Pralki i suszarki do zabudowy oraz szafy suszące

Pralki i suszarki do zabudowy

Najnowocześniejsze sprzęty pralnicze, to nowatorskie rozwiązania w zakresie prania i suszenia, energooszczędności, a także stylowej aranżacji wnętrza. W połączeniu z szafami suszącymi, pozwalają na pielęgnację ubrań niczym profesjonalne pralnie, a wszystko to w domowym zaciszu. (Fot. Samsung)

Zamykanie sprzętów gospodarstwa w zabudowie coraz częściej nie dotyczy już tylko piekarnika, lodówki czy płyty grzewczej. Taki rodzaj montażu z powodzeniem przenosi się również na sprzęty pralnicze. Dzięki temu pralka czy suszarka automatyczna spełnia swoją funkcję, a przy tym staje się niewidoczna dla otoczenia. Szafy suszące z kolei stają się niczym profesjonalna pralnia, bez wychodzenia z domu.

Moda na zabudowę sprzętów pralniczych

Zabudowa sprzętów pralniczych sprzyja oszczędności cennej przestrzeni w małej łazience, a w kuchni sprawia, że stają się niewidoczne dla otoczenia. Co równie istotne, montaż w zabudowie sprawia, że praca pralki, pralkosuszarki czy suszarki ulega znacznemu wyciszeniu. Zazwyczaj sprzęty pralnicze montowane są w łazienkach lub też pomieszczeniach pralniczych, które docelowo pełnią też funkcję suszarni czy pomieszczenia do prasowania ubrań, a także ich składowania. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby pralkę czy suszarkę zabudować w dowolnym miejscu w domu czy mieszkaniu. Jeśli decydujemy się na oba sprzęty pralnicze, czyli pralkę i suszarkę, warto znaleźć im taką przestrzeń, aby były jak najbliżej siebie. To praktyczne rozwiązanie oszczędzające przestrzeń i czas.

Pralki-i-suszarki-do-zabudowy-oraz-szafy-suszace-3

SHARP ES-NIB814BWB-PL; BOSCH WIW28542EU

Jak to zrobić praktycznie i funkcjonalnie?

Na etapie projektowym warto również przemyśleć, czy w gospodarstwie domowym będziemy korzystać wyłącznie z pralki, czy bardziej komfortowym rozwiązaniem będą oddzielne urządzenia: pralka i suszarka bębnowa. Do tego praktycznego tandemu możemy też dodać szafę suszącą, która przede wszystkim zadba u ubrania wymagające specjalnego podejścia, ale nie tylko. W tym praktycznym sprzęcie możemy odświeżać ubrania, a także buty i inne części garderoby i domowych tekstyliów, bez użycia detergentów i wysokiej temperatury.

W praktyce, podczas projektowania nowej łazienki czy suszarni, bądź zmiany dotychczasowej aranżacji, należy przemyśleć kilka ważnych aspektów. Przykładowym może być to, żeby pralka czy suszarka nie kolidowała z innymi elementami pomieszczenia. Zwróćmy uwagę, żeby drzwiczki bębna urządzenia otwierały się na odpowiednią stronę. O ile modele wolnostojące są bardzo elastyczne w montażu, o tyle sprzęt do zabudowy wymaga odpowiedniej wiedzy projektowej i instalatorskiej. Pomocne mogą być tu programy, które wykonają prace projektowe za nas, jednym kliknięciem myszki.

Pralki-i-suszarki-do-zabudowy-oraz-szafy-suszace-5

W sprzętach pralniczych do zabudowy jednym z ważnych parametrów, na który warto zwrócić uwagę,
jest liczba dostępnych programów automatycznych i rodzaj panelu sterowania. (Fot. Samsung)

Pralka i suszarka w praktycznym tandemie

Decydując się na praktyczny tandem w zabudowie typu pralka i suszarka, warto wziąć pod uwagę przestrzeń, którą powinniśmy dysponować, żeby oba urządzenia mogły zostać odpowiednio przyłączone do niezbędnych zewnętrznych instalacji, a przy tym zachowały wokół wolną przestrzeń, niezbędną do prawidłowej pracy. Pralkę i suszarkę, przy zachowaniu pewnych aspektów, możemy łączyć w taki sposób, żeby z jednej strony pralniczy tandem spełniał oczekiwania domowników w zakresie prawidłowej pracy, a z drugiej, zajmował tyle przestrzeni, ile stanowi niezbędne minimum do prawidłowego działania.

Pralki-i-suszarki-do-zabudowy-oraz-szafy-suszace-7

SAMSUNG DF60A8500CG; SAMSUNG DF10A9500CG

Szafa susząca – dla kogo i po co?

Automatyczna suszarka do ubrań powoli, ale skutecznie staje się standardem w naszych gospodarstwach domowych, ale nie tylko ona. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, producenci oferują nowoczesne urządzenia do suszenia i odświeżania tkanin, a są nimi szafy suszące.

Te urządzenia w pierwszej wersji powstały z myślą przemyśle. Pierwsze szafy suszące, które również dezynfekowały urania, wykorzystywane były i są do chwili obecnej w medycynie, budownictwie, straży pożarnej, hotelarstwie i gastronomii, przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, a także kosmetycznym. Zastosowanie komercyjne tego urządzenia jest bardzo szerokie. Z uwagi na szczególne funkcje producenci tych sprzętów, a także sprzętów pralniczych, przełożyli je na zastosowania domowe. Szafy suszące do użytku domowego oferowane są głównie zmyślą o tkaninach i ubraniach, które nie powinny być suszone w zwykłej suszarce automatycznej, nawet tej, która oferuje najdelikatniejsze programy suszenia. Co więcej, szafy oferują też odświeżanie tkanin, a do tego w taki sposób, że ubrania mogą w tym czasie wisieć bezpiecznie na wieszakach, zamiast być zwinięte i umieszczone w bębnie suszarki.

Gdzie sprawdzi się szafa susząca?

Domowe sprzęty susząco-odświeżające z pewnością docenią rodzice małych dzieci, a także duże rodziny. Liczba osób w gospodarstwie domowym, jak również niemowlęta czy dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym to zawsze spora ilość codziennego prania, ale również ubrań, które wymagają tylko odświeżenia. Nie dotyczy to wyłącznie ubrań, ale również ręczników i pościeli. Wysoka temperatura pary generowanej przez nowoczesne urządzenia susząco-odświeżające to przede wszystkim sposób na eliminację z tkanin bakterii i wirusów. Co więcej, urządzenia te docenią alergicy, ponieważ wysoka temperatura pary usuwa z pościeli, ręczników, firan i zasłon większość uciążliwych alergenów. Warto tu wspomnieć, że firany i zasłony są częściami wystroju domu, które w zasadzie nie poddają się większym zabrudzeniom niż osiadanie na nich kurzu. Oznacza to, że zamiast częstego prania możemy je okresowo odświeżać. Bardzo pomocne są przy tym sprzęty odświeżające.

Szczególne zalety szaf suszących

Szafa susząca może być również nieocenionym pomocnikiem wszędzie tam, gdzie przyjmowani są goście. Do takich miejsc możemy zaliczyć hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, ale również restauracje. Z pewnością znajdą swoje zastosowanie również w przedszkolach i żłobkach, całodobowych domach opieki, hospicjach czy szpitalnych oddziałach, niezależnie od rodzaju. Posiadanie takiego sprzętu eliminuje potrzebę odświeżania tkanin w profesjonalnych pralniach, co z kolei oszczędza czas i pieniądze.

2024-11-30
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket