Wielofunkcyjne odkurzacze

Fot. Kärcher

Pojemność zbiornika

Odkurzacze wet & dry są wyposażone w zbiornik na zanieczyszczenia. Jeśli sprzątamy suche zanieczyszczenia, jest również możliwość zastosowania worka. Pojemność zbiornika na zanieczyszczenia zależy od przeznaczenia urządzenia i jego konstrukcji. Zalecane przede wszystkim do użytku domowego modele poziomie, zazwyczaj mają zbiorniki o objętości nawet 6 l. Jak na kategorię sprzętu domowego to całkiem sporo. Bez problemu sprzątniemy nawet duże mieszkanie. Jeszcze większymi możliwościami dysponują modele o konstrukcji kubełkowej, w których znajdziemy urządzenia o pojemności ok. 20 l, a nawet więcej. Oczywiście, należy pamiętać, że duży zbiornik na zanieczyszczenia oznacza również większe rozmiary sprzętu.

Wielofunkcyjne odkurzacze

Bosch BWD420HYG; Kärcher SE 6.100 Home Line

Funkcje dodatkowe

Odkurzacze uniwersalne mogą mieć kilka dodatkowych funkcji, których nie znajdziemy w standardowym sprzęcie. Jest to np. funkcja wydmuchu powietrza, przydatna, gdy nie chcemy zbierać zanieczyszczeń do wnętrza, tylko zgarnąć je w jedno miejsce. Pomoże usunąć np. żwir czy liście z podjazdu. Oprócz tego bardzo dobrze radzą sobie ze zbieraniem drobnego pyłu, dlatego często są wykorzystywane w pracach warsztatowych. Niektóre modele mają również wbudowane gniazdko, które pozwala na podłączenie elektronarzędzi.

Wielofunkcyjne odkurzacze

Odkurzacz wielofunkcyjny może być wyposażony w ssawkę pozwalającą ma mycie podłóg lub pranie dywanów i tapicerki. (Fot. Bosch)

Pranie i odkurzanie

Jedną z zalet odkurzaczy wielofunkcyjnych jest możliwość prania dywanów i tapicerki. Jak się to odbywa? Przede wszystkim odkurzacz jest wyposażony w zbiornik na czystą wodę, który należy napełnić jej roztworem z detergentem. Proporcje dawkowania środka ustala jego producent. Zbiornik filtra wodnego powinien zaś być opróżniony. Producent może również zalecać użycie środka zapobiegającego powstawaniu piany. Do pompy służącej do spryskiwania pod ciśnieniem należy podłączyć przewód natryskowy, przez który będzie płynąć roztwór czyszczący. Najczęściej jest on montowany wzdłuż węża i rury odkurzacza, aż do dźwigni natryskowej. Następnie należy połączyć z systemem wybraną ssawkę, np. do prania dywanów czy tapicerki. W trakcie czyszczenia należy nacisnąć dźwignię, aby spryskać czyszczoną powierzchnię roztworem, i przesuwać po niej ssawką w przód i tył. Warto pamiętać o tym, aby wcześniej sprawdzić w niewidocznym miejscu, jak prany materiał reaguje na roztwór środka czyszczącego. W tym celu należy w nim zamoczyć ściereczkę i sprawdzić, czy tkanina jej nie zafarbuje. Po zakończeniu prania elementy systemu należy umyć i osuszyć.

Wielofunkcyjne odkurzacze

MPM MOD-22; CAMRY CR 7045

Mycie podłóg odkurzaczem

Funkcja czyszczenia podłóg twardych pozwala jednocześnie odkurzać oraz myć podłogę, oszczędzamy wiec czas, a czyszczenie jest skuteczniejsze. Wymaga jednak zastosowania specjalnej ssawki czyszczącej. Jest ona wyposażona m.in. w wymienny mop z mikrofibry przyczepiany na rzepy. Przed myciem podłączamy przewód do dźwigni natryskowej, a następnie końcówkę krótkim wężykiem. Gdy wciskamy dźwignię, zwilżamy mop podczas pracy, a zamoczony kurz jest zasysany przez odkurzacz. Dostępne są różne typy mopów, np. do parkietów i paneli oraz do terakoty, gresu czy podłóg kamiennych. Co istotne, w wypadku podłóg drewnianych powierzchnia po takim czyszczeniu jest tylko lekko wilgotna i szybko wysycha. Nie ma więc obaw o zbytnie nasiąknięcie wodą. Roztwór odpowiedniego płynu czyszczącego i wody jest pobierany ze zbiornika na czystą wodę.

Odkurzacze kominkowe

Przy okazji omawiania odkurzaczy wielofunkcyjnych warto wspomnieć o modelach kominkowych. Jak sama nazwa wskazuje, służą do czyszczenia kominków oraz kóz opalanych paliwem stałym, a więc drewnem lub węglem. Ze względu na specyficzny rodzaj zanieczyszczeń (sadza, pył, popiół) wymagają specjalnej konstrukcji i odpowiednio dobranych materiałów. Sprzęt przeznaczony do użytku domowego przypomina z wyglądu odkurzacze kubełkowe. Idealnie nadają się np. do czyszczenia grilla lub kominka.

