Wielofunkcyjne odkurzacze wet & dry

Wielofunkcyjne odkurzacze

Standardowe odkurzacze workowe lub cyklonowe radzą sobie dobrze przede wszystkim z usuwaniem suchych zanieczyszczeń. Do usuwania błota, płynów czy innych mokrych zabrudzeń przeznaczone są odkurzacze wet & dry, które cieszą się coraz większą popularnością. (Fot. Thomas)

W kategorii tej ujmujemy wszystkie modele odkurzaczy, które mogą sobie radzić z usuwaniem suchych i mokrych zanieczyszczeń. Jest więc ona bardzo obszerna, ponieważ uwzględnia np. modele kubełkowe, niektóre cyklonowe, jak i te wyposażone w filtr wodny. W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na tradycyjne modele sieciowe o dużej mocy lub akumulatorowe, które oferują większą swobodę sprzątania. Służą do wciągania większych i cięższych śmieci czy brudnych cieczy. Siłą rzeczy więc ich konstrukcja (często kubełkowa, choć występują także modele o tradycyjnym kształcie) jest uszczelniona i wzmocniona. Dlatego są większe i cięższe, ale za to radzą sobie z większością zanieczyszczeń. Występują w segmencie amatorskim, jak i profesjonalnym, mogą być także ręczne. Wiele odkurzaczy piorących czy z filtrami wodnymi ma również możliwość zbierania płynów, dlatego siłą rzeczy można je także określić jako wet & dry.

Rodzaje odkurzaczy

W wypadku odkurzaczy uniwersalnych, a także piorących, nazywanych wieloczynnościowymi, narosło wiele nieporozumień i nieprawidłowych określeń. Oczywiście, nie należy z tego tytułu rozpoczynać przewodu doktorskiego, ale warto zdać sobie sprawę, że zarówno słowo „uniwersalny”, jak i „wielofunkcyjny” są nieco mylące. Otóż, uniwersalny de facto jest każdy odkurzacz, bowiem może wykonywać szereg uniwersalnych prac. Z kolei wet & dry może być nazwany słusznie wieloczynnościowym, bo oprócz odkurzania na sucho możemy nim wykonać wiele czynności. Reasumując, przyjąć naszym zdaniem warto podział:

  • odkurzacze sucho/mokro, inaczej sucho-mokre, czyli wet & dry;
  • odkurzacze piorące, inaczej czyszczące. Warto jednak dodać, że jeśli odkurzacz piorący ma możliwość zbierania płynów, to również możemy go określić jako wet & dry.

Wielofunkcyjne odkurzacze

Bosch BWD41700; Kärcher SE 5.100 Plus

Budowa odkurzacza

Odkurzacze sucho/mokro wyposażone są w specjalne zbiorniki, wykonane z bardzo odpornych tworzyw, które mają chronić silnik przed zalaniem. Odpowiednio wzmocnione są także elementy narażone na uszkodzenie podczas wciągania większych i cięższych śmieci. Urządzenia tego typu doskonale sprawdzą się także podczas porządkowania garaży lub przydomowych warsztatów. Nawet produkty nieprofesjonalne radzą sobie z większością zanieczyszczeń. Oczywiście, mają zamontowane odpowiednie filtry powietrza (w tym HEPA), jak również bryzgoszczelne, chroniące silnik. Trzeba pamiętać, że nie ma nic groźniejszego dla elektroniki niż wilgoć.

Wielofunkcyjne odkurzacze

Odkurzacz wet & dry z opcją filtracji wodnej nie tylko zbierze mokre zanieczyszczenia,

ale również pozbędzie się najdrobniejszych cząstek kurzu i przyjemnie nawilży powietrze. (Fot. Thomas)

Cechy urządzeń

Odkurzacze wet & dry są najczęściej bezworkowe, choć i w tym wypadku może się znaleźć producent, którego urządzenia, w zależności od potrzeb, mogą korzystać z worków wkładanych do pojemnika (praca na sucho) albo tylko z pojemnika (praca na mokro). Do tej grupy urządzeń „przyznają się” również producenci urządzeń typu ciśnieniowego (typu 2 w 1) – mogą działać jako myjka ciśnieniowa albo odkurzacz sucho/mokro. W tym wypadku myjka ciśnieniowa służy do mycia różnych powierzchni z udziałem pary, ma też wbudowane przyłącze elektryczne (gniazdko), do którego można podłączyć przenośny odkurzacz kubełkowy i wykorzystać zasięg kabla zasilającego, zaś odkurzacz wet & dry jest włożony w uchwyt w zestawie z myjką. Podręczny, prosty, wyjmowany stanowi małe, oddzielne urządzenie przeznaczone do zbierania zanieczyszczeń na sucho lub mokro. W tym wypadku nie można także pominąć małych odkurzaczy ręcznych (także bezworkowych), które mogą pochłaniać rozlane płyny.

