Wolnostojące zamrażarki skrzyniowe i szufladowe

Wolnostojące zamrażarki

W zamrażarkach możemy przede wszystkim mrozić żywność, ale nie tylko. Na rynku oferowane są duże urządzenia skrzyniowe oraz tak zwane zamrażarki szufladowe. Zarówno jedne, jak i drugie odznaczają się szczególnymi funkcjami, które są wciąż pożądane przez użytkowników.

Zamrażarki służą do dłuższego przechowywania żywności przez jej głębokie mrożenie. Do niedawna występowały wyłącznie w formie dużych skrzyń. Obecnie zarówno wyglądem, jak i funkcjonalnością nie ustępują najnowocześniejszym urządzeniom chłodniczym. Z kolei zamrażarki skrzyniowe są pojemne, wygodne i praktyczne. Ich atrybutem jest z pewnością duża pojemność użytkowa. Są chętnie kupowanym sprzętem nie tylko do gospodarstw domowych, ale również sklepów, małej gastronomii, a nawet dużych hoteli. Skąd wynika ich wszechstronność w zastosowaniu? Sprawdziliśmy!

Wolnostojące zamrażarki

GORENJE FH401CW; FINLUX FR-CF400DA+W; MPM MPM-407-SK-12

Oferowane zakresy temperatury

Zamrażarki to grupa urządzeń, w których możemy uzyskać najniższą temperaturę spośród rozmaitych urządzeń chłodniczych dostępnych na rynku. Temperatura we wnętrzu zamrażarki sięga nawet -26 °C, co pozwala na przechowanie produktów żywnościowych przez okres od kilku do kilkunastu miesięcy, w zależności od asortymentu. Za bezpieczny próg temperatury przy tzw. głębokim mrożeniu uznaje się -16 °C. Warto w tym miejscu podkreślić, że wpływ na czas przechowywania żywności mają nie tylko jej rodzaj i temperatura, ale też sposób pierwotnego pakowania, a także rodzaj mrożonego produktu. W warunkach domowych nie należy nigdy przekraczać 12-miesięcznego okresu mrożenia.

Wolnostojące zamrażarki

Zależnie od wymiarów urządzenia dostępna jest różna liczba szuflad o rozmaitej pojemności, w tym tzw. big box,

czyli duża szuflada, która pomieści nawet większe porcje mięsa. (Fot. Gorenje)

Parametr zdolności zamrażania

Zdolność zamrażania jest parametrem, który stanowi o tym, jaką maksymalną masę produktów urządzenie jest w stanie zamrozić w ciągu jednej doby. Jednostka miary to kilogramy na dobę [kg/24 h]. Przy pomocy tego parametru łatwo możemy porównać wydajność konkretnych modeli zamrażarek. Tak oto w modelach mniej wydajnych pod kątem głębokiego mrożenia, np. chłodziarkozamrażarkach z zamrażarką górną, może ona wynosić ok. 4 – 6 kg/24 h. Z kolei w zamrażarkach może to być nawet 15 – 25 kg/24 h! Podczas zakupu tego sprzętu jest to jeden z najważniejszych parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę. W parze ze zdolnością zamrażania może iść funkcja szybkiego mrożenia, która na jakiś czas zwiększa wydajność w celu szybszego zamrożenia włożonej do zamrażarki dużej ilości żywności.

Wolnostojące zamrażarki

SIEMENS iQ300 GS36NVIEP; HISENSE FV306N4BC1; AMICA FZ2916.3DFX

Zdolność przechowywania w razie awarii

W wypadku awarii zasilania lub usterki urządzenia duże znaczenie ma zdolność przechowywania produktów w zamrażarce. Parametr ten określa, przez ile godzin urządzenie może utrzymać niską temperaturę. Rozpiętość czasowa jest różna w zależności od tego, na jaki model urządzenia się decydujemy. Zwykle jest to czas od 12 do 45 h. Wszystko zależy, oczywiście, od modelu, jego klasy szczelności, zastosowanej izolacji oraz pojemności. Ze względów konstrukcyjnych nie należy oczekiwać takich wyników od popularnych chłodziarkozamrażarek, choć na rynku jest jednak znaczna liczba modeli, które bez zasilania są w stanie utrzymać temperaturę nawet do 24 godzin. Daje to komfort i czas potrzebny do zapewnienia bezpieczeństwa przechowywanych produktów.

Wolnostojące zamrażarki

Ważnym elementem zamrażarki skrzyniowej jest zamek. Dzięki zamykaniu na klucz możemy ochronić znajdujące się we wnętrzu produkty przed dziećmi (np. słodycze, lody). Funkcja sprawdza się szczególnie przy użytkowaniu w celach komercyjnych, gdzie dostęp do produktów powinien być ograniczony. (Fot. Gorenje)

Cicha praca sprzętu chłodniczego

Emitowany przez zamrażarki dźwięk o natężeniu 36 – 40 dB(A) jest porównywany do szumu wentylatora w komputerze, jest więc wręcz niesłyszalny. Takie urządzenia uchodzą za najcichsze. Na rynku są także modele emitujące dźwięk od 41 do 45 dB(A) i nadal plasują się jako stosunkowo ciche. Dźwięk urządzenia na poziomie 50 dB(A) i więcej można uznać za lekko uciążliwy, dosyć słyszalny. Trzeba pamiętać jednak, że wartość podana przez producenta na karcie produktu to dźwięk badany laboratoryjnie. Dlatego więc żeby zamrażarka nie pracowała o kilka decybeli głośniej w domu, dużą wagę trzeba przywiązywać do prawidłowego montażu czy wypoziomowania nóżek. Wpływ na emitowany dźwięk mają także tarcie urządzenia o mebel, rezonans czy chociażby wstawienie sprzętu w szczelną wnękę. Urządzenia przeznaczone do zabudowy mają tę zaletę, że dzięki wmontowaniu ich w meble (zakryciu) są cichsze. W wypadku urządzeń wolnostojących wiele zależy od samych użytkowników.

Wolnostojące zamrażarki

AMICA FS102.3; HISENSE FC125D4AW1; RAVANSON ZM-80

Nowoczesne moduły side by side

Konstrukcja urządzeń łączonych, czyli dopasowanych wzorniczo chłodziarki i zamrażarki zestawionych razem, daje większy komfort przechowywania. Modele side by side w wersji europejskiej wyróżniają się tym, że część chłodząca i część mrożąca znajdują się obok siebie, a ich wymiary są zbliżone. Zdecydowanie polecamy taki zestaw rodzinom z dużą kuchnią, choć nie tylko. Funkcjonalność takich urządzeń nie wyróżnia się znacząco na tle standardowych lodówek, jednak zaletami są tutaj zdecydowanie większa pojemność, a także ciekawe wzornictwo. Ich łączna pojemność może wynosić od 450 do nawet 600 l, mieszczą więc średnio o połowę więcej niż w standardowa chłodziarkozamrażarka. Chłodziarki i zamrażarki w modułowej wersji side by side można postawić w sposób wolnostojący lub zabudować.

2022-11-02
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket