Telewizory-premium-4K-Ultra-HD-do-65-cali-6-80-3-40

W serii telewizorów mini-LED marki Hisense znajdziemy system operacyjny VIDAA OS 6.0. (Fot. Hisense)

Jak rozpoznać telewizor z Google TV?

Menu Google TV z wyglądu jest bardzo podobne do Android TV. W lewym górnym rogu ekranu znajduje się logo Google TV. Trzeba utworzyć konto i zalogować się, by korzystać z jego funkcji. W menu ustawień telewizora można sprawdzić wersję aktualizacji systemu Android TV.

Google TV zmienia filozofię korzystania z rozrywki. Przede wszystkim postawiono na szybszy i logiczny układ do wyszukiwania filmów i rekomendacji. Na głównym ekranie pojawiły się nowe kategorie wzorowane na popularnych serwisach VoD: Live (kanały telewizyjne na żywo), Movie, czyli filmy z serwisów VoD, Biblioteka; Aplikacje i Rozrywka dla dzieci. W Google TV, jeśli będziemy poszukiwać konkretnego filmu, nie musimy się zastanawiać, w jakiej aplikacji zainstalowanej na telewizorze i w jakiej kategorii się znajduje. Wystarczy zapytać asystenta o tytuł filmu, a on przeszuka za nas zainstalowane w telewizorze aplikacje, np. Netflix, HBO, Amazon Prime Video, Canal+, Player i inne. Jeśli nie znajdzie, poszuka w Internecie. Google TV wykorzystuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, żeby jak najlepiej dopasować poszukiwane treści do konkretnego użytkownika. Spersonalizowane aplikacje są oparte na tytułach dodanych do listy filmów i rekomendacji najbardziej znanych serwisów VoD.

Dużą wygodą jest automatyczne sortowanie aplikacji w zależności od tematyki: styl życia, informacje, wideo, sport, gry, edukacja, społecznościowe itp. Można korzystać z prostych aplikacje typu widżet, np. pogoda, kursy walut itp.

Telewizory-premium-4K-Ultra-HD-do-65-cali-6-80-3-43

HISENSE 65U7KQ

Przeglądarka stron WWW

Tak jak w komputerze w Android TV i Google TV możemy korzystać z przeglądarki stron WWW. Popularny w telewizorach jest Chrome, znany z komputerów, ale do wyboru są inne aplikacje dostępne w sklepie Google.

Telewizory-premium-4K-Ultra-HD-do-65-cali-6-80-3-45

LG 42LX1Q6LA telewizor lifestyle 42-calowy OLED evo 4K z kolekcji Objet Pose. (Fot. LG)

Systemy operacyjne linuxowe

Do wyboru są też telewizory z systemem operacyjnym Linux w wersji danego producenta (np. VIDAA Hisense, Tizen Samsunga czy webOS LG). System operacyjny Linux daje możliwość opracowania menu z wyglądem charakterystycznym dla danej marki. Telewizory linuxowe są szybsze w działaniu, np. przy przełączaniu kanałów czy uruchamianiu aplikacji, ale oferują dostęp do mniejszej liczby aplikacji.

Telewizory-premium-4K-Ultra-HD-do-65-cali-6-80-3-47

NORDMENDE Wegavision OLED65A

Wyszukiwanie głosowe – szybki dostęp do informacji

Wszyscy korzystają z „inteligencji” asystenta Google na smartfonach. Stał się on także standardem w telewizorach. Większość pilotów ma wbudowany mikrofon i wydzielony przycisk do obsługi Asystenta Google. Asystent odpowiada głosowo w języku polskim przez głośniki telewizora lub wyświetla filmy z YouTube. W najlepszych telewizorach Asystent Google jest połączony z asystentem producenta, co umożliwia głosową obsługę podstawowych funkcji telewizora. Za pomocą sterowania głosowego można łatwo włączyć lub wyłączyć odbiornik, zmienić kanał, zwiększyć lub zmniejszyć głośność, włączyć wybraną aplikację lub przeszukiwać sieć internetową. Polecenia głosowe telewizor odbiera na dwa sposoby: przy użyciu mikrofonu wbudowanego w ramę telewizora (rzadziej stosowane) lub mikrofonu w pilocie. Oprócz fabrycznych komend można też wprowadzić własne komendy do pamięci telewizora.

Telewizory-premium-4K-Ultra-HD-do-65-cali-6-80-3-49

TCL 55C845

Funkcja Chromecast łączy smartfon z telewizorem

Możliwość oglądania zasobów wideo ze smartfona na dużym ekranie dzięki funkcji Chromecast to dodatkowy argument za korzystaniem z systemu Android TV czy Google TV. Smartfon łączy się bezprzewodowo z telewizorem przez Wi-Fi. Można wybierać, czy daną aplikację ze sklepu Google Play instalować na telewizorze, czy na smartfonie. Jeżeli korzystamy z aplikacji, np. Netflix, na smartfonie, strumieniowanie filmu nie zostanie przerwane, gdy zadzwoni telefon.

Telewizory-premium-4K-Ultra-HD-do-65-cali-3-51

SHARP 50EQ7EA

Tablet i smartfon zamiast pilota

Ułatwieniem dla obsługującego telewizor są aplikacje na tablety i smartfony do obsługi telewizora. Posiadacze smartfonów i tabletów po zaopatrzeniu swoich urządzeń w odpowiednie aplikacje mogą z ich pomocą sterować swoimi telewizorami. Do instalacji wystarczy wybrać telewizor z listy dostępnych urządzeń i nawiązać połączenie. Komunikacja między telewizorem i smartfonem pozwala także na wyświetlenie listy programów, jak również grupy ulubionych stacji.

2023-09-02
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket