Telewizory do gier z różnymi platformami

Telewizory do gier

Telewizory z system Android TV szybko się rozwijają. Mają je w ofercie najwięksi producenci. W tym roku najlepsze serie telewizorów wyposażone będą w system Google TV. Wprowadzane są też wersje telewizorów specjalnie wyposażone w funkcje do gier z różnymi platformami, a to ze względu na bogatą ofertę w sklepie Google Play i usługach chmurowych np. Stadia.

Telewizor z Android TV można poznać po charakterystycznym menu z kafelkami aplikacji, podobnym dla wszystkich marek telewizorów. Dostęp do wielu sprawdzonych aplikacji firmy Google dopasowanych do odtwarzania na dużym ekranie telewizora to duża zaleta.

Wybieramy telewizor z Android TV lub Google TV?

Sukces systemu Android na smartfonach i tabletach spowodował, że wprowadzono go także w telewizorach w wersji Android TV. Aplikacje i gry androidowe wyglądają znacznie atrakcyjniej na dużym ekranie. System operacyjny Android TV zyskał dużą popularność, ze względu na udostępnianie największych zasobów domowej rozrywki po podłączeniu telewizora do Internetu. Co roku zwiększa się oferta telewizorów z systemem operacyjnym Android TV. Znajdziemy je w ofercie takich marek jak: Hitachi, Manta, JVC, Panasonic, Philips, TCL, Sharp, Sony, Toshiba, Xiaomi. Firma TP Vision, jako pierwsza wprowadziła w 2014 r. telewizory z systemem operacyjnym Android TV (wersja 4.2.2), sygnowane marką Philips Smart TV Powered by Android.

Aplikacje androidowe dostępne w Google Play są modernizowanie pod kątem optymalnego odtwarzania na dużym ekranie, działają poprawnie, jeżeli telewizor ma dużą moc obliczeniową. W telewizorach stosowane są minimum czterordzeniowe procesory z wewnętrzną pamięcią do pobierania aplikacji z możliwością powiększenia jej za pomocą pamięci USB. Wybierając telewizor Android TV warto sprawdzić w praktyce:

  • jak wygląda interfejs użytkownika,
  • jak szybko działa wyszukiwanie głosowe,
  • jak szybko działają aplikacje i gry,
  • czy można obsługiwać gry za pomocą gamepada,
  • ile jest pamięci na aplikacje.

Stale rosnąca baza aplikacji, już ponad 7000 dostępnych w sklepie Google Play i dostosowanych do odtwarzania na ekranie telewizora przyciąga coraz więcej użytkowników. W porównaniu z małym ekranem smartfona granie i oglądanie filmów to nowy wymiar doznań wizualnych.

Telewizory do gier

TCL 55C635

Google TV nakładka na Android TV

W ubiegłym roku Android TV pojawił się po raz pierwszy w nowej odsłonie graficznej i funkcyjnej jako Google TV, na początek w telewizorach Sony i TCL a modele z Android TV wersja 11 będą aktualizowane do wersji Google TV. Wszystkie serie telewizorów TCL P63, P73, C63, C73, C83 i C93 mają platformę Google TV. Dotychczas w smartfonach i telewizorach stosowano te same nazwy i numerację wersji systemu Android TV. Celem wprowadzanych zmian jest, aby system operacyjny Android TV był kojarzony z urządzeniami mobilnymi, a Google TV z telewizorami i przystawkami do nich. Dla użytkownika telewizora Google TV to nowa nakładka na Android TV. Jej celem jest nie tylko zmiana wizualna głównego ekranu, ale spełnienie nowych oczekiwań i wymagań klientów. Wprowadzane zmiany w Google TV mają ułatwić zarządzanie domową rozrywką.

Google TV zmienia filozofię korzystania z rozrywki. Dawniej na głównym ekranie menu telewizora były pokazywanie ikony aplikacji. Pojawienie się coraz większej liczby serwisów z bogatą ofertą filmową, muzyczną czy gier oraz możliwość oglądania telewizji na żywo w sieci spowodowało konieczność udoskonalenia wyszukiwania i zarządzania multimediami. Przede wszystkim postawiono na szybszy i logiczny układ do wyszukiwania filmów i rekomendacji. Na głównym ekranie pojawiły się nowe kategorie wzorowane na popularnych serwisach VoD:

  • Live – kanały telewizyjne na żywo, sport, koncerty;
  • Movie, czyli filmy z serwisów VoD z rozbudowanymi informacjami o nich i rekomendacjami;
  • Biblioteka – podgląd wypożyczonych, kupionych i zaczętych filmów;
  • Aplikacje – zbiór zainstalowanych przez nas aplikacji VOD; muzycznych i gier;
  • Rozrywka dla dzieci.

W Google TV, jeśli będziemy poszukiwać konkretnego filmu, nie musimy się zastanawiać, w jakiej aplikacji zainstalowanej na telewizorze i w jakiej kategorii się znajduje. Wystarczy zapytać asystenta o tytuł filmu, który przeszuka za nas zainstalowane w telewizorze aplikacje. Jeśli nie znajdzie, poszuka w Internecie.

Telewizory do gier

Największy z telewizorów TCL 98C735 QLED, 4K 98-calowy telewizor z HDR Pro, Dolby Vision, Dolby Atmos, głośniki sygnowane marką Onkyo. (Fot. TCL)

Gramy na dużym ekranie

Gry komputerowe stanowiły zawsze doskonałą rozrywkę. Spopularyzował je także Android TV dzięki łatwemu dostępowi do aplikacji z grami. Coraz doskonalsze efekty specjalne i grafika zachęcają do grania na dużym ekranie telewizorów Ultra HD 4K, których wyposażenie i specyfikacja są zbliżone do monitorów gamingowych. Popularne są usługi: Google Stadia, Nvidia GeForce Now na Android TV, Google TV czy platformach webOS LG, Tizen, Samsung.

Telewizory do gier

JVC LT-55VAQ7100

Jak duży ekran do gier?

Wybierając telewizor do gier, powinniśmy zwrócić uwagę na jego rozmiar. Powinien być dopasowany do indywidualnych preferencji oraz warunków w pomieszczeniu. Warto zainwestować w ekrany 55-calowe i 65-calowe, coraz przystępniejsze cenowo, których wiele modeli ma wyposażenie do gier. Na dużym, dobrej jakości telewizorze łatwiej dostrzeżemy wszelkie detale obrazu. W roku pojawiły się telewizory o przekątnych 42 i 48 cali bardzo dobrze wyposażone w funkcje do gier.

Telewizory do gier

HISENSE 65U7HQ

Jaki wyświetlacz do gier?

Najlepszej jakości telewizory do gier mają wyświetlacze: LCD QLED, LCD NanoCell, Mini LED QLED i OLED. Obraz jest wzbogacony o efekty HDR oraz o doskonałe kolory. Poszerzony zakres kolorów w wyświetlaczach LCD QLED Mini LED, QLED i LCD NanoCell LED uzyskuje się, stosując nanokryształy (kropki kwantowe). W wyświetlaczach QLED źródło światła w telewizorze wzbogacane o kropki kwantowe powoduje, że powstały obraz zawiera znacznie większy zakres barw. Szczególnie lepsze jest odtwarzanie czerwieni i zieleni. Znaczny skok jakościowy obrazu uzyskano stosując podświetlenie mini-LED wielostrefowe. zwiększające poziom czerni, jasność, kontrast i zakres kolorów oraz efekty HDR. W połączeniu z matrycami LCD VA charakteryzują się one bardzo dobrym kontrastem i poziomem czerni oraz lepszymi efektami HDR. Matryca VA polecana jest graczom, którzy lubią grać w zaciemnionym pokoju, a warunkiem uzyskania najlepszej jakości obrazu jest patrzenie na wprost, ponieważ pod kątem kolory bledną i zmniejsza się kontrast. W wyświetlaczach NanoCell zadaniem nanokryształów jest filtrowanie kolorów podstawowych: R (czerwonego), G (zielonego), B (niebieskiego). W wyniku filtrowania uzyskuje się czyste, żywe, nasycone barwy. W wyświetlaczach Nano- Cell jest stosowna matryca LCD IPS ze znacznie szerszymi kątami niż VA. Gra, w której uczestniczy dwóch lub więcej graczy, na dużym ekranie jest bardziej widowiskowa. Przy grach wymagających podzielonego ekranu duży obraz (LCD IPS) powoduje, że obaj gracze będą mieli duże pole widzenia. Obraz jest dobrej jakości prawie z dowolnego miejsca, nie występuje problem zmniejszenia jasności i nasycenia kolorów, jeśli nie siedzi się na wprost.

I ostatni rodzaj wyświetlaczy – OLED wykorzystuje także LED-y, ale organiczne (Organic LED). Wyświetlacze OLED nie wymagają warstwy ciekłokrystalicznej i podświetlenia. Zaletą obrazu OLED w porównaniu do LCD jest znacznie wyższy poziom czerni i nieskończony kontrast, ponieważ każdy piksel obrazu można wyłączyć. Dla graczy ich obraz ma wiele zalet. Czas reakcji matrycy OLED jest znacznie krótszy niż w LCD. Kąt patrzenia na ekran może być dowolny, nie następuje pogorszenie kontrastu. Ograniczeniem jest znacznie mniejsza jasność obrazu w trybie HDR, przez co zalecane jest oglądanie filmów w zaciemnionym pokoju. Najgroźniejsze dla wyświetlaczy OLED jest tzw. wypalenie pikseli. To stały ślad przy długotrwałym wyświetlaniu tego samemu obrazu, ale są systemy zmniejszające ten problem.

Telewizory do gier

Rozbudowane menu Game Optimizer stosowane w telewizorach Mini LED i OLED marki LG. (Fot. LG)

Telewizory 120 Hz

Coraz częściej telewizory dla wymagających fanów gier różnią się od typowych telewizorów parametrami i układami poprawy jakości obrazu. Telewizor z dużą dynamiką scen powinien mieć częstotliwość odświeżania obrazu 120 Hz zamiast 60 Hz. Dzięki dwa razy większej częstotliwości kontury poruszających się obiektów pozbawione są smużenia, a gra będzie płynna.

Telewizory do gier

HISENSE 55U8HQ

Oszczędzaj wzrok

Gracze powinni zwrócić uwagę na wyświetlacze z funkcją oszczędzającą wzrok. Ciągły kontakt z różnymi wyświetlaczami, które emitują światło niebieskie (High Energy Visible Light – HEV), może być szkodliwy dla oczu. Światło niebieskie samo w sobie jest zjawiskiem naturalnym. Wytwarza je Słońce. Dawkowane z umiarem działa bardzo pozytywnie, m.in. korzystnie wpływa na naszą koncentrację i dobre samopoczucie. Szkodliwy jest niestety jego nadmiar. Może przysporzyć problemów zdrowotnych: spowodować zapalenie spojówki czy rogówki lub przyczynić się do powstawania zespołu suchego oka, a nawet doprowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej. Chociaż obecne standardy dla wyświetlaczy urządzeń elektronicznych dopuszczają promieniowanie światła niebieskiego na poziomie 50 proc., ekrany LG OLED emitują go tylko 30 proc., większy poziom mają wyświetlacze QLED, także zgodny z normami.

2022-06-30
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket