Pralki-i-suszarki-do-zabudowy-oraz-szafy-suszace-2-20

Fot. Amica

Parowa pielęgnacja i promienie UV

Dzięki systemowi parowej pielęgnacji ubrań w szafach suszących możemy cieszyć się higieniczną czystością ubrań każdego dnia bez konieczności ich codziennego prania. Co więcej, urządzenia dają możliwość prania i odświeżania tkanin, które dotąd mogły być poddawane specjalistycznym zabiegom higienicznym wyłącznie w profesjonalnych pralniach. Wykonywanie tych czynności w domowym zaciszu to kolejna oszczędność, tym razem czasu użytkownika.

Skuteczne odświeżanie ubrań umożliwia także silny podmuch powietrza, który usuwa gromadzące się na co dzień zanieczyszczenia. Szafa susząca może wygładzać też zagniecenia za pomocą pary, a także skutecznie usuwać nieprzyjemne zapachy dzięki promieniom UV oraz filtrom dezodoryzującym. Następnie suszy ubrania w niskiej temperaturze, co przywraca włóknom ich naturalną strukturę. Urządzenia wyposażone są również w funkcję dezynfekcji.

Pralki-i-suszarki-do-zabudowy-oraz-szafy-suszace-2-23

SHARP ES-NIB714BWC-PL; AMICA WABIC812ALiSTO

Ważne odkamienianie sprzętu

Szafa susząca, a w szczególności ta, która wyposażona jest w funkcje parowe, jak każde urządzenie, które do prawidłowego działania wykorzystuje wodę i ją podgrzewa, powinna być okresowo poddawana odkamienianiu. Procedurę tę należy przeprowadzać cyklicznie, a co najważniejsze – systematycznie. Skutkiem jest nie tylko zwiększenie wydajności urządzenia, ale przede wszystkim wydłużenie okresu prawidłowego funkcjonowania. O konieczności przeprowadzenia tej czynności konserwacyjnej urządzenie poinformuje użytkownika automatycznie. Jeśli odkamienianie nie zostanie przeprowadzone natychmiast po otrzymaniu komunikatu, działanie niektórych funkcji może być ograniczone, co może skutkować zmniejszeniem wydajności lub nawet skróceniem okresu eksploatacji urządzenia. Czynności te nie są skomplikowane, jednak warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Zatem w praktyce, gdy na wyświetlaczu pojawia się komunikat o konieczności odkamieniania, należy z szafy wyjąć wszystkie ubrania, a w kolejnych krokach postępować tak, jak rekomenduje producent w instrukcji obsługi i użytkowania. Zwykle uruchomienie odkamieniania odbywa się przez naciśnięcie jednego lub kombinacji kilku przycisków na panelu sterowania. Następnie należy opróżnić zbiornik uzupełniający oraz zbiornik spustowy. Do odkamieniania warto używać środków zalecanych przez producenta. Zwykle jest to środek, który najpierw należy rozpuścić w wodzie, a w kolejnym kroku wlać go do zbiornika uzupełniającego. Niezależnie od modelu szafy należy postępować zgodnie z wytycznymi znajdującymi się w instrukcji użytkowania lub komunikatami widocznymi na wyświetlaczu sprzętu.

Pralki-i-suszarki-do-zabudowy-oraz-szafy-suszace-2-25

Fot. Bosch

Funkcjonalna aranżacja przestrzeni

Ogólnie modele do zabudowy wpływają bardzo korzystnie na aspekty wizerunkowe i wykorzystują efektywnie powierzchnię. Należy zabudowywać je wszędzie tam, gdzie jest na to miejsce lub gdzie warunki na to pozwalają. Warto w tym miejscu dodać, że dostępnych jest na rynku kilka modeli urządzeń kompaktowych, które można montować na ścianie. Mają one mniejszą pojemność, ale w ogólnym rozrachunku zwiększają elastyczność aranżacji w mieszkaniach dla singli czy tych o mniejszej kubaturze. Bardzo efektywne, ale i efektowne jest zestawienie dwóch urządzeń obok siebie lub bezpośrednio na sobie. To szczególnie praktyczne dla osób, które zastanawiają się nad zakupem zarówno pralki, jak i suszarki. Zestawienie ułatwia przekładanie odzieży, ale i samą organizację prania i suszenia. Przy montażu w słupku stosuje się praktyczny łącznik, który nie tylko maskuje połączenie urządzeń. Po wysunięciu swoistej półki można na niej położyć kosz z bielizną czy detergenty.

Pralki-i-suszarki-do-zabudowy-oraz-szafy-suszace-2-27

AMICA WABIC712ALiStO; BOSCH WIW24342EU

Obok siebie czy w słupku?

Urządzenia wielofunkcyjne cieszą się dużym powodzeniem głównie ze względu na oszczędność miejsca. Takie rozwiązania są szczególnie polecanie do małych przestrzeni, niewielkich łazienek, niestandardowych umiejscowień. Jednym z takich nowatorskich zastosowań może być np. wykorzystanie przestrzeni pod schodami. Dysponując odpowiednią przestrzenią, możemy zdecydować się na zakup oddzielnych sprzętów, czyli pralki i suszarki. Wtedy też możemy je dowolnie zestawiać, zarówno obok siebie, jak i jeden sprzęt na drugim. Ustawienie w tak zwanym słupku również oszczędza przestrzeń, a odpowiednia aranżacja daje użytkownikowi dodatkowe możliwości. Z kolei ustawienie obok siebie pozwala na wykorzystanie przestrzeni nad urządzeniami, gdzie możemy zamontować specjalne półki i przechowywać tam detergenty lub odkładać wysuszone ręczniki.

Sprzęt do zabudowy – na co zwrócić uwagę

Wybierając jakikolwiek sprzęt gospodarstwa domowego, należy zwracać uwagę na jego specyfikację techniczną. Przede wszystkim warto poznać ważniejsze parametry i opisujące je jednostki. Pozwoli to rzetelnie porównać poszczególne modele. Zarówno pralki, pralkosuszarki jak i suszarki bębnowe pracują w określonych parametrach, które definiują je jako urządzenia ekonomiczne, praktyczne bądź nieefektywne w swym działaniu. Takimi parametrami w wypadku sprzętu pralniczego są m.in. klasa suszenia, klasa efektywności prania oraz wirowania czy pobór wody i energii elektrycznej. Istotne mogą się tu okazać także moc przyłączeniowa, ładowność czy roczne zużycie wody i energii. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek i racjonalne podejście do wyboru odpowiedniego produktu. W wypadku alergii dodatkowe płukanie jest koniecznością, z drugiej strony nie wszyscy gromadzą na co dzień 10-kilogramowy wsad do prania.

Aby wybrać najlepszą pralkę spośród wielu modeli na rynku, należy rozsądnie przeanalizować wszystkie parametry i dokonać najwłaściwszego względem własnych potrzeb (a nie osiągów sprzętu) wyboru. Decyzję może ułatwić poznanie takich parametrów jak ładowność, roczne zużycie wody, szybkość wirowania, poziom emitowanego hałasu, moc przyłączeniowa, zużycie energii w trybie czuwania i wyłączenia, roczne zużycie energii elektrycznej.

2024-11-30
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket