Domowe suszarki

Tacki zazwyczaj wyposażone są w regulację wysokości, co pozwala na suszenie także grubszych kawałków żywności. (Fot. Concept)

Rozwiązania w suszarkach

Najważniejszą funkcją jest regulacja mocy, żeby użytkownik sam zdecydował, jakiej mocy potrzebuje do wysuszenia danej rzeczy. Warto także zwrócić uwagę na czas suszenia (przydatny bywa tutaj timer). Grzałka suszarki powinna być okresowo wyłączana, co z jednej strony zmniejszy pobór mocy, a z drugiej zapobiega przesuszaniu niektórych produktów (patrz: instrukcja obsługi danego modelu). Oczywiście, większa moc skróci czas suszenia, lecz wraz z temperaturą powinna być dostosowana do produktu. Warto zwrócić uwagę, czy sprzęt ma możliwość pracy ciągłej przez określony czas (nawet kilkanaście godzin). Moc suszarki wynosi zazwyczaj do 500 W.

Trzeba przy tym pamiętać, żeby temperatura wewnątrz urządzenia pozostawała na niezmienionym zbytnio poziomie. Bez wątpienia wygodne są modele przezroczyste i dobrze zaprojektowane od strony wziernika – pozwala to ocenić stan żywności bez konieczności otwierania urządzenia, którego należy unikać. Jeśli obudowa suszarki nie jest transparentna, to najczęściej ma ona drzwiczki ze szklaną szybą i przez nią możemy podejrzeć stan produktów.

Domowe suszarki

ELDOM SG300 Exsi; CONCEPT SO2041; RAVANSON SD-1000

Rodzaje tac do suszarek

Oprócz materiału, z którego wykonane są tace, istotne znaczenie ma ich konstrukcja, a więc rozmiar otworów. Na przykład zwykłe tace do suszenia żywności, np. jabłek, bananów, grzybów i innych większych kawałków warzyw i owoców, mają duże otwory, które zapewniają łatwą cyrkulację powietrza. Jeśli jednak zamierzamy suszyć zioła, np. bazylię czy pietruszkę, lepszym wyborem będzie suszarka z sitem do suszenia, które ma bardzo drobne i gęsto rozmieszczone otwory. Dzięki temu po wysuszeniu zioła, które są bardzo kruche, nie wypadają z tacy i możemy ja łatwiej zebrać. Użytecznym rozwiązaniem są płaskie tace typu RAW, przeznaczone do suszenia składników półpłynnych, o konsystencji papki, które wyciekałyby przez zwykłe tace. Są przydatne do przygotowywania np. krakersów, batonów owocowych czy podpłomyków.

Domowe suszarki

CONCEPT SO2000; MPM MSG-06; CAMRY CR 6659

Funkcje dodatkowe

Większa mocą, bo nawet 1000 W, dysponują suszarki wielkogabarytowe. Są to urządzenia niemal profesjonalne, ale przecież nic nie szkodzi, żeby były wykorzystywane w domach, zwłaszcza zapalonych grzybiarzy czy miłośników zdrowych przekąsek.

Jedną z innowacji w segmencie suszarek jest możliwość suszenia z udziałem fal podczerwieni, które można porównać do suszenia promieniami słonecznymi. Żywność jest suszona naturalnie, bez szkodliwego promieniowania UV. Suszenie za pomocą podczerwieni pozwala na zachowanie większej ilości witamin, enzymów, minerałów i błonnika. Za pomocą fal podczerwieni można suszyć na przykład pomidory, mięso, grzyby, zioła oraz inne produkty. Funkcję tę można oczywiście wyłączyć.

Podczas gdy większość modeli domowych jest wykonana z tworzywa sztucznego, urządzenia profesjonalne dysponują solidnymi metalowymi obudowami, a we wnętrzu znajdują się tacki wykonane ze stali nierdzewnej. Ich zaleta jest możliwość mycia także w zmywarce. Sercem sprzętu jest zaawansowany cyfrowy programator. Pozwala on nie tylko na regulację temperatury, ale także wybór jednego z programów pracy (np. owoce, mięso, warzywa, a nawet jogurt). Programy optymalnie dobierają temperaturę i czas suszenia. Ciekawostką jest program sterylizacji, który ułatwia czyszczenie urządzenia. Dostępny jest także program ustawień manualnych.

Domowe suszarki

CONCEPT SO1026; MPM MSG-01; GORENJE FDK 24 DW; CONCEPT SO2080

Co i jak suszyć?

Suszyć możemy wszystko, na co mamy ochotę, pamiętając jedynie, że produkty bogate w witaminę C tracą ją podczas suszenia. Kłopotliwe może być także suszenie żywności zawierającej dużą ilość wody, a więc ogórków, wiśni czy arbuzów. Zioła przeznaczone do suszenia powinny być świeże, gdyż wtedy zachowają więcej swoich wartości. Grzyby przed suszeniem należy dokładnie opłukać i obrać. W zależności od preferencji możemy suszyć tylko kapelusze lub całe grzyby. Trzonki najlepiej pokroić w plastry. Żywność, którą wybieramy do suszenia, powinna być dobrze umyta i w dobrym stanie, tzn. bez plam i oznak gnicia. Zalecane temperatury suszenia żywności to:

  • zioła: 35 – 40 °C,
  • grzyby: 40 – 50 °C,
  • warzywa: 50 – 55 °C,
  • owoce: 55 – 60 °C,
  • mięso, ryby: 65 – 70 °C.

Należy pamiętać, że żywność musi być dokładnie osuszona, co zapobiegnie jej późniejszemu zepsuciu. Wysuszoną żywność pakujemy dopiero wtedy, gdy ostygnie. W innym przypadku może się ona zaparzyć i zepsuć.

Czyszczenie suszarki

Dokładne czyszczenie suszarki do żywności jest niezbędne, zwłaszcza gdy suszymy produkty różnego rodzaju, np. mięso po warzywach lub odwrotnie. Dzięki temu unikniemy wzajemnego przenikania ich zapachów. Urządzenie myjemy po odłączeniu od sieci elektrycznej. Wnętrze zazwyczaj wystarczy przemyć wilgotną ściereczką. Tace z kolei doczyścimy ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Niektóre modele suszarek wyposażone są w wyjmowaną tacę umieszczoną na dnie urządzenia, na której gromadzą się okruchy i resztki suszonej żywności. Dzięki niej czyszczenie jest łatwiejsze. Jeśli ma to dla nas znaczenie, to warto zdecydować się na suszarkę do żywności, której elementy, np. tace i sita, mogą być myte w zmywarce. Aby zapobiec ich uszkodzeniom, powinniśmy zwrócić uwagę na wskazania dotyczące maksymalnej temperatury.

2023-08-06
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket