Telewizory-premium-4K-Ultra-HD-do-65-cali-6-80-2-20

W telewizorach premium powinny być formaty: HDR 10/10+, Dolby Vision IQ i HLG do dekodowania filmów realizowanych w najlepszej jakości. (Fot. TCL)

HDR – więcej szczegółów w obrazie

HDR (z ang. High Dynamic Range) to najważniejsza funkcja związana z jakością obrazu 4K Ultra HD, ważniejsza niż rozdzielczość. Dzięki niej zobaczymy na obrazie szczegóły niewidoczne w wypadku materiału wideo w SDR (z ang. Standard Dynamic Range), dostępnego do tej pory w telewizorach Full HD czy tanich telewizorach 4K. To technika wyświetlania, która zapewnia na ekranie bardzo jasne punktowe efekty oraz o wiele jaśniejszą biel, jednocześnie oddając detale w ciemniejszych miejscach. Przy realizacji filmów kinowych wykorzystywane są standardy HDR: HDR10/10 i Dolby Vision, natomiast w transmisjach telewizyjnych – HLG. HDR Dolby Vision ma dokładnie określoną jasność i pakiet dynamicznych metadanych. W najnowszej wersji Dolby Vision IQ zastosowano „inteligentną” optymalizację obrazu HDR, dodatkowo w oparciu o czujnik światła w telewizorze, określający natężenie światła w pokoju.

HLG wykorzystuje hybrydowe kodowanie sygnału (ang. hybrid log-gamma, stąd nazwa HLG), co pozwala na odtwarzanie tego typu materiałów na standardowych telewizorach HD i Ultra HD.

Jakość obrazu HDR zależy od klasy telewizora. Im większa jasność, tym dynamiczne zmiany jasności będą tworzyć obraz bardziej realistyczny i szczegółowy. W systemie HDR zakres luminancji jest zróżnicowany. Im większy, tym jakość efektów jest bardziej widoczna. Najtańsze telewizory bez funkcji HDR mają luminancję obrazu 250 – 350 nt. Zauważalne efekty HDR są widoczne dla zakresu wartości 350 – 500 nt. Telewizory mini-LED są w stanie zapewnić największą jasność HDR – ponad 1000 nt. Telewizory w technice OLED osiągają średnio luminację do 800 nt, jednak efekt jest bardzo dobry i porównywalny z 1000 nt na LCD ze względu na idealną czerń i kontrast, jakie są w stanie dostarczyć na ekran telewizora, ale trzeba oglądać w przyciemnionym pokoju.

Telewizory-premium-4K-Ultra-HD-do-65-cali-6-80-2-23

LG OLED55C32LA

Filmmaker mode i certyfikat IMAX Enhanced dla kinomanów

Popularność zyskuje funkcja Filmmaker mode, która wyłącza upłynniacze, wygładzanie obrazu w ruchu, interpolację obrazu, redukcję szumów i ostrzenie obrazu oraz zachowuje oryginalne proporcje, kolory i częstotliwość zmiany klatek (np. 24 kl./s). Dzięki temu filmy w telewizorze są odtwarzane tak, jak zrealizował je reżyser w wersji kinowej. Dostęp do trybu Filmmaker mode można uzyskać przez przycisk na pilocie lub automatyczne przełączanie w ten tryb na podstawie metadanych zakodowanych w strumieniu wideo. Tryb Filmmaker mode znajdziemy w telewizorach 4K takich marek jak Hisense, LG, Panasonic, TP Vision (Philips), Samsung, Sony, Vizio.

Zwolennicy filmów oglądanych w kinach IMAX mogą poszukać telewizora z certyfikatem IMAX Enhanced. Telewizor musi spełniać wymogi kalibracyjne, rozdzielczości obrazu, przestrzeni kolorów, jasności i skali obrazu (formaty 1,44:1 i 1,9:1), a także dekodować dźwięk DTS:X. Firma DTS sugeruje wybór systemu audio 7.2.4 z siedmioma głośnikami, dwoma subwooferami i czterema surround. Ale wystarczy system głośników 5.1.4. Ulepszone treści wideo IMAX są odtwarzane automatycznie po wykryciu obsługiwanego urządzenia. Źródłem filmów certyfikowanych IMAX Enhanced są płyty Blu-ray 4K i usługi VoD 4K HDR. Cały materiał wideo został zremasterowany pod kątem redukcji szumów i ziarnistości obrazu przez specjalistów IMAX, aby zapewnić jak najlepsze wrażenia. Najlepsze telewizory Sony, Hisense i TCL spełniają wymagania certyfikatu IMAX Enhanced.

Telewizory-premium-4K-Ultra-HD-do-65-cali-6-80-2-25

Kinomani powinni sprawdzić czy telewizor wyposażono w tryb Filmmaker mode i certyfikat IMAX Enhanced. (Fot. Hisense)

Oszczędzajmy wzrok

Jeżeli długo oglądamy telewizję lub gramy, powinniśmy zwrócić uwagę na wyświetlacze z funkcją oszczędzającą wzrok. Ciągły kontakt z wyświetlaczami, które emitują światło niebieskie (High Energy Visible Light – HEV), może być szkodliwy dla oczu. Światło niebieskie samo w sobie jest zjawiskiem naturalnym. Wytwarza je Słońce. Dawkowane z umiarem działa bardzo pozytywnie, m.in. korzystnie wpływa na koncentrację i dobre samopoczucie. Szkodliwy jest niestety jego nadmiar. Może przysporzyć problemów zdrowotnych: spowodować zapalenie spojówki czy rogówki lub przyczynić się do powstawania zespołu suchego oka, a nawet doprowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej. Chociaż obecne standardy dla wyświetlaczy urządzeń elektronicznych dopuszczają promieniowanie światła niebieskiego na poziomie 50 proc., ekrany LG OLED emitują go tylko 30 proc., większy poziom mają wyświetlacze QLED, także zgodny z normami.