Wielofunkcyjne odkurzacze

Thomas Cycloon Hybrid LED Parquet; Thomas DryBox Amfibia

Ważne wskaźniki

W odkurzaczach stosowane są różnego rodzaju wskaźniki, które są obowiązkowym elementem dla tych użytkowników, którzy nie chcą stale kontrolować pewnych parametrów pracy urządzenia. Wśród tych najbardziej przydatnych można wymienić chociażby wskaźnik zapełnienia worka czy wskaźnik stopnia zabrudzenia filtra. Wskaźniki mechaniczne informujące o zapełnieniu pojemnika na pył/kurz najczęściej mają postać niewielkiej klepsydry, umieszczonej w korpusie, która obrazuje stopień zapełnienia worka. Bardziej skomplikowane są modele elektroniczne, które informują o konieczności wymiany worka za pomocą specjalnych ikonek. Całkowite przysłonięcie wskaźnika zapełnienia worka przysłoną koloru czerwonego lub ciągłe świecenie się lampki, kiedy ssawka lub szczotka jest uniesiona nad czyszczoną powierzchnią, informuje, że zachodzi konieczność opróżnienia lub wymiany worka. Wskaźnik zapełnienia worka kurzem może zadziałać w wypadku zapchania węża ssącego lub połączonych z nim elementów wyposażenia. W razie zmniejszenia wydajności urządzenia należy nastawić maksymalną moc ssania i trzymać ssawkę nad podłogą – jeśli wskaźnik nadal będzie pokazywał konieczność wymiany worka, wtedy należy go po prostu wymienić. Drugim ze wspomnianych tutaj wskaźników jest wskaźnik stopnia zabrudzenia filtra. Informuje on o konieczności wymiany lub wyczyszczenia filtra wylotowego. Dzięki specjalnym czujnikom zabrudzenia filtra przy zbyt dużym zabrudzeniu zapala się lampka, która np. świeci pulsacyjnie, a silnik samoczynnie przechodzi na słabsze parametry. Dzięki temu rozwiązaniu łatwiej jest utrzymać właściwy poziom filtracji, która ma tak duże znaczenie np. dla alergików.

Akcesoria do odkurzaczy

Do odkurzaczy dostępne są rozmaite akcesoria. Mogą one znajdować się w zestawie z urządzeniem lub sprzedawane są jako dodatkowe wyposażenie. Decydując się na zakup konkretnego modelu, warto sprawdzić, jakie akcesoria są w zestawie i czy istnieje możliwość dokupienia kolejnych. Mogą to być m.in. rozmaite końcówki, szczotki czy ssawki, a także worki.

Wielofunkcyjne odkurzacze

Concept Wet and Dry Riser Car VP4352; MPM Bora 2400 MOD-47

Szczotki i ssawki

Na skuteczność odkurzania duży wpływ mają kształt, rodzaj czy parametry zastosowanych końcówek. Wyróżniamy dwa typy końcówek: szczotki i ssawki. Najogólniej rzecz ujmując szczotki różnią się obecnością lub brakiem włosia zbierającego zanieczyszczenia. Jeśli chodzi o rozróżnienie poszczególnych nasadek i ich nazewnictwo, trzeba pamiętać, że często to, co jeden producent uznaje za szczotkę, inny określa jako ssawkę. Im więcej jest dodatkowych końcówek dostosowanych do czyszczenia konkretnych powierzchni, tym lepiej dla wymagającego konsumenta. Typowy zestaw zawiera uniwersalną szczotkę, końcówkę do czyszczenia tapicerki, tzw. pędzel i szczelinówkę. Posiadacze domowych zwierząt mogą pomyśleć o urządzeniach wyposażonych w turboszczotkę, która lepiej usuwa sierść z dywanów i wykładzin. Z kolei w przypadku parkietów dobrze sprawdzi się specjalna ssawka z włosiem, która również poleruje podłogi.

Wielofunkcyjne odkurzacze

Bosch BWD421PET

Nietypowe ssawki

Nowością są ssawki wytwarzające promieniowanie UV, to rzadkie, ale bardzo ciekawe rozwiązanie. Najlepiej sprawdza się ono w mieszkaniach alergików. Promieniowanie ultrafioletowe UV usuwa wszelkie szkodliwe organizmy, w tym bakterie roztocza. Ssawka wytwarza specjalne drgania, które zwiększają efektywność odkurzania. Dzięki takiemu rozwiązaniu idealnie nadaje się do czyszczenia mebli tapicerowanych, a także materacy, poduszek, pluszowych zabawek, dywanów. Ssawka z czujnikiem higienicznym za pomocą wskaźnika świetlnego pokazuje, czy podłoga jest higienicznie czysta. Kolor czerwony oznacza normalny stopień zabrudzenia, pomarańczowy niewielki, a zielony strefę wolną od pyłków, roztoczy czy pleśni.

2022-09-10
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket