Szuflady grzewcze

Szuflada grzewcza sprawdzi się również jako podgrzewacz filiżanek, co docenią zwłaszcza miłośnicy „krótkiego” espresso,

które jest podawane z małych, szybko studzących napój, porcelanowych filiżankach. (Fot. Miele)

Pakowanie próżniowe w szufladzie

Szuflada do zabudowy do próżniowego pakowania nie jest urządzeniem skomplikowanym. Składa się z kilku podstawowych elementów, z których warto wymienić pokrywę, listwę zgrzewającą, dyszę do zasysania powietrza, komorę na potrawę oraz poduszkę uszczelniającą. Urządzenia te są bardzo proste w obsłudze dzięki intuicyjnemu panelowi sterowania, który może być wygodnie umiejscowiony na froncie lub na rancie szuflady. Obsługa urządzenia może się różnić w zależności od modelu. Standardowymi funkcjami są marynowanie lub namaczanie oraz zgrzewanie. Nowoczesne modele wyposażone w wyświetlacz pokazują na nim wskaźniki związane z regulowaniem poziomu próżni oraz pozostałym czasem pakowania.

Szuflady grzewcze

AMICA AWDM6I X-Type; FRANKE Mythos FMY 14 DRW XS; SAMSUNG NL20T9100WD

Modna metoda sous-vide

Pakowanie próżniowe jest dziś bardzo powszechną i chętnie stosowaną metodą przechowywania żywności. Nie tylko dlatego, że przedłużamy jej przydatność do spożycia, a tym samym mniej jej marnujemy, ale również w związku z rozpowszechnieniem metody wolnego gotowania sous-vide. Określenie „sous-vide” z francuskiego oznacza „w próżni”. Taki rodzaj obróbki pozwala zachować pełnię aromatu potrawy, ponieważ soki, minerały i smak mięsa, ryb, a nawet owoców i warzyw zostają w produkcie – dzięki woreczkowi, w którym wolno gotujemy, wszystko zostaje w środku potrawy. Próżniowo zapakowany produkt należy włożyć do garnka z wodą o niskiej temperaturze i gotować nawet 4 – 6 godzin na wolnym ogniu. Podobnie jest w wypadku piekarników parowych. Do woreczka, oprócz świeżego produktu, można włożyć zioła czy marynatę, a miękkość, soczystość i wyjątkowy aromat – gwarantowane. To z myślą o tej metodzie producenci wprowadzili na rynek szufladę do pakowania próżniowego do zabudowy.

Szuflady grzewcze

Urządzenia wyposażone w teleskopowe prowadnice łatwo się wysuwają na całą ich głębokość

i zapewniają komfortowy dostęp do pakowanych produktów. (Fot. Gaggenau)

Co możemy zapakować próżniowo?

Szuflada do próżniowego pakowania, pomimo prostej konstrukcji, jest wszechstronnym urządzeniem. Możemy w niej pakować niemal wszystkie produkty spożywcze. Z powodzeniem zapakujemy nawet delikatne warzywa i owoce, takie jak sałata, pomidor czy maliny, również gotowany makaron, kaszę czy ryż, które dłużej przechowywane w lodówce zepsułyby się już po kilku dniach. Urządzenie wykorzystamy też do pakowania gotowych potraw, które wcześniej przyrządziliśmy – zarówno pieczeni, kotletów, pierogów czy klusek, jak i płynnych gulaszy, zup czy sosów. Pakować próżniowo możemy również produkty surowe, takie jak mięso i ryby. Nowoczesne modele szuflad dają również możliwość próżniowego pakowania produktów w szklanych słoikach. Zwykle są wtedy wyposażone w specjalny program, który działa na najwyższym podciśnieniu.

Szuflady grzewcze

FRANKE Mythos FMY 14 DRW BK; AMICA AWDM6W X-Type; BOSCH BIC630NS1

Spójne wzornictwo sprzętów kuchennych

Nie bez znaczenia jest wzornictwo szuflady grzewczej. Dobrze, żeby było ono spójne z pozostałymi sprzętami zabudowy kuchennej, a przynajmniej urządzeniem, przy którym szuflada będzie montowana. Jeśli więc chcemy, żeby w kuchennej zabudowie znalazła się również szuflada, która nie będzie odstawała wzorniczo od reszty, najlepiej, by była tego samego producenta i pochodziła z tej samej linii produktowej co np. piekarnik czy ekspres do zabudowy, z którym często tworzy spójną całość. Jeśli nie markę, to przynajmniej warto zachować jednolitą kolorystykę sprzętu. Producenci oferują fronty szuflad wykonywane z czarnego lub białego szkła, a także ze stali nierdzewnej, podobnie zresztą jak fronty piekarników. Może to być też połączenie dwóch kolorów, jak np. w modelu AWDM6I z linii X-type marki Amica, gdzie górna część frontu wykonana jest ze szkła barwionego na czarno, a dolna jest w kolorze stali szlachetnej. O zachowanie spójnego wzornictwa nie powinno być zatem trudno. Szuflady grzewcze zwykle nie są wyposażone w standardowe, wystające uchwyty, jak piekarnik czy kuchenne szafki. Zamiast tego producenci wbudowują w nie specjalne systemy ułatwiające otwieranie zaledwie przez lekkie naciśnięcie frontu. W zależności od producenta systemy te noszą odmienne nazwy. Komfortowy dostęp do szuflady zapewniają prowadnice teleskopowe, które umożliwiają całkowite jej wysunięcie, a tym samym wygodny załadunek i rozładunek wnętrza.

2022-10-06
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket