Zamrażarki szufladowe mogą być zabudowane w ciągu szafek, mogą tworzyć nowoczesny zestaw side by side lub stać samodzielnie. (Fot. Amica)
Zamrażarki skrzyniowe występują jako samodzielne, jednobryłowe modele wolnostojące. Z jednej strony możemy dopatrywać się tu niedogodności, ponieważ produkty nie są układane w szufladach, a znajdują się w jednej komorze. Są jednak zwolennicy takiego przechowywania, np. wtedy gdy urządzenie jest przeznaczone do mrożenia tej samej kategorii produktów (owoców, warzyw, ryb, mięsa). Temperatura mrożenia jest bardzo niska i sięga zwykle –26 °C, choć są modele, w których można mrozić w znacznie zimniejszych warunkach (np. -32 °C). Dzięki temu żywność można przechowywać nawet przez kilkanaście miesięcy, a w skrajnych wypadkach nawet dwa lata. Warto wiedzieć, że choć za granicę bezpiecznej temperatury przy tzw. głębokim mrożeniu uznaje się próg -16 °C, to jednak wpływ na czas przechowywania żywności ma nie tylko jej rodzaj, ale i sposób pierwotnego pakowania.
MIELE FNS 28463 E bb; VESTFROST VR-FF372-2H02; SAMSUNG RZ32A748522
Zamrażarki skrzyniowe często spotykane są w restauracjach, hotelach, sklepach, gospodarstwach agroturystycznych, ale również coraz częściej w gospodarstwach domowych. Są pojemne, wygodne i praktyczne. Wielu producentów sprzętu chłodniczego ma w swoich ofertach nie tylko duże pojemnościowo urządzenia do głębokiego mrożenia, ale również kompaktowe zamrażarki, które z powodzeniem zmieszczą się w przestrzeni kuchennej. Zamrażarki skrzyniowe mogą być dodatkowo wyposażone w specjalne kosze ułatwiające segregację poszczególnych rodzajów artykułów. W zależności od szerokości mogą pomieścić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset litrów. Pojemność najmniejszych nie przekracza 90 l, a największe pomieszczą nawet ponad 400 l. Pojemność przekłada się na szerokość urządzenia, która waha się od 50 do nawet 130 cm. Ten parametr powinien być determinantem doboru sprzętu do potrzeb. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednią przestrzenią i preferujemy przechowywanie produktów przez mrożenie, wybierzmy dużą, pojemną zamrażarkę. Jeśli jednak ma ona służyć jako np. dodatek do domowej lodówki, z powodzeniem wystarczy kompaktowy sprzęt o pojemności około 90 l i szerokości nieprzekraczającej 55 cm.
CONCEPT MZ3555bc; BOSCH Serie 4 GSV24VWEV; GORENJE FN6191DHW
Wnętrze zamrażarki to miejsce szczególne. Powinno być wyjątkowo czyste i zadbane, przechowujemy w nim bowiem produkty żywnościowe. Im bardziej higieniczne wnętrze urządzenia, tym artykuły w nim składowane będą dla nas zdrowsze i bezpieczniejsze do spożycia, a samo urządzenie będzie efektywniej i sprawniej pracowało. Warto więc zadbać zarówno o nas samych, jak i jakość i trwałość komory zamrażania. Przed czyszczeniem należy zadbać o bezpieczeństwo. Przed myciem czy konserwacją zamrażarki bezwzględnie powinniśmy wyłączyć ją z sieci elektrycznej. Po opróżnieniu urządzenia schłodzone lub zamrożone produkty włóżmy do miski i przenieśmy w chłodne, ciemne miejsce. Możemy również wykorzystać wkłady chłodzące i umieścić je między zamrożonymi produktami. Takie wkłady przez kilka godzin utrzymają niską temperaturę. Mycie zamrażarki rozpoczynamy od ustalenia, jaki sprzęt chcemy czyścić. Jeśli jest to tradycyjne urządzenie statyczne, należy podłożyć miskę i pozbyć się zbędnego lodu na ściankach. Co bardzo ważne, nie wolno stosować ostrych narzędzi do podważania lodu. To szybki sposób na uszkodzenie powierzchni. Nie powinniśmy również stosować gorącej wody, która szybko rozmrozi urządzenie. Konwencjonalne metody, może sprawdzone i stosowane, nie zawsze sprawdzają się w najnowszych urządzeniach. Rozwiązania stosowane w wielu z nich nie są odporne na szybką zmianę temperatury. O możliwości postawienia naczynia z gorącą wodą poinformuje nas instrukcja obsługi. Gruntowne czyszczenie urządzenia jest okazją do posortowania wszystkich produktów pod kątem daty przydatności do spożycia. Długo „leżakujące” produkty warto wyrzucić do odpowiedniego pojemnika na odpady, zwłaszcza kiedy nie wiemy, od jak dawna są mrożone. Produkty zamrożone w pojemnikach można przełożyć do woreczków foliowych, aby zwiększyć przestrzeń w urządzeniu. Ta prosta wskazówka okazuje się pomocna nie tylko w utrzymaniu czystości (zachowanie porządku i przestrzenności w komorze i szufladach), ale także w przedłużeniu czasu przechowywania wielu produktów i efektywności urządzenia. Po usunięciu lodu i szronu wnętrze komory i wszystkie pojemniki i szuflady dokładnie myjemy letnią wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Do mycia korzystajmy z delikatnych ściereczek lub gąbek. Jako detergent doskonalone sprawdzi się dostępny w każdej kuchni płyn do mycia naczyń. Po skończonych czynnościach należy wszystkie powierzchnie dokładnie wytrzeć do sucha. Możemy do tego użyć ręcznika papierowego.
© 2024 InfoMarket