Telewizory-premium-4K-Ultra-HD-do-65-cali-6-80-2-27

HISENSE 55E7KQ PRO

Dźwięk – dodatkowe emocje

W telewizorach premium mamy lepszy system dźwiękowy od zwykłego telewizora dzięki jakości głośników i dekodowaniu dźwięku Dolby Atmos. System stereo w połączeniu z głośnikiem niskotonowym wzmocni efekty akustyczne. Można skorzystać z opcji wirtualnego dźwięku przestrzennego 5.1 przy wykorzystaniu głośników telewizora, np. systemu DTS Virtual: X. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie soundbara w wersji Dolby Atmos. Warto szukać telewizorów z markowymi systemami audio, takich firm jak Harman Kardon, Onkyo, Bowers & Wilkins, które są sygnowane logiem marki, co jest gwarancją lepszej jakości dźwięku.

Telewizory-premium-4K-Ultra-HD-do-65-cali-6-80-2-29

W najlepszych telewizorach znajdziemy złącza HDMI 2.1: 4K/120 Hz(ARC), 4K/120 Hz, 4K/60 Hz. (Fot. Hisense)

Android TV lub Google TV na wielu markach telewizorów

Jak przyjazny w użytkowaniu jest telewizor, zależy od jego systemu operacyjnego. System operacyjny Android TV zyskał dużą popularność ze względu na udostępnianie największych zasobów domowej rozrywki po podłączeniu telewizora do Internetu. Stale rosnąca baza aplikacji, już ponad 10 000 (7000 w 2020 r.) dostępnych w sklepie Google Play i dostosowanych do odtwarzania na ekranie telewizora przyciąga coraz więcej użytkowników. Co roku zwiększa się oferta telewizorów z systemem operacyjnym Android TV. Znajdziemy go w ofercie takich marek jak Blaupunkt, Hitachi, JVC, Manta, Metz, Panasonic, Philips, TCL, Sharp, Sony, Toshiba, Xiaomi. Aplikacje androidowe dostępne w Google Play są modernizowanie pod kątem optymalnego odtwarzania na dużym ekranie, działają poprawnie, jeżeli telewizor ma procesor z dużą mocą obliczeniową. W telewizorach stosowane są minimum czterordzeniowe procesory z wewnętrzną pamięcią do pobierania aplikacji z możliwością powiększenia jej za pomocą pamięci USB. Wybierając telewizor Android TV, warto sprawdzić w praktyce:

  • jak wygląda interfejs użytkownika,
  • jak szybko działają aplikacje i gry,
  • czy można obsługiwać gry za pomocą gamepada,
  • jak szybko działa wyszukiwanie głosowe,
  • ile jest pamięci na aplikacje.

Oprogramowanie Android TV i Google TV działające w telewizorach od 2023 r. będzie zajmować mniej miejsca w pamięci (tzw. pakiety APK zastępowane będą AAB), co pozwoli na zainstalowanie większej liczby aplikacji.

Telewizory-premium-4K-Ultra-HD-do-65-cali-6-80-2-31

TCL 65C935

Jaka wersja Android TV?

W telewizorach z Android TV znajdziemy różne wersje systemu, najpopularniejsze to 10 i 11. Przy kupnie telewizora warto sprawdzić, jak długo będzie aktualizowany system Android TV. Google już przygotował wersję 12 Android TV, ale jeszcze nie ma jej w ofercie telewizorów na 2023 r. Nowością będzie interfejs, którego grafika i aplikacje będą wyświetlane w jakości Ultra HD. Można będzie ustalić przezroczystość menu i dostosować wielkość czcionki tekstu na ekranie (skalowanie). Pojawi się też informacja, jeśli aplikacja będzie korzystać z mikrofonu albo kamery, w celu ochrony prywatności.

Telewizory-premium-4K-Ultra-HD-do-65-cali-6-80-2-33

W telewizorach TCL serii C74, C84 zastosowano funkcję Game Master Pro 2.0 z acceleratorem do 240 Hz. (Fot. TCL)

Google TV – nakładka na Android TV

Pierwsza wersja Google TV wprowadzona została w Polsce w 2020 r. w nowej odsłonie graficznej i funkcyjnej, jako nakładka na system Android TV. Jednak nadal niewielu producentów wprowadza go ze względu na duże opłaty licencyjne dla firmy Google. Google oferuje trzy wersje Google TV: Full, Lite i Basic. W Polsce oferowana jest wersja Basic, np. z ograniczonymi funkcjami wyszukiwania głosowego, Dom, Aplikacje i Biblioteka. Google TV znajdziemy w telewizorach marek: Sony, TCL i Xiaomi. Dla użytkownika telewizora Google TV to nowa nakładka na Android TV. Jej celem jest nie tylko zmiana wizualna głównego ekranu, ale spełnienie nowych oczekiwań i wymagań klientów. Wprowadzane zmiany w Google TV mają ułatwić zarządzanie domową rozrywką.

2023-09-02
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket