Wentylator z funkcją oczyszczania powietrza Vestfrost VP-B1F50WH skutecznie usuwa zanieczyszczenia wykorzystując 4 - stopniową filtrację powietrza, jonizację Plasma ION i promieniowanie UV-C LED. (Fot. Vestfrost)
Najważniejszym w obsłudze jest panel sterowniczy, może mieć różne funkcje w zależności od ich liczby i rozwiązania konstrukcyjnego. W zależności od producenta i wyposażenia oczyszczacza zazwyczaj na pulpicie są ikony włączania dodatkowych funkcji, jonizatora jonów ujemnych, lampy UV czy nawilżacza. Mogą one pracować oddzielnie lub jednocześnie, np. oczyszczać i nawilżać. Ważne są ergonomia i czytelność ikon. Walory obsługowe może zwiększyć automatyczna regulacja jasności wyświetlacza. Wyświetlacz jest automatycznie ściemniany, gdy oczyszczacz jest używany w ciemnym pomieszczeniu (np. w sypialni). W trybie stand by wszystkie informacje na wyświetlaczu zostają wygaszone po np. 60 sekundach, z wyjątkiem informacji o zanieczyszczeniu powietrza. Dotknięcie wyświetlacza aktywuje jego podświetlenie, na co najmniej 60 sekund. Po wyłączeniu urządzenia wszystkie ustawienia pozostają zapisane w pamięci aż do czasu ponownego włączenia. Panel może mieć blokadę przed dziećmi.
BELDRAY EH3349; STADLER FORM Roger big 2; TROTEC AirgoClean 350 E
Oczyszczacz może działać przez wybraną liczbę godzin, po upływie, których wyłącza się automatycznie. Timer może być programowany od 1 do 12 godzin, co godzinę. Określa się czas włączenia i wyłączenia, co umożliwia uzyskanie w domu czystego powietrza przed powrotem do niego. Dobiera się także szybkość wentylatora.
Oczyszczacz Sharp UA-KIN40E-H z nawilżaniem, o stężeniu jonów Plasmacluster 25000, usuwa trzy razy szybciej pleśń i alergeny niż oczyszczacze Plasmacluster 7000. (Fot. Sharp)
Komfort obsługi zwiększają piloty i aplikacje na smartfony. Najpopularniejsze są piloty, które zdalnie włączają lub wyłączają urządzenie oraz zmieniają prędkość filtracji. Coraz częściej są stosowane aplikacje na smartfony. Najlepsze dostarczają kompleksowych informacji i narzędzi pomagających w kontrolowaniu jakości powietrza na zewnątrz i wewnątrz domu oraz służą do obsługi funkcji oczyszczacza.
RAVANSON AP-30; SAMSUNG AX47R9080SS; ZELMER ZPU5500
Przy zakupie oczyszczacza warto sprawdzić jak go transportować po pokojach. W tym celu powinien mieć kółka i uchwyt. Szczególnie jest to ważne, gdy ma funkcję nawilżacza czy osuszacza, ponieważ zbiornik z wodą to dodatkowe kilogramy. Najlepiej do transportu wodę usunąć, aby się nie wylała.
Stadler Form George – oczyszczacz z nawilżaczem i dozownikiem zapachów. (Fot. Stadler Form)
Miejscem, w którym warto ustawić oczyszczacz powinien być pokój, w którym przebywa najwięcej domowników. W pokoju, głównym źródłem zanieczyszczeń jest okno, ustawienie blisko niego oczyszczacza ograniczy rozprowadzanie skażonego powietrza po pokoju. Jeżeli chcemy ograniczyć przedostawanie się zapachów z kuchni do salonu najlepiej mieć włączony okap kuchenny, a oczyszczacz ustawić na granicy z salonem. Gdy idziemy spać warto go przenieść do sypialni. Dla tych, którzy w sypialni akceptują niewielki szum pracy urządzenia funkcja sleep jest dobrym rozwiązaniem.
Coraz większą popularnością cieszą się niewielkie oczyszczacze powietrza stawiane na biurku czy montowane w samochodzie.
HISENSE AP220H; VESTFROST VP-A1Z40WH; GORENJE OptiAir 203M
W oczyszczaczach warto przeanalizować parametry techniczne, aby na ich podstawie wybrać najlepsze urządzenie do danego zastosowania. Kupujący informacje na temat danych technicznych oczyszczaczy mogą znaleźć w firmowych katalogach i instrukcjach, a najszybciej na stronach WWW producentów.
Oczyszczacz Haus & Luft HL-OP-20/WiFi z filtracją powietrza OxyFrisch+ i sterowaniem aplikacją Tuya. (Fot. Haus & Luft)
Praktycznie wszystkie oczyszczacze powietrza na rynku reklamowane są jako skuteczne przeciwko najbardziej dokuczliwym patogenom znajdującym się w powietrzu: alergenom, wirusom, bakteriom, grzybom etc. Wybierając zatem odpowiednie urządzenie, sprawdzajmy, jakimi certyfikatami dysponują producenci. Renomowanych producentów stać na przeprowadzenie kosztownych badań. Zgodnie z polskim prawem oczyszczacz powinien mieć certyfikat Państwowego Zakładu Higieny (PZH). Każdy klient ma prawo zapytać o taki atest przed zakupem, a jeśli urządzenie go nie ma, może to zgłosić do PZH. Najbardziej znane certyfikaty to:
© 2024 InfoMarket