Wielofunkcyjne odkurzacze

Thomas Aqua+ Multiclean X10 Parquet; Thomas Twin Aquawash Pet

Ważne atuty

Jeśli mowa o urządzeniach ręcznych, to wiadomo, że ich pojemność jest na tyle mała, że „pochłoną” zaledwie małą ilość rozlanych cieczy, jednak są lekkie oraz poręczne, a nie wszystkim zależy, żeby musiały wciągać hektolitry wody (nie w gospodarstwie domowym). Większe modele bezworkowe będą na pewno zdecydowanie bardziej pojemne, ale przez to także cięższe. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę fakt, że takie odkurzacze (jak i pozostałe nowoczesne modele) wyposażone są w odpowiednie systemy jezdne – najczęściej są to niezwykle zwrotne i sprawne kółka – problem znika.

Moc odkurzacza

Przez wiele lat o wydajności odkurzacza świadczyła jego moc. Jednak w ostatnim czasie producenci modeli tradycyjnych poczynili w tej materii bardzo duży postęp i stosowanie energooszczędnych silników nie kłóci się z dużą siła ssania. Odkurzacze uniwersalne i wielofunkcyjne to jednak oddzielna kategoria i w zależności od urządzenia zazwyczaj dysponują mocą od ok. 1000 do 1700 W. Pozwala to na uzyskanie dużej siły ssania, a co za tym idzie, nie ma problemów ze stosowaniem skutecznych filtrów oraz wciąganiem większych zanieczyszczeń.

Wielofunkcyjne odkurzacze

Kärcher WD 1 Compact Battery Set; Concept Wet and Dry Riser VP4350

Rodzaj filtrów

Typ zastosowanych filtrów oraz całych systemów filtracyjnych w urządzeniu jest szalenie istotny, zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci, alergicy lub osoby chorujące na astmę. Jeśli zdecydujemy się na model z gorszej jakości filtrami, spora część zebranych zanieczyszczeń trafi z powrotem do pomieszczenia z powietrzem wylotowym jako rozpylone drobiny, co kompletnie mija się z celem sprzątania i jest bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia. W wypadku najlepszych odkurzaczy, przeznaczonych dla alergików stosuje się filtry HEPA 13 oraz 14.

Czas pracy

Ten parametr odnosi się do odkurzaczy zasilanych akumulatorowo i jest niezwykle istotny. Ma przecież znaczenie, czy zdążymy odkurzyć pokój lub nawet całe mieszkanie, a może samochód czy garaż. Nie ma sensu kupować sprzętu, którego czas pracy będzie krótki, zwłaszcza jeśli dysponujemy dużymi powierzchniami. To właśnie czas pracy w dużym stopniu definiuje, czy odkurzacz akumulatorowy jest dobry, czy nie. W niektórych modelach akumulatory można wymieniać i stosować ogniwa o zwiększonej pojemności, co jest dużą zaletą.

Wielofunkcyjne odkurzacze

Thomas Twin Aquawash; Thomas Aqua+ Allergy & Family

Zasięg pracy

Odkurzacze zasilane sieciowo mają ograniczony zasięg pracy. Zależy on od długości przewodu oraz rury ssącej. Warto na niego zwrócić uwagę, ponieważ modele uniwersalne mogą usuwać zanieczyszczenia także z garażu czy nawet podwórka, a w takich miejscach dostęp do zasilania jest ograniczony.

Moc ssania

Oznacza moc mechaniczną wciąganego powietrza – podawana jest w airwatach [W]. Pozwala oszacować efektywność odkurzacza (rzeczywistą jego funkcję) przez moc ssania, a nie przez moc pobieraną. Przy zakupie urządzenia należy się kierować wartością tej pierwszej.

Wielofunkcyjne odkurzacze

Bosch BWD421PRO; MPM Aquarian MOD-30

Czas ładowania akumulatora

Warto porównać czas ładowania sprzętu w stosunku do długości pracy. Im dłuższy czas pracy, tym, oczywiście, lepiej. Możemy też zwrócić uwagę na takie dane techniczne i parametry jak pojemność pojemnika na kurz, typ worka na kurz, nadmuch i podciśnienie, zasięg działania, długość przewodu zasilającego, typ rury, typ kółek czy gabaryty całego urządzenia.

2022-09-10
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket