Nowoczesne odkurzacze bezworkowe są coraz częściej wybierane przez konsumentów. Wynika to z ich licznych zalet. Przede wszystkim oferują dużą wydajność oraz pozwalają na redukcję kosztów eksploatacji, ponieważ nie trzeba w nich stosować wymiennych worków. (Fot. Thomas)
Na rynku możemy wyróżnić konstrukcje pionowe oraz poziome. Ten pierwszy segment został zdominowany przez urządzenia zasilane akumulatorami, które oferują większą swobodę pracy. Z kolei modele poziome, podobnie jak trakcyjne odkurzacze workowe, w większości są zasilane sieciowo. Dzięki temu mogą oferować większą wydajność oraz pojemność zbiornika na zanieczyszczenia. Znakomicie sprawdzają się w większych przestrzeniach. Sieciowe odkurzacze bezworkowe zazwyczaj są całkiem kompaktowe, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca. Bez problemu możemy je schować w szafie. Oprócz tego zapewniają stałą wydajność pracy niezależnie od poziomu zapełnienia zbiornika na kurz.
Amica Akman VM 4011; Concept VP5242 Radical Parquet; Thomas Cycloon Hybrid Pet & Friends
Kleeneze Turbo Pet; Samsung VC07M21N9VD Pet Care Edition; Kärcher VC 3 Premium Home Line
Odkurzacze bezworkowe należą do grupy nowszych modeli niż te pracujące z wykorzystywaniem worków. Mają wiele zalet, co sprawia, że stale zyskują na popularności. Grupa ta, wchodząc do sprzedaży, dokonała pewnej mentalnej zmiany. Otóż zasada działania tych urządzeń jest prosta i przekonująca – nie potrzebują do pracy specjalnych worków. Wystarczy specjalny pojemnik, zwykle z tworzywa. Po odkurzaniu należy go opróżnić i oczyścić. Mają wielu zwolenników ze względów ekonomicznych i praktycznych – nie trzeba kupować i wymieniać worków. W odkurzaczach bezworkowych ssanie wytwarzane jest dzięki zastosowaniu siły odśrodkowej, nazwanej efektem cyklonu. Śmieci zasysane s ą do specjalnego pojemnika, k tóry należy opróżnić po zapełnieniu. Znakiem rozpoznawczym tej grupy urządzeń jest przezroczysty pojemnik, pozwalający na kontrolę ilości znajdujących się wewnątrz zanieczyszczeń. Zazwyczaj wykonany jest z tworzywa sztucznego. Odkurzacze z grupy bezworkowych można podzielić na dwa zasadnicze rodzaje:
Wygodny przełącznik umożliwia łatwe dopasowanie siły ssania do rodzaju podłogi. (Fot. Amica)
Pierwsza związana jest z tym, że odkurzacz bezworkowy pracuje ze stałą siłą ssania. Druga zaś wiąże się z ekonomią gospodarstwa domowego – do tego typu urządzeń nie trzeba systematycznie dokupować worków, co ma wpływ na mniejsze wydatki związane ze sprzątaniem, ale należy pamiętać o wymienianiu filtrów. Samo czyszczenie takiego odkurzacza wyposażonego w pojemnik jest bardzo proste – wystarczy wyjąć zbiornik zgodnie z instrukcją i wysypać zawartość. Dobrze jest potem wypłukać pojemnik i osuszyć go. Jest jeszcze jedna zaleta – jeżeli pojemnik wykonany został z przezroczystego tworzywa, to dokładnie widać stan jego zapełnienia. To samo, co dla niektórych jest zaletą, dla innych może okazać się wadą. Mowa o konieczności regularnego opróżniania pojemnika na śmieci. Warto to robić z dwóch powodów – po to, aby nieczystości nie zalegały i nie wydzielały nieprzyjemnego zapachu oraz aby urządzenie nie traciło siły ssania zapchane ponad normę (wtedy siłą rzeczy efektywność musi się zmniejszyć). Warto też pamiętać, że modele te nie do końca zalecane są osobom o silnej alergii. Zbiorniki tego typu nie są zwykle konstruowane jako szczelne i sam proces otwierania czy opróżniania zbiornika jest alergogenny.
Adler AD 7036; Begood VC-2E7M; Miele Blizzard CX1 Red EcoLine - SKRP3; Beldray Multicyclonic Pet+
Od parametrów, oczywiście, nie uciekniemy. Dlatego warto znać kilka podstawowych. Znacznie ułatwiają one wybór sprzętu odpowiedniego do potrzeb.
Dzięki dostępności różnych wersji wyposażenia bez trudu znajdziemy odkurzacz z akcesoriami dopasowanymi do naszych wymagań. (Fot. Samsung)
Producenci odkurzaczy stosują nie jeden, a kilka filtrów, by mieć niemal 100 proc. pewności, że nic się z odkurzacza nie wydostanie. Zbiorniki na zanieczyszczenia różnią się przede wszystkim budową. Poza pojemnikiem zatrzymującym zanieczyszczenia stosuje się dodatkowe filtry. Drugi etap filtracji polega na zatrzymaniu tych drobinek, które przedostały się przez zbiornik. Tutaj stosuje się filtr ochrony silnika, do którego nie może przedostać się kurz czy pył. Pozbawione większych zanieczyszczeń powietrze natrafia na filtr, który ma strukturę gąbki. To na tym etapie zatrzymywane są te pozostałości, które mogłyby doprowadzić do przegrzania silnika. Ostatni etap dotyczy tak naprawdę wydmuchiwanego przez odkurzacz powietrza. Tutaj najczęściej stosuje się dobrej jakości filtry EPA lub HEPA. Im wyższe oznaczenie cyfrowe, np. 14, tym lepiej. Skrót EPA czytamy jako Efficiency Particulate Air, co można przetłumaczyć jako wysokosprawny (wysokowydajny) filtr powietrza. HEPA to z kolei skrót od High Efficiency Particulate Air, a więc „filtr najwyższej sprawności”. Filtry te charakteryzują się bardzo dużym stopniem filtracji i są w stanie zatrzymać nawet 99,97 proc. zanieczyszczeń. W dobrej klasy odkurzaczach najczęściej stosuje się filtry HEPA 13 i HEPA 12.
Nad nimi królują standardy ULPA i SULPA, a więc w rozszerzeniu z ang. Ultra Low Penetration Air oraz Super Ultra Low Penetration Air – minimalna skuteczność filtracji wynosi tu odpowiednio 99,999 oraz 99,9999 proc. W tym ostatnim wypadku skuteczność jest niemal perfekcyjna (czwarte miejsce po przecinku!). Filtry te mają już niemal stuprocentową skuteczność w wychwytywaniu nawet najmniejszych drobin. Nie da się tych skrótów tak łatwo „rozszyfrować” i przełożyć na język polski. Tłumaczenie dosłowne może być bardzo mylące, dlatego my proponujemy określenie ich jako „ultradokładne filtry” lub „superultradokładne filtry”. Filtry o dużej filtracji i przepuszczalności wykonane są zwykle z gęstego włókna szklanego połączonego z syntetyczną żywicą. To ich zwarta struktura sprawia, że zatrzymują cząsteczki o mikroskopijnej wielkości.
THOMAS Dry Box Amfibia Pet; SAMSUNG VC07K51L9H1 Pet Care Edition; AMICA Akman VM 4012
© 2024 InfoMarket