Odkurzacze bezworkowe,

Zaletą odkurzaczy bezworkowych jest lekka i kompaktowa konstrukcja. (Fot. Bosch)

Wymiana filtrów

W związku z tym, że niektóre filtry trzeba wymieniać, a inne także prać, warto wiedzieć, gdzie się znajdują. Jeśli chodzi o miejsce montażu, wyróżnia się dwa filtry: wlotowe i wylotowe. Oba spełniają określone zadania. To, jakie dają rezultaty, zależy m.in. od miejsca, w którym są umieszczone. Filtry wlotowe w odkurzaczu bezworkowym znajdują się w pojemniku na zanieczyszczenia i mają postać filtrów piankowych z gąbki, które skutecznie wyłapują kurz i są łatwe w czyszczeniu. Filtry wylotowe można znaleźć za silnikiem, natomiast ich zadanie polega na oczyszczaniu wydmuchiwanego już powietrza. W zależności od modelu umiejscowione są w górnej lub tylnej części korpusu i osłonięte specjalną, wyjmowaną kratką. Bardzo często, w zależności od urządzenia, producenci oferują różne typy filtrów wylotowych. Mogą to być klasyczne filtry HEPA lub tzw. mikrofiltry. Te ostatnie są tak skonstruowane, że nie trzeba ich wymieniać.

Odkurzacze bezworkowe,

Bosch Serie 2 BGC05AAA1; Miele Blizzard CX1 Comfort EcoLine - SKMP3; Kärcher VC 5; Zelmer ZVC021P Krzyś

Przydatne funkcje

W odkurzaczach bezworkowych znajdziemy kilka prak tycznych funkcji. Występują one również w modelach z filtracją wodną czy workowych. Warto zwrócić uwagę na ich obecność, ponieważ mogą nam znacznie ułatwić o codzienną eksploatacją sprzętu. Wśród najpopularniejszych można wymienić:

  • elektroniczna regulacja siły ssania – pozwala na dopasowanie siły ssania do typu czyszczonej powierzchni. Dzięki temu możemy np. na gładkich podłogach zredukować siłę ssania, a tym samym zmniejszyć zużycie energii przez odkurzacz;
  • mechaniczna regulacja siły ssania – to praktyczny przełącznik umieszczony w uchwycie, który pozwala szybko zmniejszyć siłę ssania, np. gdy wciągniemy zasłonę czy narzutę podczas odkurzania;
  • gumowane koła – sprawdzą się na delikatnych podłogach, np. wykonanych z naturalnego drewna, ponieważ zapobiegają zarysowaniom;
  • włącznik w uchwycie – dzięki niemu nie musimy się schylać, aby włączyć odkurzacz, co zwiększa komfort obsługi;
  • kontrola wydajności – wbudowany system elektroniczny stale monitoruje wydajność odkurzacza i w razie np. zapchania filtrów informuje użytkownika o konieczności ich czyszczenia;
  • opcja parkowania – praktyczny uchwyt na rurę ze szczotką umieszczony na obudowie odkurzacza. Można z niego skorzystać np. podczas przerwy w sprzątaniu lub po prostu do przechowywania odkurzacza;
  • system czyszczenia filtra – opcja czyszczenia filtra automatycznie lub po wciśnięciu przycisku. Pozwala na poprawienie przepływu powietrza w razie problemów z wydajnością odkurzacza;
  • schowek na akcesoria – umieszczony w obudowie odkurzacza praktyczny schowek, który pozwala na przechowywanie w jednym miejscu ssawek. Dzięki temu trudniej je zgubić i są dostępne zawsze pod ręką.

Odkurzacze bezworkowe,

Pojemnik powinien być wyposażony w system łatwego montażu i opróżniania, który nie powoduje unoszenia kurzu podczas czyszczenia. (Fot. Miele)

Rodzaje klasycznych szczotek i ssawek

Oto te, które najczęściej można znaleźć w ofercie producentów i które przeznaczone są do czyszczenia konkretnych powierzchni:

  • Do parkietów – wymagają zastosowania specjalnego włosia, które nie porysuje powierzchni parkietów czy paneli. Najczęściej mają lekko spłaszczony kształt i długie włosie, które dodatkowo zapewnia płynne przesuwanie końcówki po czyszczonych powierzchniach. Dodatkowo końcówka taka poleruje powierzchnię.
  • Do twardych powierzchni – służą do czyszczenia terakoty czy powierzchni strukturalnych.
  • Pędzel – to niewielka, najczęściej okrągła końcówka zakończona długim włosiem. Za jej pomocą można zbierać kurz, np. ze szkła, ram czy listew przypodłogowych.
  • Z ruchomym przegubem – mają obrotowy przegub, który daje duże możliwości manewrowania. Polecane są do czyszczenia półek, książek czy szafek. Spotkać je można także w ssawkach, które obracają się o 180°.
  • Do kaloryferów – mają jeszcze kilka innych zastosowań. Z powodzeniem można używać ich do czyszczenia np. różnego rodzaju szczelin czy klimatyzacji.  
  • Nasadka 3 w 1 – działa na trzy sposoby. Za pomocą specjalnie zaprojektowanej stopy delikatnie „otwiera” dywan w celu dokładnego usunięcia kurzu. Wysysa duże cząsteczki przez duży otwór z przodu oraz zamiata kurz i brud wzdłuż mebli i ścian za pomocą dwóch szczotek bocznych.
  • Szczotki tapicerskie – małe, okrągłe, wykończone włosiem.
  • Ssawkoszczotka z kołami – przełączana, z małymi kołami oraz niewielką wkładką welurową (średnica mocowania ok. 35 mm), może też być z jednym kołem (średnica 32 lub 35 mm).
  • Ssawkoszczotka z separatorem – to końcówka do czyszczenia podłóg twardych, dywanów lub wykładzin. Dodatkowo wyposażona jest w separator do wyłapywania drobnych przedmiotów. W ssawkoszczotce można zamontować koszyk w celu zbierania drobnych elementów.
  • Ssawka z promieniami UV – to rzadkie, ale bardzo ciekawe rozwiązanie. Najlepiej sprawdza się w mieszkaniach alergików, gdyż emituje promienie UV (za pomocą lampy umieszczonej na spodzie), co pozwala usuwać m.in. bakterie, kurz i roztocza.
  • Ssawka magnetyczna – w przeciwieństwie do tradycyjnych końcówek nie zasysa kurzu tylko przed sobą, ale też z przodu i po bokach, co eliminuje konieczność powtarzania ruchów i zwiększa szybkość odkurzania.
  • Ssawka z podwójnym wlotem powietrza – ma dwa oddzielne kanały powietrza, kierujące siłę ssania równocześnie w celu skutecznego usuwania zanieczyszczeń.
  • Ssawka szczelinowa – jest pozbawiona włosia i ma wąski otwór. Doskonale czyści wszelkie zakamarki.
  • Ssawka do tapicerki – jest stosunkowo wąska i umożliwia szybkie i gruntowne czyszczenie tapicerki.
  • Ssawka do materacy – jest mniejsza o d tej do tapicerki i z powodzeniem może służyć do czyszczenia materacy i innych podobnych powierzchni.
  • Nasadka obrotowa – obraca się o 180°, co umożliwia manewrowanie wokół przedmiotów. Dzięki funkcji pamięci automatycznie powraca do pozycji początkowej.
  • Ssawka 3 w 1 – jedna końcówka spełnia aż trzy funkcje. Najczęściej na jednym końcu jest szczotka do dywanów, na drugim ssawka szczelinowa, a wygięcie daje szczotkę do mebli.
  • Ssawka z czujnikiem higienicznym – za pomocą wskaźnika świetlnego pokazuje, czy podłoga jest odpowiednio czysta.
  • Ssawka do usuwania sierści zwierząt – służy do usuwania sierści bezpośrednio z czworonogów. Długość włosia i przepływające powietrze są kontrolowane przez wciskanie osłony.
  • Szczotka z oświetleniem – coraz częściej szczotki są wyposażone w oświetlenie LED. Zazwyczaj jest ono dostępne w ssawkach uniwersalnych. Znacznie ułatwia czyszczenie np. przestrzeni pod meblami gdzie dostęp światła jest ograniczony.

Odkurzacze bezworkowe,

MPM MOD-25; CAMRY CR 7039; BELDRAY Compact Vac Lite

Czyszczenie odkurzacza

Zaawansowane odkurzacze bezworkowe są wyposażone w praktycznie zaprojektowane systemy otwierania zbiornika na kurz. Wystarczy nacisnąć przycisk i klapa zostanie otwarta, a zawartość wyląduje w koszu. Po tym w razie potrzeby wystarczy, że pojemnik oczyścimy wilgotną szmatką z dodatkiem detergentu oraz starannie osuszymy. Następnie wystarczy go ponownie zamontować w przeznaczonym do niego miejscu.

Odkurzacze bezworkowe,

Thomas Cycloon Hybrid LED Parquet; Bosch Serie 4 BGS21POW2; Concept VP5152 Furious Parquet

2022-08-10
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket