Stylowe i kompaktowe chłodziarkozamrażarki jednodrzwiowe

Stylowe i kompaktowe

Chłodziarkozamrażarki jednodrzwiowe to duży segment rynku chłodniczego, cieszący się niemałą popularnością. Tego typu modele mają często niewielkie gabaryty, jednak doskonale sprawdzą się zarówno w niewielkiej kuchni, jak i dużym domu. (Fot. Pixabay/MPM)

Do niedawna chłodziarkozamrażarki jednodrzwiowe uznawane były za modele przede wszystkim do małych kuchni. Obecnie oferowane sprzęty wyposażone są nie tylko w najnowocześniejsze systemy i funkcje, które wspomagają prawidłowe przechowywanie żywności, ale również charakteryzują się ciekawym wzornictwem. Największą grupę stanowią tutaj modele w stylu retro i vintage.

Wybieramy lodówkę – na co zwrócić uwagę?

Wybór lodówki nierzadko uwarunkowany jest nie tylko oczekiwaną pojemnością, ale również możliwościami przestrzennymi. Posiadanie dużej rodziny wcale bowiem nie musi być równoznaczne z posiadaniem dużego domu. Zatem jednym z najważniejszych czynników decydujących o wyborze konkretnego modelu jednodrzwiowej lodówki jest jej pojemność, ale też z drugiej strony, ta jest różna w zależności od wymagań użytkownika. Warto więc dobrać pojemność sprzętu przede wszystkim do liczby użytkowników. Im więcej domowników, tym więcej przestrzeni w lodówce powinniśmy zapewnić danej rodzinie i chłodzonym lub mrożonym produktom. Z drugiej strony, jeśli użytkownik przechowuje dużą ilość jedzenia w małej przestrzeni chłodzącej, wówczas sprzęt nie tylko pracuje nieskutecznie, ale przede wszystkim nieekonomicznie. Wybierając lodówkę, warto wziąć pod uwagę jej późniejsze zastosowanie. W domku letniskowym czy w akademiku doskonale może sprawdzić się właśnie kompaktowy model jednodrzwiowy z wewnętrznym zamrażalnikiem.

Stylowe i kompaktowe

AMICA KS15610R; RAVANSON LKK-120RC; HISENSE RR121D4ABF

Komfortowe udogodnienia i funkcje

Przechowywanie żywności w urządzeniach chłodniczych sprowadza się nie tylko do zapewnienia jej odpowiedniej temperatury i wilgotności. Współczesne modele są wyposażone w całą masę dodatkowych rozwiązań i funkcji, które nierzadko stanowią ważną kartę przetargową przy ich wyborze i w dalszej eksploatacji.

Wśród nich znajdziemy zarówno te, które pozwalają oszczędzić energię, jak i dbają o zdrowie użytkowników, stan przechowywanych produktów czy po prostu ułatwiają codzienną obsługę urządzenia. Z pozoru błahe udogodnienia, takie jak choćby opcja szybkiego schłodzenia szampana czy jednorazowego skutecznego zamrożenia większej ilości produktów, mogą w praktyce okazać się nie tylko ciekawym dodatkiem, ale i oczekiwaną stale funkcją.

Stylowe i kompaktowe

Zamrażalniki w chłodziarkozamrażarkach jednodrzwiowych nie są tak pojemne, jak w modelach z oddzielną komorą zamrażania, jednak w wielu zastosowaniach mogą okazać się wystarczające, np. do przechowywania lodów lub mrożonek. (Fot. Gorenje)

Pojemność odpowiadająca potrzebom domowników

Wśród czynników decydujących o wyborze lodówki niezmiennie jednym z najważniejszych jest funkcjonalność urządzenia mierzona… pojemnością. Z drugiej strony, ta jest różna w zależności od wymagań użytkownika. Dla singla mieszkającego w niewielkim mieszkaniu duża lodówka może okazać się niefunkcjonalna, z kolei duża rodzina w dużym domu, robiąca duże zakupy – bez wątpienia będzie też potrzebowała do ich przechowywania większej przestrzeni chłodniczej. Warto dodać, że pomimo pojawienia się na ryku lodówek o dużych i bardzo dużych pojemnościach producenci coraz śmielej oferują również urządzenia tradycyjne, które chociaż gabarytowo niewielkie, odznaczają się stosunkowo dużą pojemnością użytkową. Dzieje się to za sprawą pomniejszonych ścianek lodówki, które – co oczywiste – zwiększają przestrzeń w komorze chłodzenia i mrożenia.

Stylowe i kompaktowe

GORENJE RB491PW; MPM MPM-81-CJH-23; CONCEPT LT3560WH

Możliwość regulacji temperatury

Modele jednodrzwiowe bardzo często wykorzystują sterowanie mechaniczne. Zwykle jest to pokrętło, które umożliwia regulację temperatury, z jaką ma pracować urządzenie. Największą zaletą tego rozwiązania jest łatwość obsługi, jednak nie daje ono dużych możliwości w kwestii zarządzania pracą urządzenia. Podobnie jest z przyciskami mechanicznymi. Znacznie większe możliwości daje sterowanie elektroniczne, którego wyróżniamy dwa główne rodzaje. Pierwszy z nich to przełączniki współpracujące ze wskaźnikami diodowymi. Drugi to wykorzystanie wyświetlacza LCD, który najczęściej jest umieszczony na drzwiach urządzenia. Jest to duża zaleta, ponieważ podczas regulacji parametrów nie trzeba otwierać lodówki, tym samym nie wpływamy na temperaturę jej wnętrza, a urządzenie oszczędza energię. Panele z wyświetlaczami, oczywiście, są wielofunkcyjne, co daje szereg dodatkowych opcji, np. możliwość wygodnej regulacji temperatury w poszczególnych komorach, włączanie i wyłączanie dostępnych funkcji, a także cała masa wskaźników, które informują o aktualnym stanie urządzenia.

Stylowe i kompaktowe

Fot. Hisense

Komory zero i komory świeżości

W modelach jednodrzwiowych wyposażonych w szuflady mogą być dostępne tzw. komory niskich temperatur, nazywane też zerowymi (ze względu na temperaturę w nich panującą). Temperaturę i wilgotność utrzymuje się na ściśle określonym poziomie, tak aby warunki były idealne do przechowywania delikatnych produktów. W temperaturze biskiej 0 °C warzywa i owoce zachowują składniki odżywcze, witaminy, delikatny aromat, idealny wygląd i świeżość nawet do trzech razy dłużej. I chociaż u wielu producentów dostępne są tzw. komory 0 °C, to uzyskanie dokładnie tej wartości temperatury nie jest możliwe. Zwykle waha się ona od –2 do nawet 1 °C. Niemniej jednak w tego typu szufladach i tak mamy gwarancję, że warzywa czy owoce morza mają dobre warunki. Warto pamiętać, że zmiana temperatury w komorze zerowej lodówek nie powinna przekraczać 0,5 – 1 °C. Większe wahania mogą zaburzyć proces przechowywania żywności, dlatego należy wybierać sprawdzone modele chłodziarkozamrażarek, które są w stanie zagwarantować tę stabilność. W zależności od producenta komory i wykorzystywanych w niej rozwiązań, mogą one przybierać różne nazwy, ale spełniają podobną funkcję.

2023-08-02
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket