w walce z wirusami

W walce z mikroorganizmami jest też skuteczne promieniowanie ultrafioletowe (UV – UltraViolet, czyli nadfioletowe), które zawiera fale elektromagnetyczne z zakresu długości od 100 do 400 nm. Szczególne właściwości wykazuje promieniowanie UV-C w zakresie fal o długości 220 – 280 nm. Maksimum skuteczności występuje przy 253,7 nm. Ważne jest natężenia promieniowania UV-C. Jego właściwości dezynfekcyjne znane są od dawna, stosowane jest w szpitalach czy zakładach przetwórstwa spożywczego. W oczyszczaczach powietrza są stosowane lampy LED. Skażone powietrze zasysane jest przez wentylator do jego wnętrza, do komory z LED gdzie przepływając powietrze, poddane zostaje promieniowaniu UV-C i następnie wydostaje się na zewnątrz oczyszczone mikrobiologicznie.

Domowe oczyszczacze powietrza

HAUS & LUFT HL-OP-11/WiFi; STADLER FORM Roger little 2; TCL TKJ400F

Jak usunąć zanieczyszczenia zwarte w smogu i alergeny?

Zanieczyszczenia smogowe są przede wszystkim usuwane za pomocą filtracji wieloetapowej mechanicznej. Są one wykrywane za pomocą czujników montowanych w oczyszczaczu. W oczyszczaczach najważniejsza jest informacja o poziomie pyłów PM2,5 w mieszkaniu. Czujnik jakości powietrza mierzy poziom zanieczyszczenia. Wartość może być podawana liczbowo i graficznie lub tylko graficznie. Sensor wykrywa drobne cząsteczki zanieczyszczeń, a urządzenie przetwarza zebrane dane, aby automatycznie ustalić szybkość oczyszczania. Ponadto czujnik na bieżąco informuje, o jakości powietrza dzięki 4-stopniowemu wskaźnikowi kolorów. Oczyszczacz może mieć dwa tryby wyświetlania zanieczyszczeń: indeks alergenów lub indeks cząsteczek PM2,5, k tóry wskazuje bieżące s tężenie cząsteczek PM2,5 w pomieszczeniu. W droższych oczyszczaczach czujniki gazowe informują o TVOC – lotnych związkach organicznych.

Domowe oczyszczacze powietrza

Oczyszczacz powietrza Amica APM 3011 z jonizacją powietrza w trybie auto dostosowuje parametry do wykrytego poziomu zanieczyszczeń. (Fot. Amica)

Wentylator – szybkie oczyszczanie powietrza

Oczyszczanie powietrza może być realizowane z różną szybkością wentylatora, który zasysa powietrze do oczyszczacza. Im jest większa, tym więcej powietrza w jednostce czasu zostanie oczyszczone. Przy pomocy panelu obsługowego można ustalać tryby pracy urządzenia. W trybie automatycznym szybkość wentylatora jest zależna od stężenia cząstek PM2,5, aby jak najszybciej przefiltrować powietrze. Na ogół oczyszczacze mogą pracować na dwóch lub trzech prędkościach: wysokiej, średniej i niskiej, nazywanej przez niektórych producentów trybem cichym lub sleep. Modele bardziej zaawansowane mają najczęściej więcej poziomów pracy – do pięciu. W trybie automatycznym filtrowanie powietrza następuje, kiedy czujniki wykryją zbyt wysoki poziom zanieczyszczeń. Szybkość wentylatora ma wpływ na głośność urządzenia, która się zmienia. Przy najmniejszej wartości nasz sen będzie niezakłócony, a płuca będą oddychać świeżym powietrzem.

Domowe oczyszczacze powietrza

TROTEC AirgoClean 11 E; KÄRCHER AF 100; GORENJE AP500

Regulacja kierunku nawiewu

Rozwiązanie to polega na tym, że oczyszczone powietrze jest wydmuchiwane w wybraną przez użytkownika stronę przy pomocy zmiany położenia kierownic. W zależności od rodzaju i zaawansowania modelu odbywa się to manualnie lub przy pomocy pilota.

Domowe oczyszczacze powietrza

Samsung AX40R3030WM z czujnikami gazu i pyłu oraz 4-kolorowym wskaźnikiem jakości powietrza. (Fot. Samsung)

Oczyszczacz z osuszaczem

W mieszkaniach, w których jest problem z nadmiarem wilgoci przydatny będzie oczyszczacz z funkcją osuszania. Funkcja osuszana usunie nadmiar wilgoci z pokoju lub łazienki do poziomu określonego przez użytkownika a oczyszczacz powietrza zlikwiduje zarodniki pleśni, grzybów także alergeny, baterie i wirusy dzięki trzy stopniowej filtracji powietrza.

Oczyszczacze z nawilżaniem nie tylko dla alergików

Suche powietrze szczególnie w sezonie jesienno − zimowym w naszych mieszkaniach jest przyczyną wielu dolegliwości dróg oddechowych. Oczyszczacz powietrza powinien mieć funkcję nawilżania. To urządzenia 2 w 1. Oczyszczacz jest wyposażony w zestaw filtrów pasywnych i aktywnych. Zbiornik na wodę ma filtr dyskowy wodny, którego nasączona wkładka filtracyjna (parowanie ewaporacyjne) oczyszcza wstępnie powietrze, a wentylator rozprowadza nawilżone powietrze po pokojach.

2022-10-13
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket