Stylowe i kompaktowe

Fot. Concept

Regulowane półki i balkoniki

W wielu modelach standardem są metalowe półki żeberkowe, które może nie są najwygodniejsze w czyszczeniu, jednak zapewniają naprawdę dobry przepływ powietrza, a przy tym nie zabierają wiele miejsca w komorze chłodzenia. W modelach z chłodzeniem statycznym jest to duża zaleta. Popularnym rozwiązaniem obecnie są szklane półki. Mogą być one wykonane ze szkła hartowanego lub zwykłego. Przewaga tych pierwszych to, oczywiście, większa wytrzymałość, ale za to wyższa jest także cena urządzenia. Dużymi zaletami półek szklanych są ich łatwiejsze czyszczenie i większa stabilność. Dodatkowo po rozlaniu produktu nie zabrudzi on całej lodówki. Oprócz tego na szklanych półkach mogą być zastosowane specjalne bariery na brzegach, które zabezpieczą przed zalaniem całego wnętrza komory chłodzenia. Najbardziej zaawansowane modele wykorzystują rozmaite systemy łatwego demontażu półek, a także regulacji ich wysokości.

Stylowe i kompaktowe

CONCEPT LT3560BC; AMICA VKS15416W; HISENSE RR120D4BW1

Praktyczny system No Frost

W modelach jednodrzwiowych, choć w kompaktowych rzadziej, jednym z podstawowych rozwiązań jest system No Frost. Jest to recepta na osadzanie się szronu w chłodziarce czy zamrażarce. Polega na zapewnieniu we wnętrzu lodówki stałego ewakuacyjnego obiegu powietrza. W ten sposób lodówka pozbywa się wilgoci, która jest odparowywana poza komorę chłodzenia lub zamrażania. Ponieważ powietrze jest suche, nie ma możliwości, aby gromadził się lód. Oprócz tego dzięki mniejszej wilgotności produkty dłużej zachowują świeżość, a te przechowywane w zamrażarce nie przymarzają do siebie ani do półek. Produkty takie jak mięso, owoce, warzywa czy ryby należy jednak przechowywać w opakowaniach lub specjalnych strefach (np. w szufladach), ponieważ No Frost może „wyciągać” z nich wilgoć i powodować wysychanie.

Stylowe i kompaktowe

Pomimo kompaktowych wymiarów urządzenia te zwykle wyposażone są w oddzielną komorę do przechowywania owoców i warzyw, w której,

w nowoczesnych modelach, możemy zaprogramować nie tylko temperaturę, ale również wilgotność. (Fot. Amica)

Energooszczędność urządzeń chłodniczych

Specyfiką lodówki jest fakt, że urządzenie działa nieustannie. W rezultacie jest jednym z urządzeń w domowym budżecie, które zużywają najwięcej energii. Producenci prześcigają się więc w oferowaniu modeli w najwyższych klasach efektywności energetycznej oraz rozwiązań, które energię tę oszczędzają. Przykładem może być tryb wakacyjny. Jak wskazuje sama nazwa, rozwiązanie to przydaje się podczas wyjazdów, kiedy przez dłuższy czas nie ma nas w domu, a chłodziarka nie jest używana. Rozwiązanie przydatne jest również wtedy, kiedy w lodówce jest bardzo mało produktów, a my nie chcemy urządzenia całkowicie wyłączać. Dzięki niemu, możliwe jest zaoszczędzenie energii i przy okazji zredukowanie powstawania brzydkich zapachów. Wynika to z faktu, że utrzymywana temperatura w zamrażarce jest standardowa, w końcu produkty są w niej przechowywane długoterminowo. Zwiększa się za to temperatura we wnętrzu chłodziarki, co pozwala na zmniejszenie zużycia energii. Źródłem strat energii może być, oczywiście, również częste otwieranie drzwi lodówki. Powoduje ono wzrost temperatury w jej wnętrzu. Po zamknięciu drzwi układ chłodzący urządzenia będzie musiał tę temperaturę wyrównać, a przecież im więcej czasu to zajmie, tym pobór energii będzie większy. Dlatego oszczędniejsze są modele lodówek z wymuszonym obiegiem powietrza, które szybciej wyrównują temperaturę do odpowiedniego poziomu. Skoro już wspominamy o otwieraniu drzwi, warto przypomnieć o funkcji alarmu otwartych drzwi czy alarmu wzrostu temperatury. Jeśli drzwi lodówki zostawimy niedomknięte, sygnał dźwiękowy powiadomi nas o tym. W nowoczesnych lodówkach z funkcjami smart powiadomienie o niedomkniętych drzwiach może być nawet wysłane na urządzenie mobilne. Z kolei alarm wzrostu temperatury poinformuje użytkownika o nieprawidłowości, np. o awarii termostatu.

Stylowe i kompaktowe

RAVANSON LKK-90; MPM MPM-200-CJ-19; GORENJE ORB153R

Ważna cicha praca

Emitowany przez lodówki hałas o natężeniu ok. 40 dB jest porównywalny do szumu wentylatora w komputerze, a więc niemal niesłyszalny. Na rynku są także modele emitujące dźwięk od 41 do 45 dB, które nadal plasują się jako stosunkowo ciche. Gorzej jest już z wartościami większymi. Dźwięk urządzenia na poziomie 50 dB i więcej można uznać za dosyć słyszalny, a nawet lekko uciążliwy. Trzeba pamiętać jednak, że wartość podana przez producenta na karcie produktu czy też etykiecie efektywności energetycznej to dźwięk badany laboratoryjnie. Dlatego więc, aby lodówka nie pracowała o kilka decybeli głośniej w domu, dużą wagę trzeba przywiązywać także do prawidłowego montażu czy wypoziomowania nóżek.

Stylowe i kompaktowe

Fot. Amica

Mnogość konstrukcji i kolorystyki

Obecnie wygląd urządzeń AGD przekłada się na styl całego domu czy mieszkania. Coraz częściej bowiem kuchnia łączona jest z salonem – dlatego też sam projekt kuchni musi być dziś niecodzienny i wyjątkowy. Lodówki wolnostojące to grupa urządzeń, w których to kolor odgrywa często zasadniczą rolę. To właśnie sektor chłodniczy, obok okapów, piekarników czy zlewozmywaków, oferuje najliczniejszą paletę barw. Producenci lubują się w kolorach soczystych, takich jak zielony, limonkowy, żółty, różowy czy pomarańczowy. Stonowane kolory, np. bordowy, brąz, czerń czy granatowy, są również chętnie wybierane przez klientów.  

2023-08-02
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket